50 šokujúcich čísel odzrkadľujúcich alarmujúci stav v ekonomike USA

Tretí decembrový týždeň zarmútila celý svet správa o skonaní Václava Havla - legendárneho disidenta, dramatika, československého exprezidenta - vo veku 75 rokov. Posledné americké jednotky opustili Irak, čo znamená, že sa vojna skončila po de facto neúplných deviatich rokoch. Od konca druhej svetovej vojny mali v katolíckych inštitúciách v Holandsku sexuálne zneužiť 10 - 20 tisíc detí. Osobnosťou roka 2011 sú podľa magazínu TIME protestujúci. Filipíny zasiahla tropická búrka Washi a spôsobila ničivé záplavy a zosuvy pôdy. Na klimasummite v Durbane sa dohodlo, že najskôr v roku 2015 by mala byť podpísaná dohoda, ktorá zaviaže všetky štáty sveta k zníženiu emisií skleníkových plynov a platiť bude až od roku 2020. Agentúra Fitch znížila ratingy významným bankám v USA i v Európe, zhoršila výhľad Francúzska zo stabilného na negatívny, ale rating AAA mu ponechala. Šéfka MMF varovala pred blížiacou sa krízou, ktorá by mohla dosiahnuť rozmerov tej z 30. rokov, konštatovaním, že sa nenájde žiadna ekonomika na svete, ktorá ňou nebude postihnutá. V tejto týždňovke prinášam 50 šokujúcich ekonomických čísel, ktoré vrhajú na ekonomiku USA veľmi zlé svetlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)
Obrázok blogu

Tieto dáta zhromaždil Michael Snyder, editor webu The Economic Collapse, ale sú dostupné aj na stránke Businessinsider. Takže to nie je z mojej hlavy, ale perfektne to zapadá do širokého okruhu mojich obáv, o ktorých dlhodobo píšem na tomto blogu. Ako som už x-krát poznamenal, USA využívajú súčasnej zlej situácie v eurozóne na marginalizovanie svojich gigantických problémov. Rukojemníkom je americká spoločnosť, ktorá na to riadne dopláca (enormný pokles v životnej úrovni), lebo vo veľkej miere nechápe tomu, čo sa deje. A dopláca na to v širšom aspekte aj celý svet, keďže sa prispôsobuje americkej hospodárskej politike (fiškálnej, ale hlavne monetárnej). Tieto čísla samozrejme netreba brať úplne s exaktnou vierohodnosťou, ale veľmi dobre popisujú súčasný trend a stav v akom je americká ekonomika.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Nasledovných 50 ekonomických čísel je za rok 2011. Áno, viem, je až príliš bláznivé veriť im (ja im verím). Ale čítajte (P.S. na konci sú najlepšie perličky):

# 1 neuveriteľných 48 percent všetkých Američanov je považovaných za "nízkopríjmových", alebo žijúcich v chudobe.

# 2 Asi 57 percent všetkých detí v Spojených štátoch žije v domácnostiach, ktoré sú považované buď za "nízkopríjmové" alebo chudobné.

# 3 Ak by počet Američanov, ktorí "hľadajú pracovné miesta" bol rovnaký dnes ako tomu bolo v roku 2007, "oficiálna" miera nezamestnanosti zverejňovaná vládou USA by bola až 11 percent.

# 4 Priemerná doba, počas ktorej pracovník zostane nezamestnaným v USA je dnes viac ako 40 týždňov.

SkryťVypnúť reklamu

# 5 Jeden nedávny prieskum zistil, že 77 percent všetkých malých firiem v USA nemá v pláne najať ďalších pracovníkov.

# 6 Existuje menej práce za mzdu v Spojených štátoch v súčasnosti, v porovnaní s rokom 2000, aj keď odvtedy pribudlo ďalších 30 miliónov ľudí na populácii.

# 7 Od decembra 2007, stredná hodnota (medián) príjmu domácností v Spojených štátoch klesla celkovo o 6,8 %, keď sa zohľadní inflácia.

# 8 Podľa štatistiky úradu práce, 16,6 milióna Američanov bolo samostatne zárobkovo činných už v decembri 2006. Dnes sa tento počet znížil na 14,5 milióna.

# 9 Podľa prieskumu Gallupu sa od začiatku tohto roku zistilo, že približne jeden z piatich Američanov, ktorí je zamestnaný, sa cíti byť nedostatočne využitý.

SkryťVypnúť reklamu

# 10 Podľa autora Paula Ostermana, asi 20 percent všetkých dospelých v USA v súčasnej dobe pracuje v zamestnaní, kde vyplácajú mzdy na úrovni chudoby.

Obrázok blogu

# 11 V roku 1980 tvorili menej ako 30 % všetkých pracovných miest v Spojených štátoch nízkopríjmové pracovné miesta. Dnes je to už viac ako 40 %.

# 12 V roku 1969 malo 95 percent všetkých mužov vo veku medzi 25 a 54 prácu. V júli, len 81,2 percenta mužov v tejto vekovej skupine malo prácu.

# 13 Jeden nedávny prieskum zistil, že jeden z troch Američanov by nebol schopný splatiť hypotéku alebo nájomné v nasledujúcom mesiaci, ak by náhle prišiel o svoju súčasnú prácu.

SkryťVypnúť reklamu

# 14 Fed nedávno oznámil, že celkové imanie amerických domácností kleslo o 4,1 percenta iba v 3. štvrťroku 2011.

# 15 Podľa nedávnej štúdie uskutočnenej BlackRock Investment Institute, pomer dlhu domácností k ich osobným príjmom v USA je teraz 154 percent.

# 16 Spomalením ekonomiky, klesol aj počet sobášov. Podľa analýzy Pew Research Center, iba 51 percent všetkých Američanov, ktorí majú aspoň 18 rokov, je v súčasnej dobe ženatých. Späť v roku 1960 bolo ženatých 72 percent všetkých dospelých v USA.

# 17 US Postal Service (pošta) stratila viac ako 5 miliárd dolárov v minulom roku.

# 18 V Stocktone v Kalifornii ceny domov poklesli o 64 percent odkedy boli ceny na trhu s nehnuteľnosťami na vrchole.

# 19 Nevada má najvyššiu mieru zabavenia hypotékového majetku v krajine už 59 mesiacov v rade.

# 20 Ak chcete, môžete veriť tomu, že stredná cena (medián) domu v Detroite je teraz len 6 000 dolárov.

Obrázok blogu

# 21 Podľa Úradu na sčítanie ľudu, 18 percent zo všetkých domov v štáte Florida je prázdnych. Dané číslo je o 63 percent väčšie, než tomu bolo pred desiatimi rokmi.

# 22 Výstavba nových domov v Spojených štátoch je na rekordne najnižšej úrovni za rok 2011.

# 23 Až 19 percent všetkých amerických mužov vo veku medzi 25 a 34 rokov teraz žije so svojimi rodičmi.

# 24 Účty za elektrinu v Spojených štátoch rastú rýchlejšie ako celková miera inflácie za posledných päť rokov v rade.

# 25 Podľa Výboru ekonomickej analýzy, náklady na zdravotnú starostlivosť predstavovali len 9,5 % celkovej osobnej spotreby v roku 1980. V súčasnej dobe predstavujú približne 16,3 %.

# 26 Jedna štúdia zistila, že približne 41 percent všetkých Američanov v produktívnom veku má buď problémy s účtami týkajúcich sa zdravia alebo v súčasnej dobe spláca dlhy súvisiace s lekárskymi ošetreniami či zákrokmi.

# 27 Ak chcete, môžete veriť, že jeden zo siedmich Američanov má aspoň 10 kreditných kariet.

# 28 USA vynakladajú asi 4 doláre na tovar a služby z Číny za každý jeden dolár, ktorý Čína vynaloží za tovar a služby zo Spojených štátov.

# 29 Predpokladá sa, že deficit obchodnej bilancie USA v roku 2011 bude 558,2 miliardy dolárov.

# 30 Kríza s odchodom do dôchodku v Spojených štátoch sa len ďalej zhoršuje. Podľa Employee Benefit Research Institute, 46 percent všetkých amerických pracujúcich si odložilo menej ako 10 000 dolárov na odchod do dôchodku a 29 percent všetkých amerických pracovníkov si odložilo menej než 1 000 dolárov.

# 31 V súčasnosti jeden z každých šiestich starších Američanov žije pod federálnou hranicou chudoby.

# 32 Podľa štúdie, ktorá bola práve vydaná, plat generálnych riaditeľov najväčších amerických spoločností sa zvýšil o 36,5 % v priebehu posledných 12 mesiacov.

# 33 V súčasnosti sú banky typu "too big to fail" väčšie ako kedykoľvek predtým. Celkové aktíva šiestich najväčších bánk v USA vzrástli o 39 percent od 30. septembra 2006 do 30. septembra 2011.

# 34 Šesť dedičov zakladateľa Wal-Martu Sama Waltona má čisté imanie v hodnote, ktorá sa približne rovná spodným 30 percentám všetkých Američanov.

# 35 Podľa analýzy dát ktorú vykonal Pew Research Center, stredné (medián) čisté imanie pre domácnosti pod vedením niekoho vo veku 65 rokov alebo viac, je 47 krát vyššie ako medián čistého imania domácností vedením niekým mladším ako 35 rokov.

# 36 Ak chcete, môžete veriť, 37 percent všetkých amerických domácností, ktoré sú vedené osobou mladšou ako 35 rokov majú čisté imanie nulové alebo menšie ako nula.

# 37 Vyššie percento Američanov žije v extrémnej chudobe (6,7 %), než bolo kedykoľvek predtým namerané.

# 38 Bezdomovectvo týkajúce sa detí v Spojených štátoch je v súčasnosti o 33 percent vyššie, než tomu bolo v roku 2007.

# 39 Od roku 2007 sa počet detí žijúcich v chudobe v štáte Kalifornia zvýšil o 30 percent.

# 40 Je smutné, že detská chudoba úplne exploduje po celej Amerike. Podľa Národného centra pre deti žijúce v chudobe, 36,4 % všetkých detí, ktoré žijú vo Filadelfii, žije v chudobe, 40,1 % všetkých detí, ktoré žijú v Atlante, žije v chudobe, 52,6 % všetkých detí, ktoré žijú v Clevelande, žijú v chudobe a 53,6 % všetkých detí, ktoré žijú v Detroite, žije v chudobe.

Obrázok blogu

# 41 V súčasnosti je jeden zo siedmich Američanov a jedno zo štyroch amerických detí odkázané na potravinové lístky.

# 42 V roku 1980 transferové platby vlády predstavoval iba 11,7 % všetkých príjmov. V súčasnej dobe dané platby tvoria viac než 18 percent všetkých príjmov.

# 43 Ohromujúcich 48,5 % všetkých Američanov žije v domácnosti, ktorá poberá nejakú formu štátnych dávok. V roku 1983, bolo toto číslo nižšie ako 30 percent.

# 44 Práve teraz, výdavky federálnej vlády predstavujú asi 24 percent HDP. V roku 2001 predstavovali len 18 percent.

# 45 Za fiškálny rok 2011 mala americká federálna vláda rozpočtový schodok vo výške takmer 1,3 bilióna dolárov. To bol tretí rok v rade, keď schodky rozpočtov prekonali bilión dolárov.

# 46 Ak by Bill Gates dal každý cent z jeho bohatstva vláde USA, pokrylo by to iba náklady rozpočtového deficitu na približne 15 dní.

# 47 Šokujúco, vláda USA teraz nahromadila celkový dlh vo výške 15 biliónov dolárov. Keď Barack Obama nastúpil do úradu, verejný dlh dosahoval „len" 10,6 bilióna dolárov.

# 48 Ak by federálna vláda začala v tomto okamihu splácať štátny dlh USA v pomere jeden dolár za sekundu, trvalo by to viac než 440 000 rokov na splatenie štátneho dlhu.

# 49 Od začiatku Obamovej administratívy, rastie verejný dlh USA v priemere o viac ako 4 miliardy dolárov za deň.

# 50 Počas Obamovej administratívy vláda USA nazbierala viac dlhov, než tomu bolo od nástupu Georgea Washingtona do úradu až po Billov Clintonov nástup do úradu.

Obrázok blogu

Záver:

Čo je možné k tomuto dodať? Asi toľko že žiaľ, nemáme sa ako vyhnúť ďalšej veľkej hospodárskej kríze. A elity to vedia. Merkelová aj Lagardeová sa už preriekli. Ak poprední ekonómovia hovoria, že poučením z veľkej hospodárskej krízy je tlačenie peňazí a že na upokojenie trhov nie je iného východiska, tak dokedy ich budeme ešte tlačiť? Posledné tri roky asi nestačili. Musíme ešte viac? Veď keď nie oficiálne, tak aj tajne je to možné, že Fed. Pán Boh pri nás.

Zdroje:

http://www.businessinsider.com/economic-numbers-important-2011-2011-12

http://theeconomiccollapseblog.com/archives/50-economic-numbers-from-2011-that-are-almost-too-crazy-to-believe

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu