Bridlicový plyn zamieša karty v globálnej energetickej geopolitike

Ako povedal Bill Gates minulý rok na jednej z TED konferencií, ak by si mal želať jedno jediné prianie, ktoré by zmenilo osud ľudstva v nasledujúcich 50 rokoch, rozhodol by sa pre tzv. energetický zázrak - novú technológiu, ktorá by vyrábala energiu za polovičnú cenu uhlia a bez emisií oxidu uhličitého. Je to viac než pochopiteľné, keďže energetika je kľúčovou oblasťou v dnešnom modernom svete. Neustále sa strachujeme ako vyzerá budúcnosť v tomto odvetví. Kedy sa nám minie ropa? Je globálne otepľovanie skutočnou hrozbou? Sú obnoviteľné zdroje riešením? Alebo zemný plyn? V priebehu posledných rokov sa rozrastá diskusia o tom ako nás spasí nekonvenčná ťažba fosílnych palív, keďže obnoviteľné zdroje sú stále drvivo nákladné. A keďže jadro nám čoraz viac naháňa hrôzu (mne nie), príde mi ako rodiaci sa zázrak rastúce využívanie tzv. bridlicového plynu (shale gas).Vôbec nie je prehnané konštatovať, že v nasledujúcich rokoch môžeme vďaka nemu očakávať výrazné geopolitické zmeny v globálnej energetike. Prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Ako pred nedávnom poznamenal Fareed Zakaria v jeho relácii GPS, kým si Medzinárodná energetická agentúra (IEA) ešte minulý rok kládla otázku či práve nevstupujeme do zlatej plynovej éry, tento rok už vo svojej správe prináša zlaté pravidlá pre zlatú plynovú éru. Je čoraz jasnejšie, že bridlicový plyn prináša revolúciu, ktorá začala v Amerike a dosiahne globálny rozmer v energetike dokonca aj v geopolitike. Pozrime sa bližšie na bridlicový plyn.

Obrázok blogu

Bridlicový plyn je zemný plyn, ktorý je uväznený vo formáciách bridlíc. Bridlice sú jemne zrnité sedimentárne horniny, ktoré môžu byť bohatými zdrojmi ropy a zemného plynu. Počas posledných desiatich rokov kombinácia horizontálneho vŕtania a hydraulického frakturovania umožnili získať prístup k veľkým objemom bridlicového plynu, ktoré boli predtým pre výrobu neefektívne. V USA produkcia zemného plynu z bridlíc omladila celý priemysel ťažby zemného plynu," píše Radovan Kazda vo svojom článku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čiže frakturovanie (fracking) je kľúčovou technológiou, ktorá sa skrýva za produkciou bridlicového plynu. Táto technológia sa využíva len dve desaťročia. Je to technika pri ktorej sa do vytvorenej studne tlačí zmes vody, chemikálií a piesku, tak, aby odomkli uhľovodíky viazané vo formáciách bridlice. Plyn potom plynie z bridlice do studne. Za krátky čas viedol úspech danej technológie k vyhĺbeniu 20 tisíc studní v USA, k vytvoreniu stoviek tisíc pracovných miest a k zaručeným dodávkam plynu na približne nasledujúcich sto rokov. IEA hovorí, že globálna produkcia plynu sa zvýši o 50 % do roku 2035, dve tretiny tohto rastu budú pochádzať z nekonvenčných zdrojov, ako je bridlica - trh ktorému USA úplne dominuje. USA sa stali najlacnejším svetovým producentom zemného plynu za cenu 2 doláre na tisíc kubických metrov, pre porovnanie my v Európe platíme sedemnásobne viac za plyn Rusom.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Fareed Zakaria vo svojej relácii hovoril odvážne o dopade na geopolitiku. Pozrime sa na zopár globálnych dodávateľov plynu. Nelegitímne a diktátorské režimy v podobe Ruska, Iránu, Kataru, Saudskej Arábie či Venezuely, prosperujú aj na úkor globálnej nestability, keďže čím vyššiu nestabilitu vyvolajú, tým vyššie ceny na oplátku očakávajú. Fareed Zakaria oponuje: „V nasledujúcich 20 rokoch by veľa z tejto energie mohlo pochádzať zo stabilných a demokratických krajín ako sú Spojené štáty, Kanada, Austrália, Poľsko, Francúzsko a Izrael. To by bolo dobré pre slobodný svet, zlé pre lumpov a dobré pre globálnu stabilitu. Čína má obrovské rezervy bridlicového plynu, aj keď to nie je demokratická krajina, je to krajina, ktorá usiluje o stabilitu, nie nestabilitu."

SkryťVypnúť reklamu

Bridlicový plyn žiaľ nemá len svojich zástancov, ale existuje výrazná loby proti jeho produkcii. Frakturácia konzumuje veľké množstvo vody, produkcia vytvára veľké množstvo metánu, skleníkového plynu. Niekedy sa metán vylieva z kohútikov v oblastiach v blízkosti centier produkcie bridlicového plynu. Kritici tiež tvrdia, že frakturácia môže vyvolať menšie zemetrasenie.

Tieto riziká sú zvládnuteľné, ako konštatujú zlaté pravidlá v správe od IEA. Dokonca IEA odhaduje, že dané opatrenia by mali cenu len dodatočných 7 % k nákladom vynaložených na priemernú studňu na bridlicový plyn. Toto odvetvie má obrovský potenciál ak sa stane frakturovanie čistejším a bezpečnejším. Aj pre nás v Európe. Geopolitické dôsledky týchto zásob sú rozsiahle, ale niektoré veci sú jasné, napr. pre Poľsko bude požehnaním ak bude mať svoj vlastný bezpečný zdroj energie a nebude sa musieť spoliehať na rozmary Kremľa. A my na Slovensku by sme mohli radšej do budúcna spolupracovať s Poliakmi ako s nevypočítateľnými Rusmi a nespoliehať sa na EÚ s jej zaslepeným, nerealistickým a predraženým „eco" plánovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje:

http://www.energie-portal.sk/Dokument/bridlicovy-plyn-je-novym-zdrojom-energie-100325.aspx

http://www.washingtonpost.com/opinions/shale-gas-an-alternative-to-oil-that-is-bolstering-the-us-economy/2012/03/29/gIQAkIc7iS_story.html

http://www.iea.org/newsroomandevents/pressreleases/2012/may/name,27266,en.html

http://www.nytimes.com/2011/09/25/books/review/the-quest-by-daniel-yergin-book-review.html

Bonus:

20. týždeň vo svete: Britská kráľovná Alžbeta II. Oslavovala 60 rokov od svojej korunovácie.

21. týždeň vo svete: Šakíl Afrídí, lekár, ktorý vraj pomohol CIA dokázať prítomnosť Usámu bin-Ládina v Abotabáde, bol v Pakistane odsúdený na 33 rokov väzenia.

22. týždeň vo svete: Podľa pozorovateľov OSN bolo zabitých najmenej 108 ľudí v dedine Taldú, neďaleko sýrskeho mesta Húlá, doposiaľ najväčší masaker v krajine od prepuknutia povstania.

23. týždeň vo svete: Španielsko požiadalo eurozónu o pomoc pre svoje banky a sedemnásti európski ministri financií odsúhlasili pôžičku z eurovalu až do výšky sto miliárd eur. pošli do vybrali.sme.sk

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  0x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu