Firmu google som si vybral, lebo ju všetci poznáme (niežeby potrebovali reklamu od jedného úbohého blogera).
Ako by teda vyzeral život v krajine Google?
Prepojené informačné systémy
Google od človeka nepýta informáciu, ktorú mu už používateľ poskytol. To je presný opak toho, čo musíme vypisovať na našich úradoch. Čím viac sú štátne systémy elektronizované, tým viac položiek treba vypisovať. V štátnych informačných systémoch nevie pravá ruka, čo robí ľavá a ani jedna ruka nevie, čo robí hlava. Rodné číslo alebo číslo obč. preukazu som na úradoch vypisoval snáď milión krát. Najlepším príkladom na neschopnosť štátnych systémov je daňové priznanie. Štát sa ma vo formulári spýtal, reku či neviem koľko som za minulý rok odviedol na odvodoch. Pritom peniaze som odviedol jemu, štátu do jeho pokladnice. Predstavte si, že by ste dostali podobný list z vašej banky:
Dobrý deň, vážený zákazník, môžete nám dať vedieť, koľko peňazí máte momentálne uložených u nás na účte? S pozdravom Vaša banka
Kebyže takýto list dostanem z banky, najprv by ma vystrelo a potom by ma naštartovalo utekať do banky vybrať svoje úspory a vložiť ich do serióznejšieho podniku, kde majú prehľad o vlastných financiách. Zaujímavé je, že keď sa nás tú istú otázku spýta Štátna pokladnica v daňovom priznaní, poslušne jej napíšeme, koľko peňazí sme poslali do jej pokladnici.
Keď chcem používať oficiálne informačné systémy, musím vedieť zvlášť prihlasovacie údaje do soc. poisťovni, zdravotnej poisťovni, mestského systému atď.. V aplikáciách od Google mi na všetko stačí jedno konto. Preto chcem žiť radšej v krajine Google.
2. Služby od Google fungujú, aj keď mu neplatím dane
Vďaka aplikáciám Google si dnes môžeme brázdiť Slovensko pomocou satelitných snímok, prechádzať sa po uliciach v 3D zobrazení, alebo hľadať trasy. Kebyže aplikáciu ako je Google Earth vytvorií štát, je jasné, žeby aplikácia vyšla trikrát drahšie a musela by byť platená z našich daní. Podobne pochodíte aj keď sa rozhodnete stať podnikateľom. Za to, že sa rozhodnete podnikať, musíte štátu zaplatiť poplatok a trocha pochodiť po úradoch. Registrácia firmy v aplikácii Google Places a umisetnenie firmy do Google Maps je samozrejme zadarmo. Aj preto chcem byť radšej občanom štátu Google.
3. Fandenie športovcom krajiny Google.
Fandenie atlétom Googlu je rovnako jednoduché ako fandiť Slovákom. V zvolaní Goooooogle je rovnako veľa ó ako v slove Slovenskoooooo .
Ale toto všetko má jeden háčik. Google nie je Slovensko. Nedokážem sa stotožníť s identitou Google. Nevedel by som povzbudzovať iné hokejové mužstvo ako slovenské. Dokonca si myslím, že by Slováci na majstrovstvách v hokeji porazili Google tím, keby taký hral na majstrovstvách. Politici to bohužiaľ vedia. Preto budú krajiny vždy spravovať oni a nie súkromné spoločnosti. To ale nie je dôvod nepožadovať od vlasti rovnaké služby na rovnakej úrovni, ako to dokážu súkromné spoločnosti zadarmo. Treba si brať príklad z tých lepších. Aby bolo takých príležitostí na oslavu, ako sú tie v hokeji, u nás viac.