Al Capone je považovaný za jedného z najznámejších gangstrov v hitórií USA. Vládol v Chicagu, zarábal na predaji alkoholu a prevádzkovaní kasín a verejných domov. Keď sa to tak zoberie (z pohľadu anarcho-kapitalistu), nerobil nič zlé, len dával ľuďom to, čo chceli. Ako sa to líši od dnešných mafiánov, ktorí svoje živobytie postavili na okrádaní nevinných ľudí. Al Capone mal biznis postavný na poskytovaní služieb, o ktoré bol zo strany ľudí dobrovoľný záujem. Al Capone nemusel pýtať výpalné, ľudia radi míňali svoje výplaty v sieti jeho krčiem, kasín a nevestincov. Problém bol, že tieto služby boli vtedy v USA zakázané. Ak chcel Capone ostať v branži a podnikať so svojími obľúbenými komoditami, musel ostať vo sfére podsvetia a ilegality. Nemohol verejne priznať, s čím podniká, a nemohol teda ani platiť dane a podávať daňové priznanie. Z pohľadu zákona bol štvanec, ktorý patrí do basy. Al Capone sa pohyboval vo svete mafie ešte predtým, ako sa stal úspešným podnikateľom. Do podnikania si priniesol aj svoje know-how z mafiánskych čias. Či už ide o vysporiadanie sa s konkurenciou, negatívnou medializáciou, ochranou pred rukou zákona alebo stráženie firemných tajomstiev. Všetky problémy bežného podnikateľa riešil násilím a podplácaním.

Al Capone, samozrejme, nebol prvý, kto zaviedol v Chicagu mafiánske praktiky. Predtým, ako sa dostal k moci, vystrájal v meste zlepenec rôznych malých gangov, ktoré medzi sebou bojovali. Al Capone zastavil v Chicagu vojnu malých gangov a priniesol do mesta stabilitu. Tu a tam sa našli nejakí pošahanci a liberáli, ktorí ho prenasledovali za jeho zločiny. Ale ľudia dostávali, to čo chceli, policajti boli podplatení, takže mesto si žilo relatívne pokojným tempom ďalej.
Keď už Capone zašiel s kriminalitou priďaleko, obrátila sa proti nemu aj verejná mienka. Vtedy Caponemu neostalo nič iné, len prijať nový sociálny balíček. Verejnosť bola napríklad pobúrená po masovej vražde, známej ako "Masaker na svätého Valentína". Vtedy gangstri medzi sebou bojovali s automatickými zbraňami. Postupne bola verejnosť kriminalitou tak otrasená, že Capone musel vytvoriť pre ľudí nové benefity, aby si ich priazeň čiastočne získal späť. Chigaskou mafiou bol prijatý nasledovný program pre ľudí:
mlieko zadarmo pre deti do každej školy
teplá strava 3 krát denne zadarmo pre 3 000 chudobných ľudí
Podobnosť chicagskej mafie so slovenskými reáliami nie je náhodná. Je zámerná. Na Slovensku nedošlo k násiliu, ani nám to asi nehrozí. Ale korupcia veselo kvitne. Zo štátnej pokladnice môže viesť pokojne potrubie na bankovky, končiace niekde v schránkových firmách a väčšinou ľudí by to ani nepohlo, alebo by sa to ani nedozvedeli. V najbližších voľbách sa preto bude asi rozhodovať podľa sociálneho programu. A keby kandidoval aj Al Capone? Ako by to vyzeralo? Dostal by sa do parlamentu? Porazil by víťazný Smer? Ťažko povedať. Rozhodoval by ten ktorý sociálny program a konkrétne opatrenia pre ľudí. Možno by pomohla nejaká online kalkulačka, kde by si ľudia mohli vyrátať, koľko osobne si oni prilepšia, keď vládu zostaví tá či oná mafia. Tak, držím vám palce, aby vyhrala taká vláda, z ktorej vám kvapne najviac. Veľa šťastia a (t)fuj tfuj tfuj.