Dôležitá epická slovná bitka medzi Ronom Paulom a Paulom Krugmanom

Svet je plný protikladov. Tieto protipóly ako napr. svetlo a temnota, biela a čierna, plus a mínus, jing a jang či dobro a zlo sme si my ľudia definovali, aby sme lepšie pochopili dva protichodné extrémy a aby sme vedeli ľahšie určiť hranice medzi nimi. Aj v ekonomickej teórii existujú protichodné prúdy ekonomického myslenia. Medzi najznámejšiu dvojicu znepriatelených táborov patrí keynesiánska a rakúska škola, ktoré si výrazne protirečia (nielen) v otázke štátnych zásahov do ekonomiky. Pred nedávnom sme mohli byť svedkami zaujímavého slovného „battlu" medzi republikánskym kandidátom na prezidenta a nasledovníka učenia rakúskej školy Rona Paula s predstaviteľom keynesiánskych myšlienok a nositeľom Nobelovej ceny za ekonómiu Paulom Krugmanom. Keďže podobné diskusie nie sú na dennom poriadku, jednalo sa o vzácnu výmenu názorov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu

Pozrime sa na krátke sumaré jednotlivých pozícií. Ron Paul povedal, že je domýšľavé, ak si niekto myslí, že vie aká by mala byť ideálna úroveň inflácie a ponuky peňazí. Paul Krugman odpovedal, že sa nejedná o domýšľavosť, ale o nutnosť. Obvinil Rona Paula, že žije vo fantazijnom svete a chce vrátiť čas o 150 rokov. Povedal, že príchod moderných mien a národných štátov spôsobil, že idea neriadenej ekonomiky je nepraktická. Ron Paul obvinil Fed zo spáchania „podvodu" čiastočne v dôsledku manipulovania s hodnotou dolára, keďže bolo ublížené ľuďom, ktorí šetria. Ron Paul sa nechal počuť výzvou na okamžité ukončenie Fedu s tým, že pre túto chvíľu by mala byť povolená súťaž mien a bankových štruktúr v USA.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Paul Krugman vytiahol Miltona Friedmana, ktorý prekročil ideologické spektrum, keď kritizoval Fed za to, že neurobil dosť počas Veľkej hospodárskej krízy. Ide o rovnakú kritiku, akú Krugman vyvíja na Fed teraz. Dokonca si dovolil tvrdiť, že Milton Friedman by bol v súčasnosti ďaleko na ľavo v americkej monetárnej politike. Ústredný bod Rona Paula, že Fed ničí bežných ľudí zameriavaním sa na blaho Wall Streetu, bol dobre prijatý. Krugmanov bod, že Fed je potrebný na riadenie ekonomiky a odviedol lepšiu prácu v každom prípade ako celý Kongres, bol tiež dobre prijatý.

Krugman poprel, že by bol antitrhovo či antikapitalisticky orientovaný, ale depresie sú podľa neho zlé veci a sú zlé pre kapitalizmus, ak nebudeme zasahovať, aby sme ich opravili. Ron Paul podotkol, že najväčším problémom v ekonomike je dlh (kritika z médií, že skôr nezamestnanosť), pretože spoločnosť míňa svoje peniaze na jeho splácanie. Krugman zaútočil tvrdením, že úsporné opatrenia na zníženie dlhu, dlh iba zhoršujú. Čiže vlastne sa títo páni nezhodli na ničom a väčšinu času sa navzájom prekrikovali. Krásnou paralelou sú dvaja boxeri, ktorí stoja v opačných rohoch boxerského ringu a ani si nezaboxujú.

SkryťVypnúť reklamu

Mňa osobne najviac zaujala časť, keď sa páni bavili o dejinách a zastavili sa pri rímskom cisárovi Diokleciánovi, ktorý okolo roku 301 n.l. zaviedol kritické reformy. Pre stabilizovanie hospodárskej situácie zaviedol opäť zlaté strieborné mince, ktorých obsah drahých kovov sa prísne kontroloval. Okrem toho zreformoval daňový systém a zaviedol cenník maximálnych cien (edikt o maximálnych cenách), v ktorom stanovil maximálne ceny jednotlivých druhov tovarov i služieb na území celej Rímskej ríše. Zjednodušene posilnil úlohu štátu a vštepil tak Rímu akýsi socialistický ráz. Podľa odborníkov tieto opatrenia výrazne prispeli neskôr k rozpadu Rímskej ríše. Ron Paul obvinil Paula Krugmana, že uvažuje ako Dioklecián a že nevidí, že tak škodí západnej spoločnosti, čo Krugman samozrejme dementoval.

SkryťVypnúť reklamu

Ja plne súhlasím s Ronom Paulom a dodávam, že Paul Krugman síce nie je za takú centralizáciu ako bol Dioklecián, ale jeho obrana veľkých bailoutov, jeho dôraz na plánovanie úrokových mier a inflácie a jeho uvažovanie, že vojna môže byť ekonomickým stimulom, v skutočnosti ničiteľ kapitálu, ho jednoznačne pasuje za Diokleciánovho ideologického spriaznenca. Chce z nás Krugman urobiť novodobých otrokov, ktorí budú splácať excesy finančných a politických elít?

Odporúčam pozrieť si prezentáciu šéfa Fedu v Dallase Richarda Fishera, prečo treba ukončiť TOO BIG TO FAIL, čiže dať koniec obrovským bankám.

SkryťVypnúť reklamu

Dallas Fed

Zdroje:

http://www.guardian.co.uk/world/us-news-blog/2012/apr/30/paul-krugman-ron-paul-economics

http://www.businessinsider.com/ron-paul-vs-paul-krugman-on-bloomberg-tv-2012-4

http://www.zerohedge.com/news/paul-vs-paul-post-mortem

Bonus: 17. týždeň vo svete:

Maďarský forint posilnil po tom, ako Európska komisia vyhlásila, že pokladá maďarské opatrenia v oblasti zákonov za dostatočné a odsúhlasuje začatie rokovaní o pôžičke.

Samsung predbehol Nokiu medzi výrobcami mobilných telefónov.

Čen Kuang-Čeng, nevidiaci čínsky bojovník za ľudské práva, utiekol z domáceho väzenia. pošli do vybrali.sme.sk

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  0x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu