Fed s jeho QE 4 a fiškálny útes: strach naháňajúci experiment

Pseudo katastrofický rok 2012 nám skončil a vkročili sme do nového roku 2013 o ktorom som sa už viackrát vyjadril v zmysle, že svetovú ekonomiku v ňom pravdepodobne čaká takzvaná dokonalá búrka, niečo ako možný nepekný koniec dlho naťahovanej agónie. A mám čoraz väčšiu istotu, že sa to naozaj môže stať. Prečo? Veď len po decembrových top udalostiach z Ameriky opäť raz bezradne krútim hlavou nad tvrdohlavosťou a zaslepenosťou „top" svetových hráčov. Oni proste naozaj nevedia, čo robia. Pardon, sú konzistentní vo svojej hlúposti už od prepuknutia krízy v roku 2008. Fed úplne otvorene začal s kvantitatívnym uvoľňovaním s poradovým číslom 4 (QE4) a americkí politici dočasne „vyriešili" európskym spôsobom pád ich zasľúbenej krajiny z fiškálneho útesu. Nikto netlieska. Nikoho to už totiž nebaví. A všetci akosi vieme, že to čo nám varia za veľkou mlákou sa nás akosi týka. Čo nám teda páni bankári a politici navarili do nového roku a prečo by sme sa mali obávať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Fed (americká centrálna banka) približne v polovici decembra učinil výrazné rozhodnutie ohľadom monetárnych stimulov pre ekonomiku. Zjednodušene Fed zdvojnásobil množstvo peňazí, ktoré tlačí a to formou kvantitatívneho uvoľňovania (QE4). Čiže okrem toho, že pravidelne každý mesiac skupuje hypotekárne dlhopisy vo výške 40 miliárd dolárov (na stimulovanie trhu s nehnuteľnosťami), od decembra nakupuje mesačne už aj štátny dlh (obligácie, pokladničné poukážky) vo výške 45 miliárd dolárov. Kombinovane je to až 85 miliárd dolárov mesačne vytlačených z čistého vzduchu zameraných na štátne dlhopisy a hypotéky. Ročne je to prosím pekne vyše 1 bilión dolárov (celková suma súvahy Fedu mala pred rokom 2008 nižšiu hodnotu)!!! Normálne zmýšľajúcemu človeku sa tu zastavuje rozum. USA je krajina, ktorá si požičiava 46 centov z každého minutého dolára a Fed celé toto šialenstvo zastrešuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dané najnovšie opatrenie bolo odôvodnené úrovňou nezamestnanosti. Cieľom je totiž riadiť hospodársku aktivitu, hlavne výstavbu obytných domov, tak aby nezamestnanosť klesla zo 7,7 % na 6,5 % s tým, že by inflácia zostala na úrovni okolo 2,5 %. Lenže inflácia bude s vysokou pravdepodobnosťou narastať, pri nalievaní čoraz väčšieho množstva peňazí do ekonomiky. Lenže Fed sa zameriava len na jadrovú infláciu a nezohľadňuje ceny potravín či energií a preto je predpokladateľné, že monetárna politika bude reagovať neadekvátne a výrazne sa preráta vo svojej dlhodobej ultra expanzii. Možný odhad trvania tejto politiky je až 3-4 roky, keďže je snaha absorbovať na trhu práce 4 milióny nezamestnaných tempom približne 150 tisíc miest za mesiac. Čo znamená, že súvaha Fedu sa navýši o ďalšie 3-4 bilióny dolárov (o 300 % až 400 % viac peňazí ako bolo vytvorených za celých 200 rokov po podpise Deklarácie nezávislosti). A tu už končí všetok humor.

SkryťVypnúť reklamu

Akoby toto všetko nestačilo, bol tu ešte problém ohľadom takzvaného fiškálneho útesu. Každý vie, že v USA sa vyšperkoval životný štýl žitia na dlh. Dlh Spojených štátov je v súčasnosti 16,4 bilióna dolárov, pred siedmimi rokmi to bola len polovica. Deficit za posledné štyri rokov vždy presiahol bilión dolárov. Preto je pochopiteľné, že v politike s množstvom silných záujmových skupín v úzadí, nie je možné presadiť výraznú cestu k úsporným opatreniam. Lenže ako uviedol The Economist, Amerika nám ukázala svoj európsky moment, v riešení nepríjemnej situácie. Zvolila si európsku cestu, ktorá je ako vieme z našej skúsenosti bezzubá. Celý svet vedel, že USA potrebujú buď zosekať výdavky, alebo zvýšiť dane, najlepšie oboje. Napriek tomu sa počas mesiacov rokovaní dospelo k opaku, teda k dohode, ktorá vlastne skryto zvyšuje výdavky a znižuje dane.

SkryťVypnúť reklamu

Republikáni a demokrati v Senáte sa síce dohodli, že dane z príjmu sa zvýšia iba najbohatším Američanom, ktorí zarábajú viac ako 400-­tisíc dolárov ročne. Tých je ale menej ako percento a dane im stúpnu z 35 na 39,6 percenta. Toto navýšenie môže predstavovať podľa odhadov okolo 60 miliárd dolárov ročne v nových príjmoch pre federálnu vládu. Lenže v dohode medzi oboma stranami sa presadili ďalšie výdavky. Iba podporný balíček ku katastrofe spôsobenej hurikánom Sandy má hodnotu 60 miliárd dolárov, čo vymaže hneď navýšenie dane z príjmu pre najbohatších. Čo sa týka fiškálnych škrtov, tak z pôvodných 5 % sa docielilo len okolo 1 % škrtov na úrovni HDP roku 2013. Štrukturálne problémy sa taktiež nevyriešili, zdravotníctvo a penzie zostali tabu. Vlastne sa opäť raz kupoval len čas a to len na nasledujúce dva mesiace, kedy bude musieť byť navýšený dlhový strop krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa môjho názoru je riešenie súčasných globálnych problémov, ako nám ho predvádzajú elity, stále len o kupovaní času. Čiže sa nejedná o žiadne riešenie. Ak sa pozrieme na centrálnych bankárov (pozrime sa aj na bankárov veľkých investičných bánk) alebo politikov, tak všetci s nami hrajú jednu veľkú nebezpečnú hru s vysokými stávkami. Ide vlastne o experiment, na ktorého koniec si nikto netrúfa poriadne posvietiť. Sme žiaľ kolektívnymi väzňami nech už budú výsledky akékoľvek. Súčasný finančný systém je stále neudržateľný, ale hlavne aj pokazený, napriek tomu elity stále tvrdohlavo bojujú za jeho zachovanie. Množstvo peňazí v obehu globálne narastá. Globálna ekonomika nerastie, to je len klam, stagnujeme ak pozrieme na reálne čísla. Základná matematika je, že toto všetko musí vyvážiť inflácia. Inak to nemôže byť. Tragédia, ktorú stále sledujeme, môže naozaj skončiť veľmi zle a to úplným rozpadom finančného systému založeného na nekrytých peniazoch spolu s globálnymi trhmi. Ale je tu aj možnosť vrátiť sa k normálnemu a stabilnému ekonomickému rastu. Túto možnosť ale ničia centrálne banky so svojimi prehnanými monetárnymi politikami. Zmení sa už konečne niečo v tomto roku?

Zdroje:

http://www.europac.net/commentaries/no_way_out

http://www.europac.net/commentaries/congress_avoids_cliff_selling_us_down_river

http://www.economist.com/news/leaders/21569024-troubling-similarities-between-fiscal-mismanagement-washington-and-mess

http://ekonomika.sme.sk/c/6652048/americki-politici-zastavili-pad-krajiny-z-fiskalneho-utesu.html

Bonus:

51. Týždeň vo svete: V Indii po znásilnení študentky protestovali ženy v uliciach.

52. Týždeň vo svete: Mario Monti povedal, že je ochotný znova prijať post talianskeho premiéra ak o to bude požiadaný.

01. Týždeň vo svete: Vladimir Putin odovzdal ruský pas francúzskej legende (herec Gérard Depardieu) z rúk do rúk. pošli do vybrali.sme.sk

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  0x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu