Podviesť podvodníka

Alebo cesta do Čadu a zase naspäť.

Podviesť podvodníka
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Bývalý nigérijský politik vám píše email. Nevyhnutne potrebuje dostať preč z krajiny niekoľko miliónov dolárov. A potrebuje na to vašu pomoc. Ak sa operácia podarí, sľubuje, že sa so získanými peniazmi podelí.

Ak človek na email odpíše, začína sa hra a nigérijskými podvodníkmi: Peniaze vám idú už-už previesť, len treba zaplatiť ešte tento jeden poplatok. Lenže ak ho zaplatíte, vyskytne sa zas ďalšia, tentoraz určite už celkom posledná, prekážka... Po čase sa ukáže, že na úspešné zavŕšenie transakcie je nevyhnutné, aby ste prišli do Nigérie osobne. Aj by vám to bolo podozrivé, ale do celej akcie ste už investovali tak veľa peňazí, že možnosť, že by mohlo ísť o podvod, je príliš strašná na to, aby ste nad ňou vôbec rozmýšľali. Potlačíte hlodavé podozrenie, kúpite si letenku a jedného krásneho dňa pristanete v Lagose. Tu sa vás už ujme celá skupina ľudí. Niektorí hrajú politikových príbuzných, iní skorumpovaných úradníkov. Veci sa nevyvíjajú dobrým smerom. Vravia vám, že o akcii sa dozvedela polícia. Teraz vám hrozí, že strávite najbližších desať rokov v nigérijskej base. Šťavnatý úplatok na správnom mieste však ešte môže celú situáciu zvrátiť...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podvod nie je cielený len na Američanov, alebo na bohatých Západoeurópanov. Funguje aj v našom okolí. Roku 2003 v Prahe napríklad zastrelil 72-ročný muž nigérijského konzula:

[D]ůchodce na ambasádu chodil už asi rok. Údajně si stěžoval na to, že "naletěl" podvodníkům, kteří rozesílají tzv. nigerijské dopisy. Prý tak přišel o velkou finanční částku. [...] Když [recepční] spolu s ochrankou vstoupil dovnitř, ležel již mrtvý diplomat na zemi.

Podvodníci, ktorí takto zarábajú ročne milióny dolárov bývajú málokedy potrestaní. Vymožiteľnosť práva v Nigérii je taká, aká je a ak sa navyše nachádzate v cudzine, máte to o to ťažšie.

Niekto však predsa len stojí na vašej strane: Samozvaní internetoví bojovníci za spravodlivosť, pomstitelia krívd a ochrancovia slabých, batmani nášho sveta, ľudia známi pod menom scam baiteri. (scam = podvod, bait = návnada)

Baiteri používajú proti podvodníkom ich vlastné metódy. Rozdiel je len v tom, že tam, kde sa podvodníci usilujú o peňažný zisk, baiterom ide o to, aby podvodník mrhal vlastným časom a mal tak menej možností podvádzať ďalšie obete.

SkryťVypnúť reklamu

Ale je to predovšetkým aj zábava. Radosti z toho, že sa človeku podarilo podviesť podvodníka sa vyrovná len máločo. Baiteri preto nútia svoje obete, aby im posielali fotografie v smiešnych a ponižujúcich polohách, aby inscenovali scénky z Monty Python's a podobne.

Traja baiteri, všetko Američania vystupujúci pod pseudonymmi, jeden 43-ročný programátor zo stredozápadu so štyrmi deťmi, jeden slobodný dvadsaťročný inžinier a jeden 31-ročný muž zo západného pobrežia, otec štvorročnej dcéry, opisujú jednu zo svojich akcií:

Bežne to funguje tak, že keď podvodník kontaktuje [údajnú] cirkev, odpíšeme mu: "Ak nie ste členom cirkvi, nemôžeme s vami robiť žiadne finančné transakcie. Takže ak sa chcete stať členom, tak výborne. V opačnom prípade veľa šťastia s vašou transakciou." Podvodník sa rozhodne, že tie peniaze naozaj chce a tak vstúpi do cirkvi a od toho bodu potom plánujeme ďalej.

Cieľom je narušiť podvodníkov scenár a naopak, zatiahnuť ho do scenára vlastného.

SkryťVypnúť reklamu

Celá skupina vymyslených postáv rozohrala v tomto prípade rafinovanú hru. Podvodníkovi - Adamovi - telefonovali, písali mu emaily. Ponúkli mu dvestotisíc dolárov na založenie pobočky cirkvi v Nigérii. Malo to však háčik: Peniaze sa dali vyzdvihnúť len v Čade.

Povedali sme mu, že potrebuje jednosmerný lístok z Nigérie do N’Djameny, hlavného mesta Čadu, ktoré je rovno na hranici s Nigériou, asi 1300-1400 km ďaleko. O jedlo a oblečenie sa netreba starať, pretože keď sa tam dostane, o všetko sa postaráme my. Pošleme nášho misionára, Hamdena, aby ho v N'Djamene vyzdvihol a on sa odtiaľ vráti s dvestotisíc dolármi vo vrecku.

O Čade treba povedať, že krajina je nestabilná, hocikedy môžu nastať šarvátky medzi rebelmi a vládnymi jednotkami. Občianske nepokoje a výbuchy násilia sú tiež na dennom poriadku. Sú tam mínové polia. Potulujú sa tam ozbrojené milície a banditi.

Teraz si možno niektorí z vás myslia, že Čad nie je nič, len vojnou zničené, nebezpečné miesto. Ale verte mi: Je to oveľa viac. Je to prevažne moslimská krajina, čo je skvelé, pretože náš človek je evanjelický misionár! A samozrejme, keď cestuje do Čadu, musí mať na sebe tradičnú misionársku uniformu. Samozrejme celú bielu. S ružovou stuhou.

Aby ho spoznali, má Adam na autobusovej stanici v N'Djamene držať tabuľku s nápisom: "Hľadám pičusa Mohammeda".

SkryťVypnúť reklamu

Na stanici ho však nikto nečaká.

Z internetovej kaviarne píše baiterom zúfalý email:

Prosím, nie som OK. Už štyri dni trčím v N'Djamene. Najhoršie je, že tu pri sebe nemám jediný peniaz. Prosím [tu sa baiter sa pri predčítaní emailu chichoce], povedzte Hamdenovi, aby prišiel dnes, alebo najneskôr zajtra. Žiadne jedlo pre mňa, žiadna voda na pitie kvôli jazykovému problému. Nikto tu nehovorí po anglicky. Len po arabsky a hausou.

Baiter to komentuje: Títo ľudia si zarábajú na živobytie tým, že klamú. Nepopieram, že je to tam asi dosť zlé. Lenže ani on nie je taký hladný, ako predstiera.

Adam žije na N'Djamenskej autobusovej stanici. Ešte stále má na sebe tie isté šaty. Stále má trochu peňazí, takže môže z internetovej kaviarne posielať emaily. Ale mobil sa mu už dávno vybil.

Nasleduje druhá časť plánu.

Ďalším dôvodom, prečo je Čad takým dobrým cieľom je, že hraničí so Sudánom. Pýtate sa, prečo máme tak radi Sudán? Vravíte, že to nemôže to byť také krásne miesto ako je Čad. Lenže chyba lávky. Nachádza sa tam totiž Darfúr, oblasť známa svojou pohostinnosťou a mierumilovným charakterom.

Baiteri sa teraz snažia presvedčiť Adama, aby sa vybral do Abéché, malého mesta neďaleko od hranice s Darfúrom, kde práve prebieha občianska vojna, kde sú vojnové zločiny sú na dennom poriadku a kde v celom okolí zúri humanitárna kríza. Posielajú mu falošnú poukážku, ktorá sa dá údajne speňažiť len v tamojšej pobočke Western Union.

Trh v Abéché
Trh v Abéché (zdroj: Darcy Burbank, CC BY-SA 1.0)

Adam si teda po troch týždňoch strávených v N'Jamene prenajíma taxík a vyráža ešte ďalej od domova, do ďalších 750 km vzdialeného Abéché. Keďže nemá žiadne peniaze, sľubuje taxikárovi, že mu po príchode, keď si dá preplatiť šek, zaplatí 500 dolárov.

V Abéché ho však nikto nečaká. A vo Western Union majú so spracovaním šeku ťažkosti.

Adam píše:

Môj život je tu vo veľkom nebezpečenstve, pretože sme nezaplatili šoférovi, ktorý nás sem doviezol a on sa nám teraz vyhráža smrťou. Cítim napätie [chichot] po celom tele kvôli šoférovi, ktorý sa mi vyhráža o svojich peniazoch. Zachráňte ma z ruky šoféra, pretože on zvyšuje svoje peniaze každý deň!

Baiter komentuje:

Musíte si uvedomiť, že títo ľudia sú strašne dramatickí. Chápem, že to nie je najbezpečnejšie miesto na svete, ale toto je proste len dráma. Toto nie sú žiadni milí ľudia a kto mal s takýmito ľuďmi do činenia tak dlho, ako my, ten v tom dokáže nájsť istý humor. Ale myslím, že pre tých, ktorí nerobia to, čo my to môže byť šokujúce a možno nie až také smiešne.

Ale tiež:

V poslednom hovore, ktorý som s ním mal, mi vysvetľoval, ako jeho brat [ktorý s nim cestoval ako tlmočník] vážne ochorel a aké je ťažké vyžobrať peniaze na lieky. A keď som s ním hovoril, v jeho hlase bolo niečo také, že som skutočne uveril, že sa tam niečo stalo.

Po troch mesiacoch sa spojenie s Adamom prerušilo a ten sa čoskoro vrátil naspäť do Nigérie. Vieme to preto, že ďalej pokračuje vo svojom podvodníckom remesle. Jeden z baiterov je s ním stále v kontakte, tentoraz pod iným menom. Tvári sa, že je osamelý otec s jednou dcérou:

Práve dnes som od neho dostal email. Pýta si desaťtisícdolárový poplatok. Povedal som mu: "Moje dcéra je veľmi chorá. Leží v nemocnici. Mám možnosť buď zaplatiť účet za nemocnicu a za jej liečenie, alebo môžem poslať tie peniaze tebe." A tu je jeho odpoveď: "Dovoľ mi poradiť ti najlepšiu vec, ktorú by si mal spraviť. Radím ti ísť hneď teraz do banky, vybrať tie peniaze a zaplatiť najprv poplatok za zásielku. Keď ho zaplatíš, použiješ zvyšok peňazí na zaplatenie nemocnice."

Bez váhania teda riskuje, že dievča v nemocnici zomrie.

Počas celej akcie sa na baiterskom fóre objavovali ľudia, ktorí poukazovali na etickú stránku celej veci:

V tejto chvíli sa sám seba pýtam, čo by mohlo spôsobiť, že by mi toho chlapa začalo byť ľúto. [...] Áno, je to podvodník, ale tiež ide, aspoň z technického hľadiska, o ľudskú bytosť. A vždy ma trhne, keď niekto čo i len zbežne zmieni možnosť, že by tam mohol prísť o život. Nechápte ma zle: Ide sa potrhať od smiechu, ale popri tom sa cítim aj trocha neisto.

Jeden z baiterov to komentuje:

Chápem, že toto zo mňa neurobí najpopulárnejšieho človeka na svete, ale úprimne povedané, [ak by zomrel] tak by ma to až tak netrápilo. Pre mňa sú títo ľudia úplný odpad. A nemusia tam ísť. My len položíme návnadu a oni už za ňou idú sami. Myslia si, že okrádajú cirkev, alebo humanitárnych pracovníkov. Takže ak ich zabijú, čo už. Na svete bude o dvoch podvodníkov menej.

Druhý baiter dodáva:

Neviem, či by som pokojne spal, keby som sa niečo také dozvedel, ale necítil by som sa zodpovedný. Cítil by som to tak, že ich tam dohnala vlastná chamtivosť. Oni sami sa rozhodli, že pôjdu do Abéché.

A to je, samozrejme, argument, ktorý by mohli použiť aj samotní nigérijskí podvodníci: Českého dôchodcu dostala do šlamastyky len jeho vlastná chamtivosť. Ulakomil sa na peniaze, ktoré ukradol nejaký skorumpovaný nigérijský politik a to, čo nasledovalo bola len a len jeho vlastná vina.

A keďže na Internete sa stane všetko, čo sa len môže stať, je len otázkou času, kým niekto nezačne baitovať baiterov. Bude pri tom používať tie isté techniky a keď na to príde reč, použije tie isté morálne argumenty. Povie, že on sám necíti žiadnu zodpovednosť, pretože baiterov priviedla do skazy len ich vlastná neresť, ich vlastná nekontrolovaná túžba po pomste, či po sadistickej zábave.

---

Zdroj: https://archive.org/details/Scambusters

Martin Sústrik

Martin Sústrik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  123
  •  | 
  • Páči sa:  1 823x

Ako funguje svet. Blog po anglicky: https://250bpm.substack.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu