... nevedia dávať veci do súvislostí, nevedia si zrátať, koľko je jedna plus jedna, a nevedia, že logika nepustí.
Pre národ tragédia, pre vládu, ktorá má veľké plány s týmto národom a ktorej by rozvinuté zručnosti, čitateľská gramotnosť a logika poddaných robili trochu problémy, celkom slušný bonus na štarte do novej etapy politického života.
Niet pre budúcnosť vládcu nič lepšie, ako sprostí a poslušní.
Preto minister, i keď prehlasuje výsledky PISA za národnú tragédiu, nemieni niečo drasticky meniť. Všetko je vraj dobre nastavené, nepotrebuje to žiadnu reformu, treba len počkať. Smerom k vrchnosti poslal odkaz, že nech sú trpezliví, lebo zmeny v školstve nie sú vidieť hneď, a smerom k nám, že sa nemusíme báť žiadnych nových reforiem ani zmien v obsahu učiva. Za jeho pôsobenia pôjde vraj najmä o pretavenie už nastavených zmien do praxe.
A pravdepodobne sa s týmto postupom celkom stotožňuje i premiér, ktorý v dnešnej relácii V politike povedal, že aj tak je tu až priveľa otitulovaných, ktorých Slovensko nepotrebuje. Treba to trochu skonsolidovať a právo na vysokoškolské vzdelanie obmedziť. "Budeme produkovať vo vysokoškolskom vzdelaní len to, čo táto krajina potrebuje." A porozprávať sa vraj bude treba aj so strednými školami.
A to sú pekné tézy slovenského mysliteľa a buditeľa dvadsiatych rokov 21. storočia.
Tak pekné, že ma v myšlienkach vrátili do r. 1982, kedy nám do triedy (bola som ôsmačka) vtrhlo niekoľko agitátorov, ktorí nás presviedčali (a následne manipulovali i rodičmi), že treba sa prihlásiť na stredné školy, ktoré sú z hľadiska prosperity štátu pre nás vhodnejšie, a nie na tie, ktoré sme si vybrali. Toto isté sa zopakovalo i o 4 roky neskôr na gymnáziu, kedy sa naša trieda dostala do nemilosti, lebo sme nemali ani jedného záujemcu o štúdium na vojenskej škole a navyše sa jeden zo spolužiakov chcel stať farárom.
"Ak budeme mať odvahu," hovorí pán Fico (a zdá sa, že ju budú mať), podarí sa im nastaviť plánovanie a reguláciu v oblasti vzdelávania ešte v tejto päťročnici.
A my, pokorní sledovatelia tohto deja, sa nečudujme, že to možno bude ďalšia zmena zákona v zrýchlenom konaní.
Staršia voličská základňa postupne vymiera a je potrebné obmeniť obdivovateľov. Ideálne ich omladiť. No a čo je lepšie, ako si podchytiť prvovoličov?
Dnešní pätnásťroční pôjdu o 4 roky voliť a ak už dnes majú takéto pekné medzinárodné výsledky a vraj, jedna tretina z nich nevie ani poriadne čítať, je to veľmi dobre nastavené. Stačí na nich trochu popracovať na stredných školách, obmedziť právo na vysokoškolské vzdelanie a pozitívny volebný výsledok sa celkom iste dostaví.
Zdroj: