Tyler Cowen je jeden z najdôležitejších súčasných ekonómov. Navyše má z ľudí, čo poznám, pravdepodobne najbližšie k "renesančnej osobnosti", teda človeku, čo sa vyzná vo všetkých odboroch. To dnes už samozrejme nie je doslovne možné, ale Tyler je skutočný intelektuálny všežravec a má väčší všeobecný rozhľad než takmer ktokoľvek iný.
V nedávnom rozhovore s Dwarkeshom Patelom sa rozprávajú okrem iného o tom, ako sa vedci utiahli do svojich špecializovaných oblastí a už len málokedy sa starajú o "veľké" otázky. To kedysi bývalo bežným zvykom, ale postupne sa to vytratilo.
Patel hovorí o Cowenovej knihe "Najväčší ekonómovia všetkých čias a prečo na tom záleží". (Mimochodom, je to prvá kniha publikovaná spolu s umelou inteligenciou. Nemusíte ju čítať, môžte sa jej spýtať!)
Patel: Jednou z veci, o ktorých v knihe píšete, je, že ekonómia v tom čase [XVIII.-XX. storočie] bola skutočne spôsobom presadzovania veľkých myšlienok o svete. V akej disciplíne sa to deje dnes?
Cowen: Internetové písanie. Nie je to disciplína, je to sféra, ale deje sa tam toho viac ako kedykoľvek predtým. Je to však oddelené od toho, čo sa považujem za klasické teoretizovanie v akademickom zmysle slova. Je tento rozkol dobrý alebo zlý? Nie som si istý, ale je to skutočne veľmi ostrý, radikálny odklon od minulosti. A to je dôvod, prečo si nemyslím, že ešte niekedy bude nejaký nový kandidát na "najväčšieho ekonóma všetkých čias". Pravdepodobne už nie, nikdy. Alebo ak áno, bude to niečo súvisiace s umelou inteligenciou.
Patel: Áno, súhlasím. Lenže v kontexte písania na internete existuje veľa odborov, pričom ekonómia tu má prominentné miesto. Keď to rozdelíte, existuje odbor, trebárs ľudia, čo píšu o informatike, alebo ľudia, čo píšu v rámci ekonomických pojmov... Kto je to dnes?
Cowen: Na odbore prestalo záležať. Skutočne dobré písanie na internete je multidisciplinárne. Keď stretnem niekoho, ako je Scott Aaronson, ktorý na svojom blogu píše o informatike, o umelej inteligencii, tak mám s ním oveľa viac spoločného ako s typickým výskumným ekonómom, trebárs z univerzity v Bostone. Nie je to preto, že by som sa v informatike príliš vyznal - možno sa vyznám, ale aj nemusím - ale preto, že to, čo robíme je tak podobné. Alebo Scott Alexander, ktorý píše o duševných chorobách. Zdá sa mi, že je tu veľká podobnosť a musíme vážne prehodnotiť, aké vlastne existujú disciplíny. Je možné, že práve spôsob písania je kľúčovým rozlišovacím znakom v tejto konkrétnej konkrétnej oblasti, aj keď nie všade.
Patel: Scott Aaronson bol pár semestrov môj profesor na vysokej škole. Tam som sa rozhodol, že si nebudem robiť doktorát, lebo keď vidíte niekoho dve štandardné odchýlky nad svojou úrovňou, tak sa môžte rovno rozhodnúť, že budete robiť niečo iné.
Cowen: Jeho spôsob myslenia a písania je nákazlivý, rovnako ako spôsob Scotta Alexandra a mnohých z nás ostatných.
Patel: Áno. Takže v knihe hovoríte, že ste boli vychovaný v rovnakej miere ekonomickým myslením, alebo vlastne históriou ekonomického myslenia, ako svojím vysokoškolským vzdelaním.
Cowen: Viac, oveľa viac. Nedá sa to porovnať.
Patel: Rozprával som sa s Basilom Halperinom - je to mladý ekonómom - a on mi povedal, že bol vychovaný na Marginal Revolution [blog Tylera Cowena] rovnakým spôsobom, ako ste vy boli odchovaný na dejinách ekonomického myslenia. Zdá sa vám, že je to dobrý obchod? Ste radi, že ľudia dnes vyrastajú na Scottovi Alexandrovi a Marginal Revolution?
Cowen: Chcel by som, aby sa viac ľudí vyrastalo na Marginal Revolution. [smiech] Nemyslím to len sebecky. Pokiaľ ide o spôsob myslenia pri písaní na internete, bol by som rád, keby na ňom bolo vychovaných viac ekonómov a výskumníkov. Ale toto číslo môže byť v skutočnosti vyššie, než si myslíme. Keby som neriadil Emergent Ventures [granty pre mladých (od 13) podnikateľov a výskumníkov] , nevedel by som o Basilovi ako takom, možno by som ho ani nestretol. A je to nákazlivé, takže síce to môže byť vždy len menšina, no s najväčšou pravdepodobnosťou to budú práve ľudia, čo majú nové nápady. Je to veľmi silný nový spôsob myslenia, ktorý nazvem internetový spôsob písania a myslenia. Dosť často to nie je považované novú oblasť alebo disciplínu, ale je to tak.
Pripomínam ešte, že nejde len o "veľké myšlienky". Do blogosféry sa presúvajú aj iné dôležité veci. Ešte si spomínam, aký bol pre mňa šok, keď som zistil, že (prinajmenšom americká) finančná politika, či národná bezpečnosť sa dnes otvorene preberajú na Internete. Historicky, myslím, išlo o mladých ekonómov, diplomatov, politických analytikov, absolventov West Pointu a podobne, ktorí sa v oficiálnych inštitúciách, v príslovečných cigarovým dymom zahalených miestnostiach, ešte nedostali ku slovu a tak sa pustili do verejnej diskusie.
Osobne to vnímam ako hlboko demokratickú záležitosť a jeden z pozitívnych smerov vývoja v súčasnosti. Na Slovensku je takáto diskusia nevyhnutne obmedzená malým počtom ľudí, ktorí sú schopní, alebo ochotní sa do takejto diskusie pustiť. Na európskej úrovni by to bolo možné (USA: 330 miliónov obyvateľov, EÚ: 450 miliónov), ale bráni nám v tom rozrôznenosť jazykov. Pokroky v automatickom preklade však môžu situáciu radikálne zmeniť!