Zdravotníctvo má od jesene minulého roka schválenú novú legislatívu, ktorá upravuje pravidlá pre zdravotníckych pracovníkov. Umožňuje napríklad vznik samostatných lekárskych či ošetrovateľských praxí bez ambulancie (pozícia nájomného lekára alebo nájomnej ošetrovateľky). Ale nie o tom je tento článok, ale – žiaľ – opäť o zdravotníckych komorách. Napriek publikovaným článkom (viď napr. i môj príspevok) a brožúram je informovanosť zdravotníckych pracovníkov takmer nulová. Preto sa domnievam, že je potrebné niektoré veci zopakovať.
Jeden z reformných zákonov (č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch) upravuje postavenie stavovských organizácií v zdravotníctve. Ustanovuje 5 komôr:
Slovenská lekárska komora
Slovenská komora zubných lekárov
Slovenská lekárnická komora
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek
Slovenská komora iných zdravotníckych pracovníkov, asistentov, laborantov a technikov
Členstvo v každej z týchto komôr je dobrovoľné a nepovinné (viď § 50 ods. 3 zákona č. 578/2004 Z. z.). Nijaký zdravotnícky pracovník nepotrebuje pre výkon svojho povolania, pre vydanie licencie, povolenia či pre zamestnanecký vzťah členský preukaz komory. Členské príspevky v komorách platia len členovia. Každý zdravotnícky pracovník má právo nevstúpiť do svojej komory a má právo z nej vystúpiť, ak už je jej členom. Musí si zvážiť len to, či mu komora poskytuje dostatočnú protihodnotu za členské, ktoré sa jej rozhodne dobrovoľne odvádzať.
Z iného súdka je registrácia. Registrácia znamená zapísanie osobných údajov zdravotníckeho pracovníka do databázy. Súčasťou zápisu sú najmä informácie o vzdelaní (inštitucionálnom i priebežnom) a o praxi. Registre pre jednotlivé zdravotnícke povolania vedú príslušné komory.
Každý zdravotnícky pracovník je povinný byť registrovaný a je povinný každoročne aktualizovať svoje údaje v registri . Týka sa to nielen lekárov a sestier, ale i laborantov, rádiologických asistentov, biológov, genetikov, zubných technikov, dentálnych hygieničiek, asistentov výživy, sanitárov,... – skrátka všetkých zdravotníckych pracovníkov. Povinnosť je vymáhateľná prostredníctvom sankcie. Ak si zdravotnícky pracovník nesplní svoju registračnú povinnosť alebo povinnosť každoročnej aktualizácie údajov, môže od ministerstva dostať pokutu, a to až do výšky 20.000 Sk (viď § 82 ods. 4 zákona č. 578/2004 Z. z.).
Výmysel registrácie nie je nový a vyplýva najmä z požiadavky Európskej únie na sledovanie sústavného vzdelávania všetkých zdravotníckych pracovníkov. Registrácia (a potvrdenie o registrácii) tak uľahčuje mobilitu zdravotníkov na európskom trhu práce.
Poplatok za registráciu je jednorazovo 200 (dvesto) Sk, každý ďalší rok je platba za aktualizáciu údajov v registri stanovená na 50 (päťdesiat) Sk. Všetci doterajší členovia komôr sú už automaticky zaregistrovaní „po novom“, takže v roku 2005 sú povinní len aktualizovať svoje údaje a zaplatiť 50 Sk. (Viď: § 63 ods. 4 a 5 a tiež § 96 citovaného zákona č. 578/2004 Z. z.)
Počul som už viaceré chýry o rádovo vyšších sumách, ktoré sa údajne pýtajú za registráciu. Idú ruka v ruke s fámami o potrebe povinného členstva pre niektoré typy povolaní, sú maskované výhovorkami o nejakých novelách či vyhláškach. Zrejme ich šíria frustrovaní nižší funkcionári komôr. Citujú pritom zásadne len útržky zo zákonov a zatajujú druhé polovice viet. Žiaľ, doteraz som nepočul rázny hlas žiadnej z tých piatich komôr, ktorá by sa od takéhoto konania dištancovala a férovo by oznámila členskej základni pravdu. Pravda je zrejme ekonomicky nevýhodná, lebo vedie k poklesu výnosov. Ak komory uprednostňujú takéto myslenie, je to len ďalší dôvod pre pomýlenosť ich existencie.
Summa summarum: Členstvo v zdravotníckych komorách je nepovinné, registrácia je povinná. Registrácia sa pritom týka všetkých zdravotníckych pracovníkov, nielen lekárov, sestier a lekárnikov. Nanovo sa registrovať musia len tí zdravotnícki pracovníci, ktorí neboli dosiaľ členmi nijakej komory. Ostatným stačí len každoročná aktualizácia registrácie. Poplatok za registráciu je 200 korún, za aktualizáciu 50 korún. Zákon nijaký ďalší poplatok od zdravotníckych pracovníkov nevyžaduje.