môžu byť komunálne voľby 2014 zákonné?

Môžu ešte vôbec byť komunálne voľby 2014 zákonné a platné? Predvolebné kampane bežia v plnom prúde, z bilboardov na nás hľadia desiatky kandidátov, na internete na nás vyskakujú okná s kandidátmi, na podujatiach (napr. hody či vinobranie) nájdete viaceré stánky s kandidátmi a ich pomocníkmi v tričkách s menami, ktorí Vám ponúkajú tlačové materiály o kandidátoch a k tomu prípadne aj nejaké darčeky. Čo na to ale hovorí zákon?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Porušením zákona je nedodržanie dodržania určeného času vedenia kampane.

Zákon Slovenskej národnej rady č. 346/1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí, § 30 Volebná kampaň - ods (2) Kampaň sa začína 17 dní a končí 48 hodín pred začiatkom volieb. Vedenie kampane mimo určeného času je zakázané.

 

Ako k tomu prídu kandidáti, ktorí zákon dodržujú a kampaň sa chystajú robiť až v stanovenom čase? Ide o znevýhodnenie voči tým, ktorý zákon nedodržiavajú? Sú teda takéto voľby, kde časť kandidátov získava nezákonne výhodu zákonné a legitímne? môžu byť ich výsledky legitímne a teda platné? 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Argument, že zákon je zlý je síce fajn, ale to neznamená, že ho možno beztrestne porušovať. Podobne neuspeje tvrdenie, že ho porušujú všetci, lebo všetci ho neporušujú. A aj keby všetci, stále je to porušenie. NIektorí tvrdia, že nejde o predvolebnú kampaň, ale len o zviditeľnenie sa, ale ako inak ako predvolebná kampaň sa to dá nazvať. Kandidáti sa odvolávajú aj na to, že v zákone nie je uvedený žiaden trest. Ale ten tam je! 

 

Porušením zákona kandidátmi sa voľby stávajú nelegitímnymi a spochybniteľnými. Ak prijmeme tézu, že je vo voľbách porušený zákon (čo podľa mňa je), bolo by potrebné protizákonnosť odstrániť. To už ale nie je možné. Voľby by teda mali byť zrušené! A tu prichádzame k sankcii. 

Skryť Vypnúť reklamu

 

Zákon Slovenskej národnej rady č. 346/1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí, § 60 Sankcie - Marenie prípravy a priebehu volieb do orgánov samosprávy obcí sa stíha podľa osobitných predpisov. ( § 177 zákona č. 140/1961 Zb. (Trestný zákon) v znení neskorších predpisov.)

Zákon teda hovorí o marení volieb a odvoláva sa na trestný zákon, podľa ktorého môže byť trestom v najprísnejšom prípade 6 mesiacov až 3 roky odňatia slobody. 

ps: Ako môžno dôverovať ľudom, ktorí už v predvolebnej kampani v snahe za každú cenu zvíťaziť vedome porušujú (či podľa ich výkladu vedome obchádzajú) zákon.

ps2: prečo sa orgány mlčky pozerajú na porušovanie zákona a nekonajú?

Tadeus Patlevič

Tadeus Patlevič

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som rodený Bratislavčan - Staromeštan, ktorému rodičia a hlavne starí rodičia od detstva vštepovali vlastnosti ako česť, slušnosť, úcta, spravodlivosť či morálka. V dnešnom svete sa mi s nimi žije ťažko, ale čo mám robiť, keď ich mám hlboko vryté v srdci aj v hlave. Mnohí mi vravia , že ľudia ako ja už neexistujú, ale ja sa nádejám, že to nie je pravda a že takí sú. A práve kvôli nim zakladám tento blog....a z rovnakého dôvodu kandidujem ako nezávislý kandidát bez straníckej podpory a bez straníckej minulosti na poslanca do mestského zastupiteľstva v Bratislave za Staré Mesto Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu