reklama

Barter teda výmenný obchod sa stáva reálnou alternatívou k peniazom

Fakt, že niečo nie je v poriadku so súčasnými ničím nekrytými peniazmi, si začína uvedomovať čoraz viac ľudí. I keď ak by mainstreamové médiá viac informovali o udalostiach, ktoré prinášam v tomto príspevku, tak by sa ešte väčšiemu počtu ľudí pravdepodobne začali otvárať oči. Žiaľ to politici, finančníci a centrálni bankári určite nechcú. Našťastie nevedia úplne predvídať, aké reakcie môžu vyvolať ich kroky. Kto by totiž očakával, že paradoxne hospodárske ale i obchodné politiky podporujúce dolár a euro, nepriamo vyvolajú znovuzrodenie či obrodenie niečoho tak „zastaraného" ako je barter?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Obrázok blogu

Začnime pekne postupne. Ako vieme situácia okolo Iránu je už dlhšiu dobu napätá a Spojené štáty spolu s Európskou úniou uvalili tvrdé sankcie na dovoz iránskej ropy resp. v blízkej dobe bude dovoz úplne zakázaný a dolár už v súčasnosti na dané nákupy nie je možné použiť. Irán bol tak nepriamo donútený akceptovať ako platbu za svoju kľúčovú komoditu okrem ostatných devíz aj zlato či dokonca naturálie. A keďže Irán má širokú klientelu, ktorá sa chce vyhnúť americkým sankciám, rozbehli sa barterové obchody vo veľkom štýle. Zoberme si takú Čínu. Ako diplomaticky korektná krajina, chce aby boli naraz spokojní aj ajatolláhovia v Iráne a zároveň aj Obama vo Washingtone, takže barter je skvelým riešením, kde zabije dve muchy jednou ranou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čína už vymieňa svoju produkciu potravín, pračiek, chladničiek, hračiek, oblečenia, kozmetiky či toaletných potrieb za ropu. A Irán to všetko akceptuje, čiže výmenný obchod funguje, lenže iránska ekonomika potrebuje aj peniaze. Ale keďže je odrezaná od medzinárodného finančného systému, zlato sa jej veľmi hodí. Ako poznamenáva Gordon G. Chang z Forbes, Čína importovala minulý rok ropu v hodnote 21,7 miliardy dolárov a exportovala tovar a služby len v hodnote 14,8 miliardy dolárov, čo znamená, že pri súčasných sankciách Čína pravdepodobne dorovná rozdiel v zlate. Hovorí sa dokonca aj o striebre ako možnom výmennom prostriedku (čiže zbavovať sa v súčasnosti zlata či iných vzácnych kovov kvôli obavám z bubliny je pravdepodobne prehnané, skôr naopak). Samozrejme Čína môže dotlačiť Irán aj k obchodovaniu v nekonvertibilnom juane.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

(video na odľahčenie)

Ale späť k barteru, ktorý postupne využívajú viaceré krajiny na výmenu svojej poľnohospodárskej a priemyselnej výroby. Napr. Rusko a Pakistan vymieňajú pšenicu za ropu a budú v tom s vysokou pravdepodobnosťou pokračovať. Alebo Čína využíva barter s africkými štátmi ako napr. Angola a Zimbabwe na podporu svojej expanzie na danom kontinente. Tieto všetky príklady sa týkali barteru na medzištátnej makro úrovni. Ak by sme chceli hľadať príklady na nižšej mikro úrovni, nemuseli by sme chodiť ďaleko. Podľa aktuálnych správ si stačí odskočiť do Grécka, presnejšie do mesta Volos, kde zúfalí Gréci ukazujú, že si vedia zachovať chladnú a rozumnú hlavu v ťažkých časoch. Architekti a spravovatelia tohto perfídneho a neudržateľného globálneho systému, ktorý je založený na nekrytých peniazoch si veľmi dobre uvedomujú, že by to bol ich koniec, ak by zrazu začala väčšina uvažovať inak a nenasledovala by ich choré pravidlá. Video, ktoré natočilo BBC ukazuje ako si vo Volose vytvorili vlastný výmenný systém so sieťou s viac ako 800 členov bez pomoci eura. A ono to môže fungovať, i keď to znie tak nemoderne. Je to férový systém, kde sú ľudia nútení produkovať, aby mohli konzumovať a nemôžu si požičiavať donekonečna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

(video grécky Volos)

Poďme ešte na skok do Španielska. Vláda tam zakázala používanie hotovostných transakcií nad 2 500 eur. Ako si myslíte, že obyvatelia zareagujú na dané opatrenie. Ľudia sú už v uliciach, keďže sa im to nepáči. Vláda sa tvári, že tak urobila kvôli čiernemu trhu a daňovým podvodníkom. Tieto autoritatívne prvky budú čoraz častejšie viditeľné aj v ďalších ekonomikách, keďže vlády budú nervózne z hromadiacich sa problémov. A nakoniec sa pravdepodobne rozbehne čierny trh a barterový obchod v ešte väčšom merítku. Mám pocit, že grécky Volos možno ukazuje nový trend pre túto dekádu. Tento príspevok si dovolím zakončiť citátom Frédérica Bastiata: „Keď sa rabovanie stane spôsobom života pre skupinu ľudí v spoločnosti, časom pre seba vytvoria právny systém, ktorý ho oprávňuje a morálny kód, ktorý ho oslavuje." A ja len doplním, že takýto právny systém, ktorý kryje neslobodný finančný systém, sa skôr či neskôr rozsype.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdroje:

http://www.forbes.com/sites/gordonchang/2012/04/22/the-best-reason-in-the-world-to-buy-gold/

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17680904

http://thedailybell.com/3814/Spain-Bans-Cash

Bonus: 16. týždeň vo svete:

Ľavičiar François Holland sa stal zatiaľ len víťazom prvého kola francúzskych prezidentských volieb.

Sudán označil Južný Sudán v rezolúcii za nepriateľský štát, čo naznačuje blížiacu sa vojnu.

Argentínska prezidentka chce vyvlastniť a zoštátniť španielsku ropnú spoločnosť YPF.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu