reklama

Kurkumín – dôležitá protinádorová a multi target drug molekula.

Kurkuma pravá (Curcuma longa L.), tiež dlhá, indický šafran, japonský šafran, žltý ďumbier, žltý koreň je trvalka z čeľade ďumbierovité (Zingiberaceae). Ľudstvo ju využíva už vyše 2000 rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

 Pôvodom je z oblastí Indického polostrova a Juhovýchodnej Ázie, ale dnes sa stala rozšírenou takmer po celom svete.

 Vyžaduje dosť veľa slnka, ale znesie aj polotieň, vyhovuje jej teplota medzi 18-30 ℃, hojne zrážok a nadmorská výška až do 1500 m n. m.

 Využíva sa najmä ako korenie, liečivo, kvôli oleju alebo farbivo. Raz ročne sa zbierajú sa podzemky. Časť je určená na spotrebu, časť na iné spracovanie alebo založenie budúcoročnej úrody.

Obr. 1: Curcuma longa L. patrí medzi všestranné liečivé rastliny. Zdroj:  https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1685-kurkuma-kurkumovnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
Obr. 1: Curcuma longa L. patrí medzi všestranné liečivé rastliny. Zdroj: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1685-kurkuma-kurkumovnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti 

 Kurkuma sa používa čerstvá, vtedy ma zachovaných najviac účinných látok, môže byť uvarená, vysušená, je rozpustná v tuku. Pomletím vznikne oranžovožltý prášok, ktorý má teplú, horkú arómu, pripomínajúcu čierne korenie, so zemitým horčičným nádychom. V mnohých ázijských kuchyniach je priam nenahraditeľná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Kurkuma má v sto gramoch okolo 8 g proteínov, približne 10 g tukov, z nich tretinu nasýtených, ostatné sú mononenasýtené a polynenasýtené (majú jednu alebo viac dvojitých väzieb), asi 65 g sacharidov, 21 g vlákniny, energeticky 354 kcal/100 g. Z vitamínov je cenený najmä A, D, B6, B12, C. Z minerálov hlavne draslík, sodík, vápnik, železo a horčík.

 Deriváty kurkumy sú kurkumíny, podobné látky kurkumoidy. V podzemku ich je

2-14%, stredný priemer 5%. Dominuje kurkumín, kurkumín II (demetoxykurkumín), III (bisdemetoxykurkumín) a cyklokurkumín. Významná je aj silica s obsahom seskviterpénov, bielkoviny, živice, minerály či tuky. Kurkuma obsahuje asi 5% silíc (tzv. éterický olej), jeho hlavnými zložkami sú felandrén, sabinén a kurkumín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Kurkumín je jedna z najznámejších tzv. MULTI TARGET DRUG (látky, ktoré súbežne a pozitívne pôsobia na viacerých miestach organizmu a nemajú nežiaduce účinky). Dokáže pomôcť pri vyše 580 chorobách.

 Najviac cenená je schopnosť antioxidačná (kurkumíny a kurkumoidy sú polyfenoly aj flavonoidy), protirakovinová, protizápalová, antibakteriálna, antialergická, proti astmatická, imunitu posilňujúca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obr. 2: Kurkumín, niekoľko foriem, zdroj:  https://www.researchgate.net/figure/Top-Left-Curcuma-Longa-with-flower-and-rhizome-Turmeric-Curcuma-longa-L_fig1_272828053
Obr. 2: Kurkumín, niekoľko foriem, zdroj: https://www.researchgate.net/figure/Top-Left-Curcuma-Longa-with-flower-and-rhizome-Turmeric-Curcuma-longa-L_fig1_272828053 

 Kurkumíny sú molekuly, ktoré majú rovnocenný protirakovinový preventívny ako aj liečebný efekt. Dokáže potláčať karcinogenézu v troch stupňoch – rozvoj, vznik a rast nádoru.

 Protirakovinový efekt kurkumínu má niekoľko nasmerovaní, hlavne cez receptory, membrány, mitochondrie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Predovšetkým podporuje zdravý rast buniek, tým bráni ich zvrhnutiu. Keď už nádor vznikol, brzdí jeho narastanie, navodzuje apoptózu cez mitochondrie (zníži sa energetický metabolizmus, poruší výživa rakovinovej bunky, tá následne zhynie), zastavuje angiogenézu (tvorba ciev nádoru, tým sa zastaví prívod živín, kyslíka a rakovinové bunky končia). Zabraňuje vzniku metastáz (osídlenie iných častí tela) aj prerastaniu nádoru do okolia (invazívny rast). Pomáha inhibovať signálne dráhy v nádorových bunkách a tým spomaľovať aktivitu vzniku metastáz. 

 Preukázaný bol liečebný účinok najmenej proti rakovine prostaty, pažeráka, žalúdka, hrubého čreva, prsníka, pľúc, glioblastómu mozgu či kožným zhubným nádorom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Terapeutický efekt je postavený je na zistení, že v rakovinových bunkách dochádza

SkryťVypnúť reklamu
reklama

k potlačeniu produkcie energie v mitochondriách. Podľa terajších poznatkov sú rakovinové bunky poškodené bunky, u ktorých došlo k narušeniu a zničeniu časti chromozómov. Z nového poznania vyplýva, že narušená je len ich funkcia, ale túto je možné obnoviť, napríklad aj pomocou výťažkov kurkumy. Výrobu energie v mitochondriách opäť znormalizuje a navráti ich späť do zdravého stavu.

 Znamená to, že v prípade rakoviny nejde o poškodené bunky, ale len o narušené informácie v bunkách, ktoré možno znova prinavrátiť do zdravého tvaru. Napomáha sa tak regulovať mitochondriálnu štruktúru a funkciu postihnutých buniek, čo prináša veľmi úspešné diagnostické a terapeutické možnosti liečby onkologických, ale i ďalších ochorení, spôsobených poškodením alebo dysfunkciou mitochondrií.

Obr. 3: Kurkuma dokáže pozitívne a protirakovinovo pôsobiť až na úrovni mitochondrií. Ilustračné foto dvoch extrémne zväčšených mitochondrií. Zdroj:  https://bio.m2osw.com/gcartable/mitochondrie.htm  https://www.futura-sciences.com/sante/actualites/biologie-pourrait-on-lire-son-avenir-mitochondries-52310/
Obr. 3: Kurkuma dokáže pozitívne a protirakovinovo pôsobiť až na úrovni mitochondrií. Ilustračné foto dvoch extrémne zväčšených mitochondrií. Zdroj: https://bio.m2osw.com/gcartable/mitochondrie.htm https://www.futura-sciences.com/sante/actualites/biologie-pourrait-on-lire-son-avenir-mitochondries-52310/ 

 Farmakologické účinky kurkumy sú pozoruhodné – máloktorá rastlina sa môže pochváliť takým širokým spektrom pozitívnych vplyvov na zdravie.

 Podporuje funkcie trávenia, čiastočne aj vstrebávania živín, podporuje tvorbu žlče (tým metabolizmus tukov), šetrí žalúdočnú sliznicu aj potláča tvorbu Helicobacter pylori, pozitívne vplýva najmä na tvorbu tráviacich enzýmov pankreasu, uvoľňuje spazmy (kŕče), nadúvanie, plynatosť, potláča nástup inzulínovej rezistencie, detoxikuje najmä pečeň, patrí medzi silné antioxidanty, chráni pred pôsobením voľných radikálov, podporuje funkcie imunitného systému aj krvotvorbu, zlepšuje parametre dýchania, podporuje činnosť nervového systému, vrátane navodenia duševnej rovnováhy, má účinok ľahko antidepresívny a zlepšuje tzv. kognitívne funkcie (pamäť, pozornosť, myslenie, predstavivosť, priestorová orientácia), prispieva k normálnemu fungovaniu kardiovaskulárneho (srdcovocievneho) systému, podporuje vlastnosti cievnych stien a kapilár, pomáha ženám pri riešení nepravidelností menštruačného cyklu, bráni tvorbe krvných zrazenín, tým pôsobí preventívne proti vzniku trombóz.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Cenený je protizápalový efekt, ktorý sa docieľuje niekoľkými spôsobmi. Veľmi dôležité je, že kurkuma dokáže eliminovať (odstraňovať) výskyt ťažkých kovov v organizme, vrátane nášho mozgu.

 Z ďalších pozitív je treba pripomenúť napomáhanie pri liečbe kĺbových ochorení (artróz), vrátane artritíd (zápalov). Niektorí autori tvrdia, že dávka 1000 mg kurkumínu denne má porovnateľný efekt ako ibuprofen.

 Kurkuma pozitívne vplýva aj na stav pokožky, nechtov, vlasov, napomáha pri liečbe rôznych kožných vredov, ekzémov, ale aj popálenín, omrzlín či psoriázy, zaceľuje jazvy a rany či bieli zuby

 Denná preventívna dávka kurkumínu je 200-300 mg. Až do 200 mg/kg/deň je úplne bezpečný. Ale, nie je to vždy jednoduché docieliť. 

Obr. 4: Niektoré formy kurkumínu na trhu, mletý prášok, olejový extrakt, koreň, dávkovaný výživový doplnok. Ilustračné foto zdroj: https://www.dreamstime.com/turmeric-powder-tumeric-herbal-capsules-curcuma-root-glass-bottle-turmeric-extract-essential-oil-medical-stethoscope-image197742224
Obr. 4: Niektoré formy kurkumínu na trhu, mletý prášok, olejový extrakt, koreň, dávkovaný výživový doplnok. Ilustračné foto zdroj: https://www.dreamstime.com/turmeric-powder-tumeric-herbal-capsules-curcuma-root-glass-bottle-turmeric-extract-essential-oil-medical-stethoscope-image197742224  

 Podzemok kurkumy obsahuje 1-3% kurkumínu. Aby sa ho vstrebalo 300 mg (výhodná preventívna dávka), je treba zjesť 9 g sušeného podzemku (polievková lyžica). Preto sa siaha po extrakte. Aj s vedomím, že i z neho (95% čistota) sa resorbuje iba 1%. 

 Výhodou sa ukazujú byť kombinácie kurkumínu s inými látkami. V praxi sa ukázalo, že rádovo účinok kurkumímu niekoľko stonásobne zvyšujú oproti stavu, kedy sa používa samostatne. 

 Napr. prispením piperínu z čierneho korenia (2 g kurkumínu + 20 mg piperínu) sa hladina v krvi zvýši dvadsaťnásobne, zlepší aj vstrebávanie (obe sú súčasťou karí korenia). Pri chudnutí je výborný s bromelaínom (enzýmový komplex ananásu). Pri úprave črevnej flóry (posilnenie črevnej imunity) s probiotikmi. Synergia sa dosiahne s lecitínom (80% lecitínu + 20% kurkumínu) aj so sójovým výťažkom (100 g kurkumínu + 70 mg výťažku). Uznávané sú kombinácie s epigalokatechín-3-galát-om (zelený čaj), grapefruitovým džúsom, kyselinami boswelovými (súčasť napr. živice kadidlovníka pravého), ďumbierom, kvercetínom (flavonoid), vilcacorou (rastlina Uncaria tormentosa). S resveratrolom (polyfenol) má aj synergický a kumulatívny protialergický účinok.

 Kurkuma dokáže byť nápomocná pri liečbe dysbiózy, spôsobenej rôznymi príčinami, vrátane po antibiotikách. Cenené je pôsobenie proti choroboplodným mikroorganizmom. Samostatne alebo v kombináciami s inými surovinami, napr. včelím medom alebo kuracím vývarom, prípadne studený čaj s ďumbierom a štipkou čierneho korenia (piperín).

Obr. 5: Výhodnejšie pôsobenie účinných látok kurkumy sa dosiahne umnou kombináciou s inými prírodnými molekulami, napr. včelím medom. Ilustračné foto, zdroj:  https://biolekar.cz/kurkuma-med-nejsilnejsi-prirodni-antibiotikum/
Obr. 5: Výhodnejšie pôsobenie účinných látok kurkumy sa dosiahne umnou kombináciou s inými prírodnými molekulami, napr. včelím medom. Ilustračné foto, zdroj: https://biolekar.cz/kurkuma-med-nejsilnejsi-prirodni-antibiotikum/ 

 Chválený je efekt kurkumínu, keď sa skombinuje s ghee (rozpustené, varené maslo, ktorého výhodou je, že neobsahuje laktózu, kazeín a má pomerne slušné zastúpenie omega-3 mastných kyselín) alebo olivovým olejom a maslom, mandľovým maslom či kešu maslom

 Kurkuma sa využíva sa aj v potravinárstve ako E100, napr. do cestovín, aby boli žltučké či ako súčasť pochutín (horčica, worčesterská omáčka = Worcester-Shire-sauce). Mnohí ju zaradzujú no smoothie nápojov (jednu-dve lyžičky).

Obr. 6: Veľmi odporúčaná je napr. kombinácia kurkumy a ghee masla. Ilustračné foto zdroj:  https://www.zdravi-liftea.cz/kurkuma-dlouha-zlata-bohyne-kuchyni-i-lekarny/01-kurkuma-dlouha-curcuma-longa-l/  https://mediteka.sk/ghee-maslo/
Obr. 6: Veľmi odporúčaná je napr. kombinácia kurkumy a ghee masla. Ilustračné foto zdroj: https://www.zdravi-liftea.cz/kurkuma-dlouha-zlata-bohyne-kuchyni-i-lekarny/01-kurkuma-dlouha-curcuma-longa-l/ https://mediteka.sk/ghee-maslo/ 

 Ale, kurkumíny a kurkumoidy sú napríklad obsiahnuté aj v rúžoch či repelentoch proti mravcom. Používa sa aj pri lokálnej (miestnej) liečbe, vo forme prímesí do pleťových masiek, krémov, mastí, kvapiek, tinktúr, dokonca sa z nej vyrába i likér.

 Nie každý kurkumu znáša, čo do určitej miery je aj vec určitého zvyku, keď zvážime, že Indovia jej konzumujú bežne dva gramy denne, niekedy aj viac. Potešiteľné je, že kurkume boli priznané liečebné vlastnosti aj v dávkach, ktoré sú bežne obsiahnuté v potravinách obohatených kurkumínom.

 Zaujímavé a pozitívne je, že v našich podmienkach si svoju obľubu našlo aj karí korenie, čo je vlastne zmes niekoľkých druhov korenín. Okrem kurkumy obsahuje spravidla aj čierne korenie, čili, kardamón, koriander, ďumbier, rascu, muškátový kvet, škoricu a iné ingrediencie, lebo receptov na zloženie „pravého“ karí korenia je hneď niekoľko.

 Z kurkumy sa vyrába aj škrobová múčka (koa), tzv. zlaté mlieko (ice golden milk, čo je kombinácia kurkumy, kardamónu, čili, ďumbiera a rastlinného mlieka).

 Preto je povzbudivé a nádejné zároveň, že si kurkuma nachádza aj u nás čím ďalej, tým väčší počet záujemcov, zo strany širokej verejnosti, v prospech spestrovania jedálnička, ale najmä zveľaďovania a prinavracania zdravia tzv. nefarmakologickými spôsobmi liečby.

Autor: MUDr. Karol Džupa, CSc.
Autor: MUDr. Karol Džupa, CSc. 
Symptomedica

Symptomedica

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Sme interná a dietologická ambulancia špecializovaná na prevenciu a podpornú liečbu civilizačných ochorení, so zameraním na črevo a črevný mikrobióm. http://www.symptomedica.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

reklama

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu