PPPiatok trinásteho

Poverčiví veria, že dátum piatok trinásteho je zdroj prúserov. Skeptici vyžadujú dôkaz. Tu je.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Zmluva na poradcov k obstarávaniu PPP nemocnice nadobudla účinnosť v piatok trinásteho. A keďže už visí na webe, vidíme, že je to prúser.

Najprv rýchle zhrnutie pre tých, čo sa v zmätku informácií strácajú:

Štát zvažuje výstavbu novej bratislavskej nemocnice formou verejno-súkromného partnerstva. Prebehla súťaž na štúdiu uskutočniteľnosti, ktorú vyhralo konzorcium Ernst & Young Ružička Csekes. V štúdii podrobnejšie skúmali podľa nich jediný životaschopný variant, a tým je zatvorenie troch súčasných nemocníc a ich nahradenie jednou novou.

 

Štúdia dokladuje výhodnosť financovania prostredníctvom PPP. Jej argumentácia sa stretla s kritikou (a ešte tu): jej finančný model stojí na jedinom, aj to spochybňovanom predpoklade.

 

Ministerstvo na základe štúdie uskutočniteľnosti usúdilo, že nemocnica je uskutočniteľná, a vyhlásilo verejné obstaranie. Na nič konkrétne – zadanie na nemocnicu sa má tvoriť priebežne, počas „súťažného dialógu“. Na jeho konci bude jasné, čo malo byť jasné na začiatku súťaže. Teda, že aké čudo sa to ide v Bratislave stavať a kto to zaplatí.

 

S celým týmto procesom má ministerstvu pomáhať poradca. Od piatka je teda definitívne, že ním je spomínaný Ernst & Young Ružička Csekes.

Polovicu vyše dvojmiliónového honoráru dostanú poradcovia od ministerstva za Poradenstvo v prípravnej fáze projektu.

No. Prípravná fáza projektu je podľa všetkého za nami. Vonku predsa od januára visí oznámenie o súťaži, ktorej víťaz má zhotoviť a prevádzkovať novú nemocnicu. Ak ministerstvo potrebovalo poradenstvo s prípravou súťaže, malo poradcu obstarať PRED jej vyhlásením. Resp. súťaž vyhlasovať až potom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento časový nesúlad viedol k niektorým bizarnostiam, ktoré sa dostali do podpísanej zmluvy (str. 4):

  • poradca sa zaväzuje vykonať prieskum trhu pre určenie predpokladanej hodnoty zákazky

​​Prieskum trhu sa ale zrejme už udial, keďže vo vyhlásenom obstarávaní je uvedená predpokladaná hodnota zákazky – 6,3 mld. €.

  • poradca sa zaväzuje vypracovať informatívny dokument a odôvodnenie použitia postupu zadávania zákazky súťažným dialógom

Toto sa už tiež stalo. Na webe ÚVO tento dokument visí od 28. januára 2015, pripravený ministerskými úradníkmi.

Skrátka – poradca so zmluvou od 13. 2. 2015 má dodať ministerstvu plnenie, ktoré však už ministerstvo nepotrebuje.

Minister by mal vysvetliť, prečo máme platiť za niečo dvakrát alebo od poradcov požadovať minimálne zľavu. Najmä, ak z projektu na konci dňa aj tak nič nebude a ide o vyhodené peniaze.

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu