Zvýšenie odvodov a nepresnosti denníka SME

Po palebnej príprave zo stredy vyšiel vo štvrtok 14. apríla denník SME s ofenzívou proti novele zákona o zdravotnom poistení. Hoci sa článkom nedá uprieť isté rácio, obsahujú viacero závažných nedostatkov, ktoré by sa renomovaným novinám nemali stávať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Po prvé: po tlačovej besede ministra zdravotníctva vydala v utorok agentúra SITA rozhovor s ministrom o odvodoch. Správa agentúry vyprovokovala novinárov, aby si prečítali podrobnejšie, o čom je reč. Z webu ministerstva zdravotníctva si stiahli návrh novely, ktorý tam bol vystavený od 7. marca, teda viac než mesiac. A s mesačným oneskorením mali tému.

Škoda, že s touto témou neprišli pred mesiacom, keď bol materiál zverejnený na pripomienkové konanie. Hovorca rezortu K. Farkašovský má pravdu, že návrh je dnes výrazne iný ako pred mesiacom – práve o zapracovaní rozumných návrhov je totiž to pripomienkové konanie. Keďže v týchto dňoch bol zákon odoslaný do legislatívnej rady vlády, nemal by byť pre investigatívneho novinára veľký problém sa dostať k jeho zneniu. SME totiž bojuje s neviditeľným nepriateľom: kritizuje návrh zákona, ktorý nečítalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po druhé: mechanizmus výpočtu odvodov pre živnostníkov, uvádzaný v sade príkladov v SME je nesprávny. Nejde o drobné chyby, ale o zásadné: poistné u živnostníkov sa vypočítava z polovičného daňového základu, nie z celého (ako to uvádza SME). A zavedením ročného zúčtovania sa výška poistného odvíja od daňového priznania za jeden rok, nie za priemer uplynulých dvoch rokov (ako to uvádza SME). Výsledné konštrukcie autorov sú potom mylné. Škoda, lebo tým diskvalifikujú svoje posolstvo, ktoré má opodstatnenie. Je priestor na zníženie odvodov do zdravotníctva? Keďže spoluúčasť pacienta a výška odvodov sú spojené nádoby, je potrebné nájsť prijateľnú mieru kompromisu. To je dobrá téma na celospoločenskú diskusiu.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom systéme odvodov (zdravotných a sociálnych) vládne nejednotnosť, nejednoznačnosť a byrokracia. Ak má živnostník čistý mesačný príjem 20 000 Sk, odvedie na zdravotné poistenie ročne 16 800 Sk. Za zamestnanca s platom 20 tisíc čistého je odvedených ročne 42 000 Sk. Rôzne odvody pri rovnakom čistom príjme. Metodika výpočtu odvodov je totiž nastavená rôzne: nelogicky a nesystémovo. Sociálne odvody sa počítajú inak než zdravotné; dane sa platia inak ako sa platia odvody.

Skôr je teda namieste téma zjednotenia výpočtov daňových a vymeriavacích základov na zjednodušenie daňového a odvodového systému. Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že taký krok má v pláne (spolu s ministerstvami financií a sociálnych vecí). To ale znamená, že o pol roka sa zasa budú zásadne meniť podmienky platenia poistného ďalšou novelou. Je teda dnes potrebná taká rozsiahla novela, ktorá bude platiť len pol roka?

SkryťVypnúť reklamu

P.S. Spolu s kolegami sme využili čas na oficiálne pripomienkové konanie a ešte v polovici marca sme zaslali ministerstvu zásadné pripomienky k návrhu novely (znenie našich pripomienok nájdete tu vo formáte pdf). Podľa mojich informácií bola veľká časť z nich akceptovaná.

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu