
Keď nie sú po ruke argumenty, nastúpia urážky a polopravdy. Od premiérovej hovorkyne si túto poučku osvojila aj hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Horváthová (predtým Balázsiková). Diskvalifikuje tak nielen seba, ale aj svojho ministra a celý úrad.
Na webovej stránke ministerstva sa pomerne často objavujú vyhlásenia, ktoré namiesto vecného, profesionálneho a informatívneho tónu obsahujú zbytočné osobné útoky na ľudí, ktorí si dovolia mať iný názor (príklady 1, 2, 3). Zatiaľ poslednou obeťou pokriveného chápania hovorcovstva je reakcia na opätovný návrh poslankyne Márie Sabolovej na zrušenie výmenných lístkov.
Úvod reakcie obsahuje zdanie argumentácie. Ide však o povrchné teoretizovanie, že všeobecný lekár má byť integrátorom efektívnej a bezpečnej starostlivosti. Nenamietam, ale ak majú byť výmenné lístky zázračným prútikom na to, aby sa všeobecní lekári začali konečne starať o svojich pacientov (česť výnimkám), tak zrejme niekto zabudol do zákona dopísať príslušné rockfortské zaklínadlo. Medzi všeobecnými lekármi totiž panujú obrovské rozdiely v kvalite, ochote i v odbornosti. A z tých priemerných a prestarnutých obvoďákov, ktorých je väčšina, výmenné lístky profesionálnych integrátorov neurobia.
Argumenty – teda relevantné čísla, indikátory, ktoré by sa mali zlepšiť po zavedení výmenných lístkov – v reakcii hovorkyne chýbajú. Predstavitelia ministerstva sa už dali počuť, že na to tu nie sú, aby robili štatistiky. To sa ale dosť blbo riadi rezort, keď netušíte, kde ste a kam sa hýbete. Je to šoférovanie so zaviazanými očami, pričom v priekope sa nakoniec ocitnú pacienti, nie hovorkyňa a jej minister.
Druhú polovicu reakcie tvorí absolútne nevhodný a neprofesionálny útok na osobu, ktorá si dovolila spochybniť výmenné lístky. Pani Sabolovej hovorkyňa rezortu vyčíta členstvo v KDH, ktoré ako súčasť minulej vlády podporilo zmeny v zdravotníctve. A tie, ako vieme, pokračuje hovorkyňa, 70 percent ľudí vo voľbách odsúdilo.
Nič proti vtipnej kaši, ktorú zrejme podávajú v ministerskom bufete. Pani Silvii však zrejme ušlo, že pani Mária Sabolová reformu zdravotníctva v roku 2004 nepodporila (pozri hlasovania o zákonoch 576, 577, 578, 579, 580 a 581/2004). Spor konzervatívnej poslankyne s liberálnym ministrom pritom ohrozil prijatie celej reformy; práve na Sabolovej návrh sa schvaľovanie reformy v parlamente o polroka odložilo.
Obvinenie pani Sabolovej z niekdajšej podpory Zajacovej reformy je bohapustá lož. To, že pani poslankyňa dnes v parlamente presadzuje niektoré rozumné návrhy pre zdravotníctvo, vyplýva z toho, že – na rozdiel od ministerstva zdravotníctva – sa nielen na ľudí odkazuje, ale ich aj počúva. A počúva i odborníkov, ktorí v odporúčacích lístkoch vidia zdravotné riziko. Napríklad pre psychiatrických pacientov je výmenný lístok od všeobecného lekára traumou, ktorá môže predstavovať neprekonateľnú bariéru prístupu k odbornej pomoci. Na úkor ich zdravia.
Zákon o výmenných lístkoch treba zmeniť. Najlepšie by ich bolo úplne zrušiť, pretože kvalitná starostlivosť u všeobecného lekára sa nebuduje byrokraciou a administratívou. A pani hovorkyňa potom, čo dokázala, že vie hovoriť, by sa mala naučiť niekedy aj mlčať.