Porušovanie volebného zákona? Prečo nie. Aj tak sa na Vás nemá kto sťažovať.

Písmo: A- | A+

Ako je to s porušovaním volebného zákona? Kto a kam sa vlastne môže sťazovať? Občan relevantne nikde a nikam. Nezávislý kandidát tiež nie. A kde niet žalobcu, niet ani vinníka. Smutné, ale pravdivé :(

Porušenie volebnej kampane, ktoré mohlo zmeniť výsledok volieb do orgánov samosprávy obcí, môže potvrdiť alebo vyvrátiť iba Ústavný súd (ÚS) SR. "Ministerstvo vnútra SR, ani Ústredná volebná komisia nie sú oprávnení kontrolovať volebnú kampaň. Jediný, kto má na to právo, je Ústavný súd SR," zdôraznila pre SITA Eva Chmelová. ÚS SR môže preskúmať sťažnosti oprávnených osôb, teda tých, čo podľa zákona môžu v súvislosti s voľbami podať sťažnosti na ústavný súd. Oprávnenými osobami v tomto prípade sú politické strany, 10 percent voličov príslušného volebného obvodu alebo kandidát, ktorý získal najmenej 10 percent hlasov. Volebné sťažnosti môžu podať na ÚS SR do 10 dní po oznámení výsledku volieb. Ústavný súd sťažnosti preskúma a v prípade, ak zistí, že protizákonná volebná kampaň či ďalšie okolnosti mohli ovplyvniť výsledky volieb, môže výsledky volieb zrušiť. To sa podľa Chmelovej už v minulosti viackrát stalo. 

...to je teda riadne smutne.ved 10% hlasov nemusi ziskat ziaden kadidat (fresso vyhral volby do vuc s menej ako 10%). zozbieratpodpisy 10% volicov je nadludske usilie (problem je vyzbierat uz aj 2% čo treba na to, aby nezavisly kandidat mohol kandidovat). za 10 dni je to uplne nemozne.

staznost teda de facto mozu podavat len politicke strany a tie to z principu neurobia, lebo volebny zakon skoro vsetky porusili (volebna kampan zacina 17 dni pred volbami, bilboardy boli vylepene aj 3 mesiace dopredu).

smutne, smutne, smutne ...

Skryť Zatvoriť reklamu