
Čínsky prezident Chu Ťin-tchao pricestoval v utorok 18. januára do USA na štvordňovú návštevu, ktorej cieľom bolo posilniť najmä vzťahy medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami. Návšteva sa spájala s najvyššími diplomatickými poctami, ktoré mali vyjadrovať kľúčovú dôležitosť čínsko-amerických vzťahov. Vývoj daných vzťahov bude mať totiž výrazný vplyv na dianie v 21. storočí, aj preto sa pohľad celého sveta upieral minulý týždeň viac ako inokedy na Washington.
Pocity z daného summitu sú zmiešané, i keď administratíva Baracka Obamu komunikuje jednoznačne pozitívny pocit z dobre vykonanej práce. Čo je možné pokladať za pozitíva? Samozrejme, že podporu vzájomného obchodu a investícií. Čína totiž nakúpi americký tovar a služby za 45 miliárd dolárov a pomôže americkým firmám dostať sa k čínskym vládnym zákazkám. Čínsky prezident by sa asi najviac potešil, ak by USA zmiernili svoju kontrolu exportu technológií, po ktorých Čína tak veľmi túži, lebo už ju nebaví byť svetovou továrňou, ale chcela by sa postupne zmeniť na technologickú veľmoc. Čas ukáže, ako budú Američania v danej oblasti uvažovať, zatiaľ je to pre nich stále tromf, ktorý si nechávajú na horšie časy. Taktiež treba uznať, že silná pozícia USA v otázke ľudských práv bola vhodne sformulovaná, keďže Chu Ťin-tchao aspoň priznal, že jeho krajina má v tomto ohľade toho ešte veľa urobiť.
Mon - Thurs 11p / 10c | ||||
Američanom sa viac z čínskeho prezidenta nepodarilo vydolovať. Chu Ťin-tchao im totiž viac než jasne ukázal hranice, ktoré Čína neprekročí. Washington totiž neuspel pri požiadavkách o väčšiu transparentnosť vo vojenskej oblasti, pri zvýšenom tlaku na Severnú Kóreu či zhodnotení čínskeho juanu. Kým Barack Obama rozprával o univerzálnych hodnotách, jeho protistrana mu zdôrazňovala dôležitosť vzájomnej úcty.
Každý si môže vyhodnotiť summit tak ako chce, čiže môže vidieť pozitíva a negatíva úplne inde. Kým sa počas posledných mesiacov čínsko-americké vzťahy dostali na bod mrazu, myslím, že minulotýždňový summit prišiel celkom v pravý čas, aby sa dané vzťahy mohli odraziť vhodnejším smerom. Číňania ukázali, že sa nebudú za nič ospravedlňovať (ako to má vo zvyku Barack Obama), lebo oni neukazujú známky slabosti a do bodky splnili ich majstrovsky ovládaný pragmatizmus.