Európa sa zjednocuje. Padajú hranice štátne, ekonomické, jazykové, kultúrne, medziľudské. Vznikajú štruktúry nového štátu Európska únia. Aký bude tento nový štát? Budeme v ňom šťastní?
Zjednotená Európa má nepochybne obrovský potenciál. Pol miliardy ľudí bude organizovane pracovať pre spoločné dobro. Rozvoj všetkých oblastí je zaručený. Ale máme záruku, že nový štát po prijatí Lisabonskej zmluvy sa bude vyvýjať želaným smerom? Nevzniká nám tu nová totalita? Nie som si istý.
Európa má jednoznačne kresťanské korene. Neexistuje hádam nikto, kto by s touto vetou nesúhlasil. Prečo potom mocní rozhodli, že v Lisabonskej zmluve, európskej "ústave", nebude niaká zmienka o judeokresťanskom historickom dedičstve? Je to v poriadku? Možno väčšina Európanov nie sú kresťania, ale aj tak, dejiny sa odškriepiť nedajú. Európa vyrástla na kresťanstve.
Vykastrovaná európska "ústava" by možno nemusela nikoho zaujímať, keby táto "nezmienka" nemala konkrétne dopady na život európskych občanov.
V mnohých štátoch západnej Európy sa prejavuje veľký liberalizmus, ktorý by som nazval až nenormálny. Podpora homosexuality, uzákonenie eutanázie, potraty, multikulturalizmus, extrémna politická korektnosť. Nebude sa tento liberalizmus, ako protiklad kresťanského konzervativizmu, oficiálne presadzovať aj na úrovni orgánov Európskej únie? Práveže bude.
Svedčia o tom posledné škandalózne rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva, aj keď ten nie je orgánom EÚ, ale Rady Európy. Je treba sa nám obávať o naše slovenské kresťanské korene, že nám budú vnútené normy správania, ktoré nebudú súhlasiť s našim slovenským náhľadom na svet. Európsky svetonázor totiž nie je totožný so slovenským svetonázorom. Je treba sa nám obávať totalitného liberalizmu.
Chceme sa stať liberálmi podľa vzoru Holanďanov či Belgičanov? Ja rozhodne nie.