Prečo je potrebné integrovať zdravotne znevýhodnených?

Integrácia - začlenenie do spoločnosti. V našom prípade - dať šancu, možnosť, priestor, aby sa mohli aj iní zúčastňovať na prispievaní do spoločnosti - skúsenosťami, svojou prítomnosťou...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Samotnou myšlienkou projektu Café & Bistro Integra je integrovať zdravotne znevýhodnených. Poviem vám, že sám som chodil na strednú školu, ktorá integrovala. A bolo to dobré. A bolo to pre mňa ako mladého „tínedžera“ prínosné. Na základnú školu som chodil k nám, kde boli zdravé deti a integrácia nebola v povedomí. Áno, zvykol som si, pretože si zvykli na mňa. Ale stále tam bolo cítiť ten rozdiel, že som iný. Na škole, ktorá integrovala, rozdiely neboli. Boli tam zdravé deti, ktoré nemali žiadny hendikep, boli tam aj deti, ktoré bez pomoci svojich asistentov nezvládali presun na mechanickom invalidnom vozíku... A prečo nemali elektrický? Pretože sociálna situácia v zákone ešte nebola na úrovni ako je dnes, a preto naň nemali nárok. Samozrejme, že ešte stále sú určité „diery“, ktoré v ňom treba zaplátať, aby potreby zdravotne znevýhodnených mohli byť uspokojené aspoň do miery ich „Nezávislého života“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A práve o toto sa chceme snažiť aj my v Café & Bistro Integra. Poskytnúť im jednu z potrieb, ktoré by dopĺňali ich nezávislý život. Umožniť im zarobiť si, dať im možnosť byť užitočnými nielen pre svoj dobrý pocit, ale aj pre spoločnosť a podobne.

Dám vám otázky, na ktoré si skúste odpovedať... Ste zdraví, nemáte problém s presunom, pretože vám nohy slúžia, nemáte problém so schodmi, pretože nie ste na vozíčku, môžete vykonávať prácu plných 8,5 hodín a niekedy aj dlhšie a keď máte potrebu ísť na WC, nemusíte riešiť, či sa „napcháte“ do miestnosti s rozmermi 1x1 meter... A teraz si predstavte, že to, čo som tu popísal, je úplne naopak. Ste v pozícii, kedy tieto prekážky – baréry musíte plne riešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako by ste sa pozerali na situáciu?

Dokázali by ste aspoň na týždeň žiť s obmedzeniami?

A čo potom celý život?

...a čo teraz...?
...a čo teraz...? (zdroj: © cafebistrointegra)

Ďalší blog bude smerovaný aj na to, ako ste na tieto otázky reagovali vy. Budem veľmi rád, keď sa zapojíte do diskusie, prípadne napíšete svoj pohľad – názor na cafebistrointegra@gmail.com. Niektoré vaše názory uverejníme. Samozrejme s vašim súhlasom, ktorý, prosím, napíšte do každého e-mailu. GDPR ani nás nepustí ;-)

A najmä nezabudnite podporiť projekt Café & Bistro Integra – miesto pre nás, pre vás – bez bariér, kliknutím na tento link ;-)

https://www.hithit.com/cs/project/6525/cafe-bistro-integra-miesto-pre-nas-pre-vas-bez-barier?fbclid=IwAR3OGyed5sEkGkoKqFajYAzDvSd4yREjBgxtFW6I4ZkIdvEmDAX7yhYoaoM

Peter Šuvada

Peter Šuvada

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Peter a som zdravotne znevýhodnený. Mojim snom je založiť si malú reštauráciu, konkrétne kaviareň s bistrom, kde by bola bezbariérovosť na prvom mieste a zároveň tiež dať šancu ďalším zdravotne znevýhodneným začleniť sa do spoločnosti a prispieť svojimi nápadmi a skúsenosťami v podobe zamestnania v Café & Bistro Integra. Integrácia a žiadne rozdiely. To je to, o čo sa chcem - chceme snažiť. V mojom blogu vám chcem približovať tento zámer a vy, vy tiež môžete pomôcť tejto myšlienke na hihit.com, kde bude čoskoro zverejnený projekt na jeho zrealizovanie ;-) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu