Prečo urobil David Cameron dobre, keď oponoval európskym elitám

Druhý decembrový týždeň ukázal, že ruské parlamentné voľby síce vyhrala Putinova strana Jednotné Rusko, ale prekvapivo stratila ústavnú väčšinu. Zároveň počas celého týždňa vyšiel do ruských ulíc rekordný počet desiatok tisícov demonštrantov, ktorí protestovali proti volebným podvodom a väzneniu predstaviteľov opozície. Voľby v Chorvátsku a Slovinsku vyhrali stredo-ľavicové strany. Čína je už desať rokov členom WTO, z čoho svetový obchod jednoznačne profitoval. Moslimské bratstvo získalo v prvom kole egyptských parlamentných volieb až 46 % mandátov, kým ultrakonzervatívni islamskí salafisti získali 24,4 % mandátov, čo nikto neočakával. Republikánsky kandidát Herman Cain  pozastavil svoju kandidatúru na prezidentský úrad kvôli sexuálnym aféram, z čoho najviac profitoval Newt Gingrich. Iránu sa podarilo získať americké bezpilotné špionážne lietadlo v nepoškodenom stave. SP zhoršila výhľad ratingu eurovalu na negatívny. Správou týždňa bolo ako sa na Summite EÚ v Bruseli Veľká Británia na čele s Davidom Cameronom rozhodla ako jediná nepodporiť väčšiu integráciu EÚ smerom k fiškálnej únii. V tejto týždňovke skláňam klobúk pred Davidom Cameronom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Fakt, že situácia v Európskej únii či lepšie v eurozóne je vypätá, nie je možné spochybňovať. Lenže riešenia aké nám európski lídri strkajú popod nos, sú len čiastočné až krátkozraké. Z 27 členských štátov sa našiel iba jeden, ktorý mal odvahu to povedať úplne otvorene (čiastočne aj Švédsko, Česko a Maďarsko). Pri tom David Cameron ako predstaviteľ Veľkej Británie háji len záujmy svojej krajiny. Na tom nie je nič zlé, ale ani dych berúce, len pragmatické. On neprevracia kabát, ale robí konzistentnú politiku. Za súhlas so zmenou Lisabonskej zmluvy požadoval právo veta pri regulácii finančných trhov. Čo bolo pre mnohých neprípustné. Ono je to smiešne. Európska únia sa stále snaží svoje problémy riešiť dlhodobo cez zmeny vo svojich zakladateľských zmluvách. To je žiaľ jediné, čo dokáže európsky úradnícky aparát robiť najefektívnejšie. Nech mi niekto vysvetlí prečo problémy eurozóny musia byť rozširované na všetkých 27 ekonomík (zámienka na vytvorenie nereálnych Spojených štátov európskych). Je nelogické, že krajiny ktoré nemajú euro sa tiež dobrovoľne chcú vzdať svojej fiškálnej nezávislosti (prípad Poľska, Bulharska, Dánska, Litvy, Lotyšska a Rumunska). Až tak sa hrnú do novej federálnej Európy? Zjavne áno, lebo sedemnásť štátov eurozóny, vrátane Slovenska, plus spomínaná šestica sprísni kontrolu svojich rozpočtov, zavedú automatické sankcie, ak krajina nedodrží 3-percentný deficit HDP a zavedú do národných ústav dlhovú brzdu. Našťastie to nepôjde cez zmenu Lisabonskej zmluvy, ale cez novú, medzivládnu zmluvu, na ktorej sa štáty dohodnú do marca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto násilná fiškálna únia európske problémy nevyrieši. Briti to vedia a preto sa držia späť. Internet je plný článkov ako sa Európska únia rúti do záhuby a ako je daná bezzubá fiškálna únia nepostačujúca. Aj The Economist varuje, že táto kríza nemôže byť ukončená len jednostranným riešením. Fiškálne pravidlá nie sú samostatne vôbec postačujúce na riešenie krízy, čo najlepšie ukázala aj hospodárska kríza z 30. rokov minulého storočia. Ako podotýka The Economist, striktnejšie pravidlá ohľadom rozpočtov musia byť spojené s určitou formou spoločnej zodpovednosti. Inak to nebude fungovať.

Pakt Merkozy dal jasne najavo, že očakáva blížiacu sa harmonizáciu pracovného práva, daní a finančnej regulácie. Môj obľúbený komentátor Niall Ferguson podotýka, že ide o snahu vytvoriť Spojené štáty európske. A má pravdu. Lenže si na tom všetci vylámeme zuby, keďže nie je možné mať pravidlo vyrovnaného rozpočtu pre členské štáty, pokiaľ neexistuje federálna vláda s pružnými fiškálnymi pravidlami. Taktiež chýba klauzula o transferoch prostriedkov z viac produktívnych do menej produktívnych krajín, lebo Nemci odmietajú niečo také financovať. Čo je pochopiteľné, ale prečo sa potom bavíme o fiškálnej únii. Tento hybrid stroskotá veľmi rýchlo. Je totiž nekompletný, ako bola nekompletná aj menová únia.

SkryťVypnúť reklamu

Ako hovorí Niall Ferguson: „Minulý mesiac som varoval, že rozpad EÚ je viac pravdepodobný ako smrť eura. Teraz vidíte, čo som mal na mysli. Smer akým sa kontinent uberá neznamená len vytvorenie federálnej Európy, ale federálnej Európy v chronickej depresii... Veľká Británia nemá inú možnosť než sa dištancovať od tohto kolektívneho samovražedného paktu, aj keď výrazne zvyšuje pravdepodobnosť, že sa koniec koncov ocitne mimo EÚ." A ja plne súhlasím s týmto pánom. David Cameron urobil správnu vec. A my na kontinente sa máme na čo tešiť, lebo, žiaľ nerád to priznávam, ale len krok k plnej fiškálnej únii, kde severské krajiny dotujú perifériu, alebo neobmedzené nákupy dlhopisov zo strany ECB, môžu plne uspokojiť prehnane nervóznych investorov.

SkryťVypnúť reklamu

Bonus:

"Skutočný liek na európsku dlhovú krízu"

Zdroje:

http://www.economist.com/node/21541405

http://www.economist.com/node/21541414

http://www.thedailybeast.com/articles/2011/12/09/niall-ferguson-great-britain-saves-itself-by-rejecting-the-eu.html

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu