
Ovplyvnil takisto ekonomickú transformáciu a reformy naSlovensku. Pred novembrom 1989 svojou kvantitatívnou teóriou peňazí dokonca ajpolitiku socialistickej centrálnej banky, čo umožnilo ľahší prechod odcentrálne riadeného hospodárstva k trhovému systému. Myšlienky o politikecentrálnych bánk sám ohodnotil ako jeho najdôležitejší príspevok. Postaral sa oto, že už nikdy viac nevypukne hospodárska kríza, zlyhanie štátu v 30. rokochminulého storočia. Socialisti podľa neho zmenili správanie a ich metódy súsofistikovanejšie, budujú kolabujúce "štáty blahobytu."Socialistickým ilúziám niet dnes konca. Ako povedal aj klasik F. A. Hayek:"Socialisti majú oporu v zdedených inštinktoch, zatiaľ čo obhajoba novéhobohatstva si vyžaduje nadobudnuté poznatky." Komu dnes dôveruje väčšinaSlovákov? Tvorcom ilúzií. Cena zato bude vysoká.
Myšlienky Miltona Friedmana nám dennodenne pripomínamonetarizmus, flexibilné menové kurzy, teória spotrebnej funkcie, rovná daň,poukážkový systém financovania školstva, dôchodkové sporenie, deň daňovejslobody či negatívna daň v slovenskej podobe Odvodového bonusu od Riša Sulíka(www.sulik.sk). Kedy má konať politika podľa Friedmana? "Najlepšie, aknekoná vôbec."
Stojí zato si pripomenúť tohto veľkého človeka s veľkýmimyšlienkami. Aj vďaka nemu sa v tejto krajine žije a podniká lepšie.
Richard Švihura, autor je podpredsedom Mladých liberálov, www.mladiliberali.sk