Hrad Muráň

Písmo: A- | A+

December sa niesol v duchu hradov. Najskôr sme sa po Vianociach vybrali na Turniansky hrad a ako ďalší na nás čakal hrad Muráň.

Hrad Muráň nájdete nad obcou Muráň, v Muránskej planine. Zaparkujeme v centre obce na bezplatnom parkovisku, obúvame si turistické topánky a prechádzame cez drevenú bránu, ktorou vedie náučný chodník k Muránskemu hradu. Vedie nás ňou modrá turistická značka.

Naučný chodník Muránsky hrad
Naučný chodník Muránsky hrad (zdroj: A.Sz)

Ak čakáte rovinku, čakáte zbytočne. Musíme si vyšľapať 555m a veru nie nadarmo patrí tento hrad medzi tri najvyššie položené na Slovensku. Napriek stúpaniu na nás čaká krásna ako keby jesenná príroda a nádherné výhľady.

Cesta k Muránskemu hradu
Cesta k Muránskemu hradu (zdroj: A. Sz.)
Smerom k Muranskemu hradu
Smerom k Muranskemu hradu (zdroj: A. Sz.)

Po ceste si v rámci oddychu čítame informačné tabule, ktoré nájdete po celej trase náučného chodníka. Za zastávku určite stojí aj studnička. Na svoje si prídu aj Geocacheri - malý spoiler.

Informačné tabule
Informačné tabule (zdroj: A.Sz.)
Studnička pod Muránskym hradom
Studnička pod Muránskym hradom (zdroj: A. Sz.)

Tesne pod hradom sa mení modré značenie na červené. Po cieľ nám zostáva už len 15 minút - aspoň podľa tabule. Posledných "pár" schodov, ktoré vás privedú až k hradnej bráne mi bol čert dlžen. Lýtka pália, a asi ani ten zemiakový šalát večer predtým nebol dobrý nápad :-)

Schody vedúce k vstupnej bráne
Schody vedúce k vstupnej bráne (zdroj: A. Sz.)
Hradná brána Murán
Hradná brána Murán (zdroj: A. Sz.)

Sme na hrade vo výške 935 m.n.m a dokonca aj sniežik sa kde - tu objavuje. Muránsky hrad pochádza ešte z 13. storočia, a napriek tomu, že v minulosti viackrát vyhorel má celkom zachovalý areál aj vstupnú bránu a vežu.

Hrad Muráň
Hrad Muráň (zdroj: A. Sz.)
Hrad Muráň
Hrad Muráň (zdroj: A.Sz. )

Máme opäť šťastie na počasie - je krásne jasno a v diaľke máme možnosť zazrieť aj zasneženú Kráľovu Hoľu.

Výhľad z hradu
Výhľad z hradu (zdroj: A.Sz. )
Kráľova Hoľa
Kráľova Hoľa (zdroj: A.Sz.)

Spod hradu vedie viacero turistických chodníkov napríklad na Červenú skalu alebo Javorinku. Keďže sa pomaly stmieva, rozhodneme sa spraviť si ešte posledné fotky a ideme sa vybrať na cestu späť.

Pod Muránskym hradom
Pod Muránskym hradom (zdroj: A.Sz.)
Na hrade
Na hrade (zdroj: A.Sz.)

Dostať sa sem hore nám zabralo cca 2 hodinky v ozaj pomalom, pohodovom tempe aj s prestávkami na fotenie. Dole je to cca hodinka. Túra nie je veľmi náročná, ale nie je to nič pre lenivcov :-)

Skryť Zatvoriť reklamu