Zopár tipov, ako zarobiť peniaze na internete

V predošlom článku som popísal zopár spôsobov ako sa na internete zarobiť nedá. Dnes sa Vám skúsim ukázať zopár spôsobov, ako to ide. Priznám sa, že nemám až taký veľký prehľad o ponukách na slovenskom a českom internete. Ale to vôbec nevadí. Tipy ktoré Vám popíšem, fungujú bežne vo svete, takže určite sa dajú realizovať i u nás doma.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu
(zdroj: FreeDigitalPhotos.net)

Najprv si musíte uvedomiť, že nikto Vám peniaze nedá zadarmo. Je to tak v bežnom živote a platí to i na internete. Ak Vám niekto dá ponuku, kde odmena vysoko prevyšuje vynaloženú námahu, tak sa zaručene jedná o podvod. Ledaže by to bola štátna zákazka, ktorá omylom zablúdila na Váš e-mail :-). A taktiež si treba uvedomiť, že je potrebné byť aj trocha vedomostne zdatní, aby ste niektoré zo spomínaných tipov vedeli zrealizovať. Potrebné vedomosti sa budem snažiť popísať v rámci tipu. Medzi vítané vedomosti patrí základné ovládanie počítača, veľkou výhodou je angličtina, alebo práca s grafikou. Prejdime na konkrétne tipy:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vytváranie obsahu

Toto je jeden z tipov, ktorý je nenáročný na potrebné znalosti. Majitelia webových stránok majú radi kvalitný obsah. Kvalitný a relevantný obsah na stránke pomáha dobrému umiestneniu stránky vo vyhľadávačoch. A toto zvyšuje šancu na zvýšenú návštevnosť stránok. Keďže vytváranie obsahu stránok je časovo náročná činnosť, existujú na internete ponuky na jeho vytváranie. Typickým príkladom je platené prispievanie do diskusií, prísanie článkov do blogov, zadávanie údajov do databáz. Výhodou v tomto prípade je znalosť angličtiny. Zväčša sa nejedná o veľmi ziskovú činnosť a navyše je to i časovo náročný spôsob. Ale pár eúr na prilepšenie sa týmto spôsobom zarobiť dá.

SkryťVypnúť reklamu

Prekladanie obsahu

Tento tip vyžaduje dobrú znalosť niektorého z cudzích jazykov. Majitelia webov, ktorí chcú expandovať na svetové trhy, občas zháňajú prekladateľov na vytváranie nových jazykových mutácií stránok. Ponúk je menej, ale zväčša sú lepšie platené ako pri vytváraní obsahu.

Grafické návrhy

Toto jeden z lepšie platených spôsobov, ako si zarobiť. Ale takisto vyžaduje aj dobrú znalosť práce s niektorým z grafických programov najlepšie Photoshop a zmysel pre grafiku. Majitelia stránok dnes vedia, že vzhľad predáva. A byť programátor, nie vždy znamená byť dobrý grafik. Preto sa často vyskytujú ponuky na návrh jednotlivých grafických prvkov stránky, ako sú logá, bannery a pod. Tieto ponuky sú väčšinou súčasťou diskusných fór, kde grafici posielajú svoje návrhy a majiteľ si potom vyberie ten ktorý sa mu najviac páči a zaplatí za návrh. Často je tu potom možnosť ďalšej spolupráce. Pokročilí grafici môžu taktiež reagovať na návrhy šabĺón pre stránky. Toto je veľmi dobrý spôsob ako zarobiť, ale chvíľu to trvá než sa začiatočník uchytí.

SkryťVypnúť reklamu

Vytváranie spätných odkazov

Tento naoko komplikovaný názov je v podstate nenáročný spôsob ako zarobiť na internete. Kvalita jednotlivých stránok na internete, okrem kvalitného obsahu vyžaduje aj spätné odkazy na stránku. Stránka s kvalitným obsahom, na ktorú sa odkazuje veľa iných stránok je vo vyhľadávačoch radená na popredné pozície, čo je predpokladom zvýšenej návštevnosti stránok. A tak je internet plný ponúk na registráciu do vyhľadávačov, zoznamov stránok, zadávanie príspevkov do diskusií so spätným odkazom na konkrétnu stránku, prípadne zo zaradením alebo hlasovaním za stránku na sociálnych bookmarkingových sieťach typu digg.com a pod. Pre vykonávanie tejto činnosti je dobré vedieť o nejakom zozname stránok kde je možné stránky registrovať. Takéto zoznamy je možné nájsť na internete. Tu je taktiež možné nájsť podporné programy, ktoré túto prácu uľahčujú. Ja Vám osobne doporučujem napr. InFormEnter plugin pre Firefox, ktorý Vám uľahčí práci pri vypĺňaní formulárov na webe.

SkryťVypnúť reklamu

Vytvorenie vlastného blogu, príp. stránky

Byť majiteľom vlastnej stránky, príp. blogu Vám umožňuje dostať sa na druhú stranu barikády a zarábať na vlastnom obsahu. Zväčša sa jedná o zarábanie formou PPC - Pay per Click (Platba za klik) reklám, prípadne propagácia partnerských stránok tzv. affiliate marketing, prípadne za umiestnenie spätných odkazov na relevantné stránky. Ak sa Vám zdá, tento tip odborne veľmi náročný, mýlite sa. Vytvorenie vlastného jednoduchého blogu napr. na blogger.com je otázkou pár minút. Vytvorenie vlastnej stránky je už časovo aj odborne náročnejšie, ale i to sa dá zvládnuť. Naučiť sa základy HTML jazyka nie je až také zložité. Vytvorenie kvalitnej stránky spľňajúcej súčasné štandardy je časovo i odborne podstane náročnejšie a toto by som odporučil len skúseným čitateľom so znalosťou HTML, PHP, CSS, JacaScript jazykov (prípadne iných). Verte, že ak sa pustíte touto cestou, časom sa tieto jazyky naučíte. Ja by som Vám odporučil na začiatok začať s vlastným blogom. Jeden zo spôsobov ako je toto možné realizovať, Vám popíšem v niektorom z ďalších článkov z tejto série.

Vyššie je popísaných zopár tipov ako zarobiť na internete. Treba si uvedomiť, že tieto tipy Vám veľké peniaze nezarobia. Jedná sa zväčša o pár eúr na vylepšenie rodinného rozpočtu. I keď zo šťastím možno i viac, najmä posledne popísaný spôsob. Stačí ak sa pozriete na históriu niektorých obľúbených stránok napr. facebook.com. V prípade, že sa chcete skúsiť niektorý z vyššie popísaných spôsobov je dobré poznať dobré zdroje potrebných informácií na internete. Ja osobne Vám môžem doporučiť jedno výborné americké fórum na digitalpoint.com. V prípade že viete po anglicky, tak tu určite nájdete množstvo potrebných informácií a prípadných ponúk. Z českých je to napr. dobré fórum diskuse.jakpsatweb.cz. Takisto je dobré vedieť nejaké kľúčové slová do vyhľadávačov. Ja Vám doporučujem kľúčové slovo: freelancers.

Juraj Svajdlenka

Juraj Svajdlenka

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Webmaster amatér, otec a manžel amatér, cestovateľ amatér a samozrejme blogger amatér. Zoznam autorových rubrík:  InternetTechnológiePostrehySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu