Do terénu sa vydávajú denne stovky kontrolórov, audítorov a inšpektorov a hľadajú, čo sme zanedbali, či zabudli a s vážnou tvárou nám vysvetľujú, že práve TOTO, je to najhoršie, čoho sme sa mohli dopustiť. Kontrolóri sú však tiež len ľudia a niekedy sa stáva, že zlyhajú. Prižmúria oko, odpustia. Ale i to máme ošetrené. Naša spoločnosť je už tak ďaleko, že kontrole podlieha samotná kontrola a nad každým kontrolórom je ešte vyšší kontrolór, nad každým kontrolným úradom je ešte vyšší úrad a dospeli sme až k tomu, že nad všetkým čnie úrad najvyšší.
A niet sa čo čudovať.
Veď je to v podstate celkom dobrý džob, väčšinou chránený legislatívou. Nuž a tam, kde to zaváňa peniazmi a ziskom, sa vždy nájde niekto, kto využije situáciu a trošku sa na nej priživí. Stačí upozorniť vplyvných ľudí na správnych pozíciách na miesto, stav alebo činnosť, ktoré ešte nie sú mapované, vyjsť s týmto objavom do pléna, presvedčiť zo pár ľudí o dôležitosti kontrolného úkonu a potom ... už len čakať. Väčšinou sa tých pár ľudí (dajme tomu, že poslancov) nezapodieva návrhom príliš do hĺbky, inak by totiž nebolo možné, aby od našich legislatívcov vychádzalo toľko bludov a zbytočností, ktoré prinášajú do života bežných ľudí, firiem a spoločností zmätok, stres a najmä finančnú záťaž. Bonusom pre navrhovateľa, za ktorým stojí väčšinou niekto, kto si chce na kontrole čohokoľvek postaviť zdroj príjmu a zisku, je, ak mu prejde návrh zákona, ktorý sa týka plošne všetkých. Bez rozdielu. Malých, väčších, tenkých, tučných, chudobných či bohatých. Tam je totiž predpoklad, že finančné nabaľovanie sa bude mať dlhodobejší charakter.
Plošné dodržiavanie niektorých „hlúpostí“ potom prináša do života ľudí a a najmä malých firiem absurdity, ktoré nevymyslíš a okrem toho, že naplnenie litery zákona nás stojí kopec peňazí, nemajú žiadny iný význam. Splniť to však musíme. Je to povinné. Čo keď ...? (Dokončenie tejto otázky väčšinou v sebe neskrýva bezpečnostné riziko pre zúčastnených, ale obavu, že príde niekto na kontrolu a pokutuje nás).
I ja mám v archíve svojich spomienok niekoľko perličiek, ktoré, ak by neboli spojené s finančnými dopadmi, by vyvolávali na tvári skôr úsmev a úžas, ako vrásky na čele. Výsledkom je napríklad množstvo nevyužívaných umývadiel, ktoré u nás v centre dnes máme, alebo posledný prípad: povinnosť mať a platiť si pracovnú zdravotnú službu. Výsledok tohto plošného nariadenia? Poskytovateľ služby si prezrel priestory centra, zistil, že tu pracuje 5 zamestnankýň a že to tu máme veľmi pekné a bez rizík. Zatiaľ. Raz za 18 mesiacov sa však stretneme a ... Veď je potrebné podať informácie o zmenách v legislatíve a najmä skontrolovať, či sa niečo nezmenilo k horšiemu – či sa možno nebezpečne neznížila teplota v priestoroch, či sa v prípade,ak otvoríme krúžok Mladý pilčík, každodenným používaním motorových píl nezvýši hlučnosť, alebo, nedajboh, či sa z akéhokoľvek dôvodu nezvýši obsah chemických látok v ovzduší, čo by mohlo byť príčinou výbuchu. Toto sú všetko vážne ohrozenia a riziká, ktoré musíme brať vážne a ktoré síce nemusia nastať, ale čo keď... Ešteže tu máme takúto kontrolu.
A tak ...
... si za takýto servis v čistom, krásnom, bezrizikovom prostredí zaplatíme 90,- eur. No, nekúpte to za tie prachy.