
V spoločnosti by sa mal zmeniť pohľad na rodinu. Rodinaje miestom, kde vyrastajú budúci občania štátu, ktorí raz, keď dorastú budú mu slúžiť, budúveľkým prínosom pre spoločnosť a to vo všetkých smeroch. Hodnota človekaje nevyčísliteľná a jeho prínos pre spoločnosť je v peniazoch veľmivysoký. Bolo by dobré, keby štát sa nebál viac prispievať na rodičovsképríspevky a tak aj nepriamo rozmnožiť motiváciu mať viac detí. 25 000sk ako finančná jednorazová výpomoc štátu pri prvých troch deťoch je lennáplasťou a nie je systematickým riešením. Systematickým riešením je stálypríjem, ktorý neznamená radikálne zhoršenie príjmu rodiny, ktoré môže nastaťvýpadkom jedného zdroja príjmu. V susedných Čechách je rodičovskýpríplatok vo výške minimálnej mzdy a čo tu? Na Slovensku je to len almužna,ktorá mnohých rodičov odradí od ďalšieho dieťaťa. Veľa mladých ľudí si pretonemôže dovoliť mať viac detí. Odrádza ich od toho neistota z budúcnosti.
Niekto byvšak pri otázke zvýšenia pôrodnosti mohol tento fakt spochybniť. Uvedomujem si,že v otázke pôrodnosti nemusí nastať žiadaný efekt. V susednom Rakúskuje málo detí preto, lebo manželia - rodičia nechcú ohroziť svoj životný štýl.Je to spôsobené nezodpovedným prístupom k budúcnosti spoločnosti a v konečnomdôsledku aj nezodpovedným prístupom k vlastnej budúcnosti v dôchodkovomveku, kedy sa môže stať, že na ich dôchodky nebude mať kto robiť. Veď aj z tohodôvodu sa v Európe neustále zvyšuje vek odchodu do dôchodku.
Skúsme všakmotivovať a vychovávať mladých k zodpovednému vytváraniu budúcnosti celej spoločnosti, ktorá žije v našichdeťoch. Jedným z prostriedkov a prvých krokov môže byť zvýšenierodičovského príspevku aspoň na výšku minimálnej mzdy alebo možnosťou vyššiehozárobku, ktorý by stačil na pokrytie všetkých výdavkov. Spôsob ako touskutočniť nechám na odborníkov.