Pani doktorka tvrdila, že síce poplatok za vyšetrenie má stanovený, ale vzhľadom k tomu, že je to nelegálne, nie je povinný a záleží na každom z pacientov, či ho uhradí alebo nie. Na otázku redaktora, ako to pri pýtaní poplatku v ambulancii prebieha, odpovedala, že sa ona i sestrička snažia pacienta presvedčiť, aby zaplatil.
A to je veľmi zaujímavá predstava.
Aké metódy, formy a prostriedky zdravotníci používajú?
Zostáva presviedčanie iba v rovine slovnej, alebo je sestrička nútená aj k iným ako verbálnym taktikám?
Aby nezostali zdravotníci v iných ambulanciách zmetení, ponúkam krátky zoznám odporúčaní, ako postupovať, aby bola ich snaha korunovaná úspechom:
Nedávať oznam o poplatku na dvere zo strany čakárne. Niektorí pacienti by mohli po jeho prečítaní spanikáriť a opustiť čakáreň i s odtrhnutým prstom v sáčku. Oznam zásadne lepiť zo strany ambulancie. V prípade, že je už pacient vo vnútri, je menší predpoklad, že utečie predčasne. Najmä, ak za ním sestrička zamkne dvere a postaví sa do nich.
Zariadenie ambulancie by malo byť skromné, strohé, so známkami dlhého používania, malo by tam byť chladno a tma, aby darcovia videli, že naozaj nezavádzate, keď hovoríte, že nemáte. (Starý agregát na výrobu elektriny, anténa atď. v kúte ambulancie sú vítanými rekvizitami pre podporu predstavivosti pacienta).
I ošatenie lekára a zdravotného personálu by malo zodpovedať symbolu chudoby. Známky dlhodobého používania, záplaty a dokonca i malé dierky nie sú na škodu.
Ak je sestrička mladá a obdarená, v prípade pacientov - pánov, využiť tento potenciál, odbremeniť ich myslenie a myšlienky presunúť z horných do nižších polôh tela.
V prípade, že sestrička nemá takéto predpoklady, využiť to, čo má: silu hlasu, silu paží, usedavý plač, zvonivý smiech,...
Manipulačné techniky typu: posadiť do kúta ambulancie svoje hladné, špinavé a plačúce deti, prípadne starých rodičov, alebo deliť sa pred očami pacienta so sestričkou o kus suchého chleba, nie sú síce humánne, ale pokiaľ nezaberú hore uvedené praktiky, je možné v krajných prípadoch využiť aj tieto.
Nasadenie tvrdých, agresívnych metód a prostriedkov, napr. vyhrážky, vypustenie psa, vykrútenie rúk a odobratie peňaženky násilím, neodporúčam.
Nuž, repertoár možného je pestrý a v prípade, že sa možnosť vyberať nelegálne poplatky bez adekvátneho povšimnutia kompetentných rozšíri po celom Slovensku, bude sa pod vplyvom ľudovej tvorivosti naďalej rozvíjať a obohacovať.
No a my, pacienti sa môžeme v ambulanciách dožiť ešte všeličoho. Možno nám sestrička s pánom doktorom za pár švestek i zahrajú a zatancujú.