Čínsky tabakový priemysel svojou veľkosťou vyráža dych

Ako tomu už je raz na svete zvykom, my ľudia sme tvory majúce sklony k závislostiam rôzneho charakteru. Spektrum možností je značne široké od neškodných až po životne nebezpečné neresti. Pred nedávnom som čítal zaujímavý článok o jednej z nebezpečnejších závislostí a to o fajčení cigariet. Iste poviete si, sú aj horšie veci. Ale ten článok sa zaoberal tabakovým priemyslom v Číne a dané údaje mi ich rozsahom proste vyrazili dych.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Čínske dejiny krásne ilustrujú, aké náročné je pustiť sa do boja so závislosťami. V roku 1643 jeden čínsky vzdelanec napísal, že dlhodobé fajčenie tabaku spôsobuje sčernanie pľúc a vedie k smrti. Aj z tohto dôvodu vtedajší cisár Tsung-chen v roku 1644 promtne zakázal pestovanie a fajčenie tabaku pod hrozbou sťatia hlavy. Do roka bol po smrti a skončila aj jeho dynastia. Toľko k snahe. Navyše ľud zákaz obišiel objavením ópia. Ako teda môžeme vidieť, tento národ má za sebou silnú skúsenosť z naviazania sa na tabak v pomerne vzdialenej minulosti, potom zažil oveľa bolestnejšiu závislosť na ópiu, ktorá mala mnohé negatívne dôsledky a v súčasnosti sa tabakový priemysel rozmohol v krajine do neskutočných rozmerov, vďaka neškodne sa tváriacim cigaretám, ktoré majú nanešťastie v čínskej kultúre status vzácneho daru (veľmi vhodný dar na čínsky nový rok).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priblížme si čísla. Čína je najväčším tabakovým výrobcom ako aj konzumentom. Čínsky tabakový priemysel vyrobí a predá viac ako dve pätiny z celkových svetových cigariet, konkrétnejšie v roku 2011 môžeme hovoriť až o 2,4 bilióna cigaretách, čo bol 3 % nárast oproti roku 2010. Jeden z dôvodov, prečo tabakový priemysel tak dynamicky každoročne v Číne napreduje, sa skrýva v tichej podpore štátu pre danú závislosť. Čínsky tabakový priemysel je úplne vlastnený a regulovaný štátom. Čínska chobotnica na tom zarobila len v roku 2011 ak rátame zisk spolu s daňovými príjmami okolo 753 miliárd juanov (119 miliárd dolárov), išlo o medziročný nárast aspoň o jednu pätinu. Štátna mašinéria nemá záujem obmedzovať tieto príjmy a zdravotné varovné nápisy na čínskych cigaretách majú len symbolický charakter. Pritom v krajine je alarmujúcich 300 miliónov fajčiarov (niektoré zdroje hovoria o 350 miliónoch, skoro tretina globálnych fajčiarov, nedávno to pri tom bola štvrtina, čo svedčí o rýchlom raste). Drvivú väčšinu z nich tvoria muži, keďže cigarety sú aj symbolom maskulinity. Veľkú reklamu cigaretám robia aj čínske komunistické ikony Mao a Teng, ktorí boli známi fajčiari a dožili sa vysokého veku, čo u mnohých môže vzbudzovať dojem ich blahodárneho účinku.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrime sa na negatívnu stránku veci. Podľa dát z roku 2008 až tretina z dospelých Číňanov fajčí, pre porovnanie v USA iba okolo 21 %. Čínsky fajčiari vyfajčia za deň priemerne 15,8 cigariet. Fajčenie zabije 1,2 milióna Číňanov za rok. Aj napriek tomu 50 % čínskych doktorov fajčí. Veľa Číňanov má v obľube nielen fajčenie po jedle, ale aj počas jedla (fakt choré). Čína v porovnaní s ostatnými krajinami vychádza dobre len v podiele celkovej konzumácie cigariet na jedného Číňana. Ale to je slabá náplasť.

Dôvod prečo sa tu kašlem s týmto príspevkom je jednoduchý. U nás na Západe sme svedkami neskutočnej bagatelizácie a robenia si pomaly srandy zo sčernalých pľúc na obaloch cigariet. Ale fajčenie naozaj zabíja. Skutočnosť je oveľa horšia ako predpovede niektorých expertov. Dve rozsiahle štúdie na vzorke 125 miliónov Číňanov to pomerne presne dokázali. Čína má najviac úmrtí spôsobených fajčením na svete (cca 2000 ľudí denne zomrie, v roku 2050 to bude možno až 8000). Kým u nás fajčenie spôsobuje srdcové záchvaty vedúce k úmrtiu, v Číne prevládajú respiračné choroby vedúce k úmrtiu ako tuberkulóza či rôzne typy rakovín. Štúdie potvrdzujú, že tabak zabíja až polovicu fajčiarov. Až 12 % mužských úmrtí a 3 % ženských úmrtí v Číne má na svedomí fajčenie. Ignorancia je pritom najhoršia. Podľa prieskumov si dve tretiny Číňanov myslia, že fajčenie spôsobuje malé alebo žiadne škody. 60 % si myslí, že nespôsobuje rakovinu pľúc. 96 % nevie, že spôsobuje srdcové choroby. Tak si vyberte, buď si poviete, že preháňam, alebo so mnou budete súhlasiť.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje:

http://www.economist.com/node/21543594

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/216998.stm

http://factsanddetails.com/china.php?itemid=140&catid=11&subcatid=74

Bonus: Udalosti piateho týždňa vo svete:

Nicolas Sarkozy ako obdivovateľ Nemecka v televízii vyhlásil, že Francúzi by mali napodobniť nemecké pracovnoprávne reformy a uľahčiť podnikanie. Dilma Rousseffová navštívila Kubu, kde sa stretla s bratmi Castrovcami, aby tam rozoberali obchod, turizmus či investície, len nie ľudské práva. Obec Wutan v juhovýchodnej číne zažívala prvé slobodné komunálne voľby. V Egypte na futbalových štadiónoch vypukli násilnosti, ktoré si vyžiadali okolo 74 obetí. Facebook spustil proces verejného obchodovania so svojimi akciami, podľa odhadov by mal byť ocenený na 75 až 100 miliárd dolárov. Európa prekonáva extrémne chladné obdobie, paradoxne silno bol zasiahnutý Balkán, kde boli celé dediny odrezané od sveta. Podľa uniknutej správy NATO, pakistanské tajné služby naďalej pokračujú v pomoci Talibanu, odvolávajúc sa na rozhovory so 4000 zadržanými bojovníkmi Talibanu. pošli do vybrali.sme.sk

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu