Správy z Ruska

Výber správ z posledných troch dní, týkajúcich sa občianskej spoločnosti v Rusku.

Správy z Ruska
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Z newsfeedu Meduzy, v chronologickom poradí:

...

Navaľnyj počas procesu v Pokrovskej trestaneckej kolónii č. 2: "Nemám žiadne spôsoby komunikácie s vonkajším svetom. Žiadam vás, aby ste do zápisnice zaznamenali moju výzvu súdu a svetu: Som proti tejto vojne. Verím, že táto vojna je určená na odvrátenie pozornosti od problémov Ruska a povedie len k väčšej chudobe... Tých, ktorí túto vojnu rozpútali, považujem za banditov a zlodejov. Začal som svoju politickú činnosť, aby som bojoval proti tomuto zlodejskému, zločineckému režimu. [Žiadam], aby ste zapísali moju výpoveď do protokolu, aby v rozhodnutí súdu v Lefortove stálo, že táto vojna musí byť zastavená ... Áno, toto je trochu nad rámec tohto prípadu. Mimoriadne okolnosti si od nás vyžadujú mimoriadne rozhodnutia."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

link

...

"Agentstvo" píše, na hranicu s Ukrajinou začali presúvať vojakov v základnej službe. Na sociálnych sieťach sa začali objavovať správy od žien, že ich synov, ktorí sú na základnej službe v ruskej armáde, poslali na hranicu s Ukrajinou. Matky hovoria, že tam posielajú aj tých, ktorí boli povolaní až v decembri 2021 - teda vojakov, ktorí ešte nestihli absolvovať žiadny výcvik. Ministerstvo obrany predtým ubezpečovalo, že posielanie brancov do vojny je vylúčené.

...

A v Jekaterinburgu bolo zadržaných päť ľudí na demonštrácií proti vojne.

...

Aktivistka za ľudské práva Marina Litvinovičová bola zadržaná pri východe z jej domu v Moskve. Táto predtým vyzývala aby ľudia večer prišli na celoruské podujatie proti vojne.

SkryťVypnúť reklamu

...

V Moskve zatýkaju ojedinelých protestujucich proti vojne. link link link

...

Lev Ponomaryov začína petíciu proti vojne. link

[V tejto chvíli má petícia 764000 podpisov. Ponomaryova neskôr zatkli.]

...

Demonštrácia proti vojne v Novosibirsku. link

...

Demonštrácia v Jekaterinburgu. link

...

Zadržaní protestujúci v Petrohrade. link link link

...

Pred Puškinovým pamätníkom v Moskve sa zhromaždilo asi 300 až 400 ľudí, informuje korešpondent Medúzy. Ľudia kričia: "Nie vojne!" V blízkosti budovy Izvestijí prebiehajú zadržania. Polícia zakazuje ľuďom sedieť na lavičkách.

...

Na Strastom bulvári v Moskve sa podľa nášho spravodajcu zišlo asi 700 ľudí skandujúcich protivojnové heslá. link

SkryťVypnúť reklamu

...

Korešpondent Meduzy uvádza, že poriadková polícia začala byť pri rozháňaní ľudí protestujúcich v centre Moskvy proti vojne s Ukrajinou násilnejšia. "Vyťahaujú ľudí z davu na vozovku. Zadržiavajú veľa dievčat,“ uvádza korešpondent. link link

...

V Perme zatkli asi 50 ludi. link

...

V Petrohrade sa niekoľko stoviek ľudí zhromaždilo pri Gostinnom Dvore, kde prebieha akcia proti vojne s Ukrajinou. Podľa ľudskoprávnych aktivistov bolo v Petrohrade zadržaných viac ako 180 ľudí. link

...

Počet ľudí zadržaných na protivojnových zhromaždeniach v Rusku presiahol 1000, uvádza OVD-Info. Podľa organizácie bolo o 20:54 moskovského času zadržaných 1010 ľudí v 47 mestách.

SkryťVypnúť reklamu

...

V Petrohrade pokračuje veľký protest proti vojenským operáciám na Ukrajine. V meste bolo zadržaných viac ako 280 demonštrantov. link

...

V blízkosti stanice metra Majakovskaja v Moskve sa podľa korešpondenta Medúzy zúčastňuje protivojnového protestu asi 200 ľudí. link

...

V Petrohrade pokračuje veľký protest proti vojenským operáciám na Ukrajine. V meste bolo zadržaných viac ako 280 demonštrantov. link link link

...

V Gostinnom Dvore v Petrohrade, kde sa plánujú protivojnové protesty, usporiadali policajti koncert s pesničkami: "Je to koncert na podporu rozhodnutí prezidenta a vlády Ruskej federácie. Toto je koncert na podporu vojakov, ktorí si plnia svoje povinnosti." link

...

V Moskve bol pred svojim domom zadržaný Lev Ponomarev, aktivista za ľudské práva a zakladateľ hnutia Za ľudské práva, uvádza Sota. Zadržaného odvážajú na policajnú stanicu v Strogine.

...

V 53 ruských mestách zadržali viac ako 1700 účastníkov protivojnových akcií, uvádza OVD-Info. V Moskve - 951 zadržaných, v Petrohrade - 422 zadržaných.

...

Vydanie Novoj Gazety 25. februára bude v dvoch jazykoch – v ruštine a v ukrajinčine. link

...

Vyšetrovací výbor požiadal súd o zatknutie 22-ročného dievčaťa, ktoré podľa vyšetrovateľov hodilo na políciu na protivojnovom zhromaždení v Moskve Molotovov koktail.

...

Obálka nového čísla Sovietskeho Športu. Nápis na obálke: "Nie je nám do futbalu." link

...

Toto je prepis časti denného brífingu tlačového tajomníka ruského prezidenta Dmitrija Peskova.

Meduza: Ako ste včera povedali, Kremeľ verí, že ruský ľud podporuje vojenskú operáciu proti Ukrajine. Včera však nebolo z invázie do susedného štátu priveľa jasotu. Naopak, mnohí Rusi chodili na demonštrácie, zverejňovali protivojnové vyhlásenia na sociálnych sieťach a podobne. V dôsledku protestov v mnohých mestách boli zadržané stovky občanov. Na základe čoho boli zadržaní, nemajú ľudia právo vyjadriť svoj protivojnový postoj?

Dmitrij Peskov: Samozrejme, sú občania, ktorí môžu mať svoj vlastný uhol pohľadu. A na jednej strane to musíme týmto občanom lepšie vysvetliť – to je tiež úplne jasné.

...

Vyše 300 učiteľov z 35 regiónov Ruska vydalo vyhlásenie proti vojne s Ukrajinou: "Sme učitelia a násilie ide proti samotnej podstate našej profesie. Naši študenti zomierajú v ohni vojny. Vojna nevyhnutne povedie k prehĺbeniu sociálnych problémov našej krajiny. Podporujeme protivojnové protesty a požadujeme okamžité prímerie."

...

Tatjana Jumaševa, decéra bývalého prezidenta Jeľcina: "Nie vojne!" link

...

Líza Peskovová, dcéra tlačového tajomníka ruského prezidenta Dmitrija Peskova: "Nie vojne!" link

...

Protesty proti vojne. Petrohrad. link link link

...

Zadržiavanie demonštrantov v Moskve. link

...

V Petrohrade zadržiavajú demonštrantov proti vojne. link link

...

Výpovede matiek, ktorým hrozí, že ich synov zoberú do armády.

"Oni to vedeli dopredu a nám nič nepovedali a taraz mám dať rodného syna?"

"Neviem, čo mám robiť. Nemám mu kopať v lese zemlajnku?"

"Neviem, kam mám Nikitu zobrať, aby neslúžil. Iné krajiny majú svoje problémy. Ak pôjdeme do Ameriky, tam nie je vojna, ale Amerika je zapletená do všetkých konfliktov, všade – dá sa tam ísť a pokojne tam žiť?"

"Potom mi povedal: "Mami, utečiem." Rozhodli sme sa, že budeme odolávať. Som pripravená bojovať. V prípade potreby ho pošlem do Moskvy. Ak ho chytia na ulici a odvlečú na vojenskú službu, budem bojovať, lebo som proti. Budú prehľadávať domy - budeme sedieť v suteréne. Zavriem ho, bude tam sedieť."

link

...

Ruský tenista, siedma raketa sveta Andrej Rublev, po víťaznom zápase v semifinále Dubai Open napísal na kameru: "No war please“. link

...

Ambasáda Ukrajiny v Moskve. 25. februára.

...

Z Petrohradu prichádzajú správy o preplnených policajných antonoch. Podľa zadržaných je v antone na fotografii asi 40 ľudí. link

...

Z rozhovorov s ruskými kňazmi: "Vidíme však, že v súvislosti s vojnou existuje vážne rozdelenie ľudí. Toto je taká vojna medzi sebou. Niektorí kresťania volajú po mieri, uverejňujú na svojich sociálnych sieťach „Nie vojne!“ a svoj negatívny postoj vyjadrujú pokojnými protestmi. A iní ľudia nechápu: "Prečo ste pred ôsmimi rokmi mlčali, keď ste zabíjali deti v Donecku?" Tu sa začína vnútorná vojna, keď ľudia, ktorí prichádzajú do chrámu, aby prijímali z jedného pohára, sú oddelení úplným nepriateľstvom."

link

...

Otvorený list ruských psychológov a psychiatrov prezidentovi Putinovi:

„My, psychologická, psychoterapeutická, psychiatrická komunita Ruska, sme za okamžité zastavenie bojov na území Ukrajiny. ... Násilie musí zastaviť ten, kto ho inicioval.

Nikdy nie je neskoro vydať zo seba to najlepšie, čo je v každom z nás."

link

...

Hokejista Alexander Ovečkin sa vyjadril k dianiu na Ukrajine, píše Sports.ru: "Už žiadna vojna, prosím. Nezáleží na tom, kto bojuje: Rusko, Ukrajina alebo iné krajiny. Myslím, že by sme mali žiť v mieri. Musíme žiť v mieri a krásnom svete."

Ovečkin opakovane verejne podporoval ruského prezidenta Vladimira Putina. Teraz o tom povedal toto: "Je to môj prezident. Ale ako som povedal, nie som politik. Som len športovec. A naozaj dúfam, že toto všetko čoskoro skončí. Ale nemôžem nič urobiť."

...

Ruskí filantropi vyzvali prezidenta na ukončenie bojov na Ukrajine. Výzvu podpísalo viac ako 40 šéfov popredných charitatívnych nadácií a neziskových organizácií v krajine: "Celá naša práca je bojom za ľudskú dôstojnosť, za záchranu životov. Vojna nie je zlučiteľná ani so životom, ani s dôstojnosťou, ani so základnými princípmi ľudskosti. Vojna je humanitárna katastrofa, ktorá znásobuje bolesť a utrpenie. Jeho dôsledky rušia naše dlhodobé úsilie. ... Vyzývame vás, aby ste zastavili paľbu a začali rokovania."

...

Obyvateľka Moskvy si na balkón vyvesila protivojnový plagát. V noci ho odstránili komunálne služby. Dievča vyvesilo nový plagát a tentokrát k nej prišla polícia. link

...

Poslanec Ruskej Dumy za komunistov Michail Matveev: "Myslím si, že vojnu treba okamžite zastaviť. Hlasovaním za uznanie DNR/LNR som hlasoval za mier, nie za vojnu. Aby sa Rusko stalo štítom, aby nebombardovali Donbas, a nie aby sa bombardoval Kyjev." link

...

Protivojnový plagát na jednej zastávke v Peterburgu. link

...

Otvorený list ruských kultúrnych a umeleckých osobností proti vojne s Ukrajinou: "Ruská federácia spustila 24. februára 2022 náhlu, agresívnu a otvorenú vojenskú ofenzívu po celej Ukrajine. Dôvodom bola vyhlásená „ochrana obyvateľov DĽR a LĽR“, pričom vojenské operácie sa uskutočňujú po celej Ukrajine a v jej veľkých mestách: Kyjev, Ľvov, Charkov, Odesa a ďalšie. Medzi obyvateľmi týchto miest je veľké množstvo našich príbuzných, priateľov, známych a kolegov. Žiadame, aby táto vojna s Ukrajinou, suverénnym a nezávislým štátom, ktorá trvá od roku 2014, bola zastavená a aby sa s ňou začalo rokovať s rešpektom a rovnocennosťou."

Otvorený list podpísalo viac ako 1100 ľudí z rôznych miest Ruska.

...

Otvorený list ruských zdravotníkov Vladimírovi Putinovi: "My, ruskí lekári, zdravotné sestry a záchranári, ostro vystupujeme proti vojenským akciám, ktoré ruské ozbrojené sily prevádzajú na území Ukrajiny. Vojna si vyžiada veľa životov, ochromí toľko osudov, že nestihneme pomôcť, nech sa budeme snažiť akokoľvek. Všetci budú kričať od bolesti, volať po matkách rovnakým jazykom... Na napadnutých územiach sú naši príbuzní, priatelia, pacienti a kolegovia. Nie je medzi nimi ani jeden človek, ktorému by prebiehajúce krviprelievanie prospelo."

Otvorený list podpísalo viac ako 300 ľudí.

...

Na Námestí práce v Jekaterinburgu majú sa koná demonštrácia rôznych vlasteneckých hnutí a organizácií na podporu Doneckej a Luganskej republiky. Na akcii sa zúčastnilo asi 100 ľudí. link

...

Mika Golubovský, redaktor Rádia Arzamas, bol zadržaný v Moskve, keď odmietol z okna strhnúť plagát s nápisom "Nie vojne".

...

Od 24. februára do 26. februára bolo v celom Rusku zadržaných takmer 2500 ľudí za účasť na protivojnových akciách, uvádza projekt OVD-Info.

...

Otvorený list komunálnych poslancov z rôznych miest Ruska proti vojne s Ukrajinou: "Toto je bezprecedentné zverstvo, ktoré má a nemôže byť ospravedlnené. Rozhodnutie o útoku urobil osobne ruský prezident Vladimír Putin. Sme presvedčení, že občania Ruska mu takýto mandát nedali. ... Nádeje na dobrý život v Rusku sa nám rúcajú pred očami. Vyzývame vás, aby ste sa nezúčastňovali agresie a neschvaľovali ju. Prosím, nebuďte ticho: vojnu môže zastaviť len masívny občiansky odpor."

Výzvu podpísalo viac ako 200 komunálnych poslancov z Moskvy, Petrohradu, Novosibirska a množstva ďalších miest.

...

Otvorený list ruských vedcov, špecialistov na prácu Williama Shakespeara: "My, rusky a rusky hovoriaci Shakespearovci a predstavitelia iných odborností súvisiacich s teóriou a praxou shakespearovského divadla a kultúrou alžbetínskej éry... stojíme za okamžité zastavenie krviprelievania a návrat k procesu vyjednávania. ... Táto vojna sa nevedie v našom mene. Dnes na Ukrajine počuť výbuchy, no po nich budú nevyhnutne nasledovať tvrdšie represie v Rusku."

...

Otvorený list predstaviteľov ruského IT priemyslu proti vojne s Ukrajinou: "Akékoľvek prejavy sily, ktoré vedú k vojne, považujeme za neodôvodnené a vyzývame na zrušenie rozhodnutí, ktoré by si mohli vyžiadať ľudské obete na oboch stranách. Naše krajiny mali k sebe vždy blízko. A dnes sa bojíme o našich ukrajinských kolegov, priateľov a príbuzných. Sme znepokojení a morálne zhrození nad tým, čo sa dnes deje v mestách Ukrajiny."

List podpísali zamestnanci spoločností HeadHunter, YuMoney, Sberbank, DataArt, Aviasales, Intel, Cisco, Yandex – celkovo asi 1 500 ľudí.

...

Ruskí študenti začali dostávať plagáty od univerzitnej administratívy, v ktorej ich žiadali, aby si "pamätali na negatívne právne dôsledky" účasti na protivojnových zhromaždeniach. Nápis na plagáte: "Nopodľahnite provokáciám! Rozvíjajte kritické myslenie! Učte sa históriu - v nej sú všetky odpovede! Buďte vlastenci!" https://t.me/doxajournal/10711

...

Otvorený list architektov a urbanistov Ruska proti vojenským operáciám na Ukrajine: "Vojna znehodnocuje samotnú podstatu činnosti architekta a urbanistu, bez ohľadu na to, v ktorej krajine sa nachádza. ... Úcta susedov sa nedá získať silou ani ničením. Dá sa však získať budovaním vlastnej krajiny, vlastného domova."

List podpísalo viac ako 2200 ľudí.

...

Na obytnom dome v Minsku (Bielorusko) vidieť svetelný nápis "Nie vojne" link

Martin Sústrik

Martin Sústrik

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  499x

Blog na tému priama demokracia vo Švajčiarsku. Napísané ako reakcia na nástup témy priama demokracia v slovenskej politike. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu