Lyžovanie v Jasnej? Zbytočný masochizmus

Po dvoch sezónach som dal Jasnej ďalšiu šancu. Prašan, azúro a prázdne zjazdovky. Tak to malo byť. Dopadlo to ale rovnako. Odhodlaním do Jasnej už nikdy nepáchnuť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (225)

Jasná je naše najväčšie lyžiarske stredisko. Dva kopce v jednom, veľa zjazdoviek (na úrovni rakúskych a talianskych stredísk), nové lanovky. Na papieri niečo dokonalé. Osobná skúsenosť ale drsnejšie iná.

Nový, flexibilný cenník je skvelá myšlienka. Je logickou reguláciou preplneného strediska a nižšia cena v midweek dňoch a mimo hlavných sezón „odmenou“ za zobratú dovolenku. Propagovaná cena 28 eur za celodenný lístok je fakt fér, hlavne ak neexistuje žiadna možnosť poldenných/kratších lístkov a vy fyzicky nedokážete byť na svahu ráno. Nepríjemné prekvapenie prišlo, keď pri online nákupe lístok stál už 35 eur. OK, nevadí, ten prašan a prázdne zjazdovky to vynahradia. 

Mojimi najobľúbenejšími zjazdovkami sú tie z Lukovej – Majstrovská a Pretekárska. Napriek poriadnej dávke nového snehu (a dlhodobo chladnému počasiu) boli tieto zjazdovky na moje sklamanie zavreté. Podobne ako celá pravá strana kopca. Jedinou záchranou tak bola „lienka“ prepájajúca Bielu Púť s Priehybou. Paráda, funguje (aspoň to hovoril web jasna.sk). Prídete k nej a....nefunguje! Inými slovami, ak chcete lyžovať na inom svahu ako na somárskej lúke s menom Biela Púť, tak musíte zobrať lyže na plecia a šliapať v lyžiarkach hore červenou zjazdovkou! Nie, nečakajte alternatívny skibus na Záhradky, prípadne nebodaj vyvážanie lyžiarov skútrami...jednoducho šliapte hore a neotravujte.. Mimochodom, úplne rovnakú skúsenosť som mal počas poslednej návštevy spred dvoch sezón.

 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Kondička vylepšená, úplne prepotený si dávam malé presso za 2,80 eur v apresski bare na Priehybe a teším sa, že si konečne zalyžujem. Je predsa božské počasie a kopec snehu :) Obed na vynovenej Kamennej chate ešte zvýši očakávania, návrat do reality je však tvrdý – namiesto Zjazdárskej mám pod nohami jednu súvislú, úzku ľadovú platňu, kde ani nabrúsené lyže nič nezmôžu a pôsobím tragikomicky ako maďarský začiatočník na Donovaloch. Nie, hore nefúka ako zvyčajne, je úplné bezvetrie, takže potenciálna výhovorka o vyfúkanom prašane je mimo obliga. Toto som už fakt nepredýchal a rozhodol sa splniť sen spolumajiteľa strediska – vrátil sa na Kamennú chatu (mimochodom, tá nepatrí pod TMR) a venoval sa konzumácii miesto „smrdenia na svahu“.

Nastal čas pohnúť sa dole a skoncovať toto utrpenie. Lanovku už medzičasom vypli aj na severnej strane, zjazdovka (Pretekárska Chopok) zavretá. Vtedy sa kamarátovi odlomila predná časť viazania. Zúfalo hľadal zamestnanca strediska a napokon ho našiel. Odpoveď na prosbu o pomoc? Teraz nemôžem, budem sa vám venovať o pol hodinu, možno o hodinu... A tak ho čakala divoká jazda na lyžiarkach po zatvorenej zjazdovke dole...a nás lavírovanie medzi snežnými delami, s jeho nefunkčnými lyžami v ruke. Suma sumárum, za 35 eur som dal dve jazdy na ľadovej platni a jeden dlhý zjazd po zatvorených zjazdovkách. A v Jasnej už tak skoro nebudem „smrdieť“. 

Lyžoval som už na troch kontinentoch, v desiatke krajín a desiatkach stredísk. S tým, čo som zažíval počas ostatných dvoch návštev Jasnej, som sa ale inde nestretol. V Sarajeve Jahorine zatvorili stredisko kvôli príliš silnému sneženiu a vetru, v gruzínskom Gudauri kvôli vetru a hmle, v kalifornskom Mammoth Mountain pravidelne vypínali lanovky pre rovnaké dôvody. Hold, počasiu nerozkážeš. Zvyšok je však vo vašich rukách, milé TMR. 

 

Filip Švaňa

Filip Švaňa

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád Brazíliu, Argentínu, Chile, Californiu, Maroko, Tarifu a už aj Južnú Afriku :) Rovnako mám ale rád Malino Brdo, Staré Hamry, Lomnické Sedlo, či Horehronie :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu