SÚDY: Ako NS SR rozhodol o porušení zákona Privatbankou a potešil Lipšica

Policajný vyšetrovateľ obvinil Daniela Lipšica z trestného činu v súvislosti s jeho výrokmi pred piatimi rokmi o kontrole v Privatbanke. Pozrite sa, čo o činnosti banky napísal Najvyšší súd SR.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Od Najvyššieho súdu (NS) SR som si vyžiadal jeho rozhodnutie týkajúce sa pokuty pre Privatbanku vo výške 55.000 eur z októbra minulého roka. Kvôli lepšej prehľadnosti však budem postupovať chronologicky.

Dňa 3. apríla 2012 mal tlačovú besedu v tom čase už odchádzajúci minister vnútra Daniel Lipšic. Informoval o kontrole v Privatbanke a.s., ktorá podľa neho mala odhaliť vážne podozrenia z neobvyklých transakcií.

V podstate všetky médiá citovali jeho vyjadrenia, že finančná polícia zaznamenala dva prípady, kedy banka nenahlásila podozrivé prevody peňazí v celkovej hodnote zhruba sedem miliónov eur. V prvom malo ísť o prevod troch miliónov eur zo zahraničia na účet súkromnej osoby za údajný obchod s cennými papiermi, ktorý sa uskutočnil v jednom z daňových rajov. Druhý prípad sa mal týkať takmer štvormiliónovej transakcie, ktorá sa vymykala povahe a rozsahu podnikateľskej činnosti dotknutého klienta Privatbanky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako je už pre Lipšica typické, nevyhol sa ani silným slovám. Hoci v tom čase nemal k dispozícii právoplatné rozhodnutie, okrem iného tvrdil, že kvôli týmto zisteniam by Privatbanka dokonca mohla prísť o licenciu.

Viaceré médiá však priniesli obsiahlejšie informácie. Konkrétne aj denník Sme uviedol, že za trojmiliónovou transakciou mal stáť podnikateľ Marián Kočner. Ten to okomentoval zhruba tak, že do jeho obchodných aktivít nikoho nič nie je a Lipšica mal počastovať viacerými vulgarizmami a podľa sme.sk mal aj dodať, že Lipšic „skončí v base.“

Tretí apríl bol posledný deň Lipšica vo funkcii ministra vnútra a pre novinárov to nuda rozhodne nebola. Po „tlačovke“ Lipšica totiž utekali aj na brífing Privatbanky. "Samotná kontrola nie je ani zďaleka ukončená. Totižto banke len dnes zhruba o deviatej hodine bolo doručené oboznámenie s kontrolnými zisteniami a podľa tohto dokumentu banka má päť dní na to, aby sa vyjadrila k zisteniam a dala nejaké stanovisko. Napriek tomu pán minister o nich už dnes informoval, akoby to už bola hotová vec a definitívne výsledky," namietal vtedy riaditeľ súkromnej banky.

SkryťVypnúť reklamu

Banka dostala pokutu vo výške 55.000 eur.

Privatbanka sa voči rozhodnutiu o uložení pokuty bránila. Najprv podala rozklad, ktorý jej zamietol staronový minister vnútra Robert Kaliňák. Nepochodila ani na súdoch. Krajský súd v Bratislave (č.k. 5S 91/2013-98) a nakoniec definitívne aj Najvyšší súd (NS) SR (č.k. 4Sžo/166/2015) však dali za pravdu rezortu vnútra.

V októbri minulého roka tak NS SR definitívne a právoplatne skonštatoval, že pri spomínaných dvoch obchodných operáciách Privatbanka porušila ustanovenia zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu (297/2008 Z.z.). A nie jedno, ale celý rad ustanovení tohto zákona.

SkryťVypnúť reklamu

„Žalobca (rozumej Privatbanka) si nesplnil svoje povinnosti, tak ako mu vyplývali z ustanovení zákona č. 297/2008 Z.z., pretože pri vykonávaní základnej starostlivosti vo vzťahu ku klientovi 1., nevykonal v závislosti od rizika legalizácie identifikáciu konečného užívateľa výhod a neprijal primerané opatrenia na overenie jeho identifikácie, nevykonával priebežné monitorovanie obchodného vzťahu s klientom 1., vrátane preskúmavania predmetných obchodov počas trvania obchodného vzťahu, nevykonal základnú starostlivosť ku klientovi 1. I napriek tomu, že existovalo podozrenie, že klient vykonával a pripravoval neobvyklú obchodnú operáciu, neoveril úplnosť identifikačných údajov a informácií, nevenoval vyššiu pozornosť vyššie uvedeným obchodom napriek tomu, že išlo o obchody s nezvyčajne vysokou hodnotou, ktoré vybočovali z bežného rámca podnikateľskej činnosti klienta 1.

SkryťVypnúť reklamu

Žalobca v súvislosti s platbami klienta 2. nevykonal potrebné zistenia a šetrenia, resp. nevenoval týmto obchodom potrebnú starostlivosť, tak ako mu to ukladá zákon č. 297/2008 Z.z. ako aj Program v prípade neobvyklých obchodných operácií. Žalobca podľa názoru odvolacieho súdu nezistil dostatočným spôsobom pôvod finančných prostriedkov klienta, nedostatočne zisťoval účel použitia finančných prostriedkov a taktiež ani ďalšie skutočnosti ohľadom vykonaného obchodu klienta 2. A to aj napriek skutočnosti, že vykonať tieto zistenia bolo v možnostiach a schopnostiach žalobcu...bankové tajomstvo...,“ aby som rozsiahlejšie citoval zo záverov Najvyššieho súdu SR.

Odvolací súd nezabudol skonštatovať, že pri prevodoch finančných prostriedkov v tak rozsiahlom objeme, ako tomu bolo v prípade oboch predmetných obchodných operácií, je nevyhnutné pristupovať k takýmto obchodom s veľkou obozretnosťou a venovať im zvýšenú starostlivosť a pozornosť.

Zmienil sa aj o tom, že „...došlo k porušeniu takých povinností, ktorých plnenie možno považovať za najdôležitejšie z hľadiska predchádzania legalizácie príjmov trestnej činnosti a financovania terorizmu...“ alebo, že „...vo veci bola uložená pokuta 55.000 eur, v dolnej časti zákonného rozpätia. V tomto prípade došlo k spáchaniu viacerých správnych deliktov vo viacčinnom súbehu...“

Zaujímavé je, že v tomto prípade došlo k vzácnej zhode názorov finančnej polície, Lipšica, Kaliňáka, Krajského súdu Bratislava a Najvyššieho súdu SR na skutočnosť, že Privatbanka porušila zákon.

Paradoxne, v ten istý mesiac ako definitívne v tejto veci rozhodol NS SR, teda v októbri minulého roka, vyšetrovateľ Policajného zboru vzniesol Lipšicovi a poslancovi parlamentu Gáborovi Grendelovi (v roku 2012 bol Lipšicov hovorca) obvinenie, nakoľko podľa jeho názoru ešte pred konaním spomínanej tlačovej besedy pozvali niektorých novinárov na pracovné raňajky, kde im mali poskytnúť informácie a listinné doklady týkajúce sa kontroly v Privatbanke, ku ktorým jednak nemali mať prístup a jednak mali podliehať bankovému tajomstvu.

Čuduj sa svete, uznesenie o vznesení obvinenia mne a ďalším novinárom odovzdal priamo Marián Kočner, ktorý neváhal a túto pre neho radostnú novinu oznámil novinárom na vlastnom brífingu.

Ten Marián Kočner, ktorý sa podľa portálu sme.sk pred piatimi rokmi vyhrážal Lipšicovi basou.

Či išlo o náhodu alebo nie, si spraví názor každý sám, ale bez ďalších informácií či dôkazov je to len o pocitoch.

Treba si uvedomiť, že v prípade obvinenia Daniela Lipšica ide o stíhanie jedného z najvyššie postavených politikov v histórii samostatného Slovenska. Aby sme si vytvorili čo najobjektívnejší názor, treba sa na celý prípad pozerať z rôznych strán a uhlov. Rozhodnutie NS SR je len jedna z informácií, ktoré by sme mali poznať, keď sa o prípad zaujímame.

Prečo o rozhodnutí NS SR píšem až po štyroch mesiacoch? Nuž, prvý krát som predmetný rozsudok od NS SR žiadal v novembri 2016. Zo súdu mi odpísali, že: „Kompletný spis spolu s rozhodnutím Najvyššieho súdu Slovenskej republiky bol vrátený Krajskému súdu v Bratislave, ktorý vo veci rozhodoval ako prvostupňový súd. Prvostupňový súd zabezpečí doručenie rozhodnutí účastníkom konania. Následne po nadobudnutí právoplatnosti tohto rozhodnutia bude rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zverejnené v elektronickej forme na internetovej stránke.“

Hoci som mal isté pochybnosti o postupe NS SR, nehádal som sa a v januári tohto roka som o rozsudok požiadal znova. NS SR mi ho tentoraz už poslal.

Zdroje

Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR pod č.k. 4Sžo/166/2015.

Uznesenie o vznesení obvinenia Danielovi Lipšicovi a Gáborovi Grendelovi.

https://domov.sme.sk/c/6324946/lipsic-na-zaver-hrozi-banke-penty-vraj-kryla-kocnera.html

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/173905-lipsic-privatbanka-opaet-porusila-zakon-je-to-na-odobratie-licencie/

Na mnohých tlačovkách som bol aj osobne, napríklad aj na tej poslednej Kočnerovej.

Jaroslav Taldík

Jaroslav Taldík

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Amatérsky bežec. Turista. Milovník psov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu