Sú prírodné zákony silnejšie ako naša slepá dôvera a nenažranosť finančných skupín?

I keď som svojím založením optimista a svet vidím skôr v tých svetlejších farbách, v jednej oblasti mi pozitivizmus predsa len chýba. Zdravie našich detí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Toto vyhlásenie nie je odrazom mojej zlej nálady alebo reakciou na nepríjemný zážitok. Nie je ani výsledkom relevantného výskumu či porovnávania odborných štúdií. Vyplýva z môjho takmer tridsaťročného pozorovania detí.

Čo sa za posledných pár desaťročí udialo, že dnes nastupuje generácia detí s fyzickými a psychickými ťažkosťami, aké tu nikdy predtým neboli?

V čom spoločnosť zlyháva, že závratným tempom narastá počet detí trpiacich alergiami či rôznymi civilizačnými chorobami charakteristickými pre staršiu generáciu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako je možné, že veľké percento detí má vážne poškodený imunitný systém už od najútlejšieho veku? Veď máme lekárne plné najmodernejších liekov, zdravotnícke zariadenia a vybavenie, o ktorom sa minulým generáciám ani len nesnívalo, špecialistov, ktorí vidia až do špiku kostí.

Odpoveď je jednoduchá a zložitá zároveň.

Prestávame žiť vlastné prirodzené životy a žijeme umelo. Žijeme tak, ako nám kážu a dovolia iní. Žijeme tak, ako sa má, ako je moderné, ako niekto určil. Prestávame veriť v samých seba a náš život, naše zdravie s absolútnou dôverou vkladáme do rúk cudzích, neznámych ľudí, ktorým slepo veríme. Veríme, že oni majú tú skúsenosť, ten najlepší recept ako jesť, ako dýchať, ako sa hýbať, ako vyzerať, ako žiť, a odovzdávame im to najcennejšie, čo máme. Dokonca im za to platíme. Čím drahšia rada, pomoc, služba, tovar, tým viac veríme v ich čarovnú moc a silu. Za to, že dôverujeme všetkému, čo je nám podsúvané, za to, že bezhlavo a bez obmedzenia využívame materiálne výdobytky našej doby, platíme vysokú daň. Dýchame vzduch plný nezdravých prímesí, jeme potraviny, kde základom sú najlacnejšie komponenty a éčka, očkujeme sa a dopujeme chemickými prípravkami, ktoré naše telo nepozná a odmieta ich, nehýbeme sa, rozčuľujeme sa nad maličkosťami, ktoré niekto označil za závažný problém.

SkryťVypnúť reklamu

Nás starších tento životný štýl zastihol už vo veku, kedy sme mali vybudovaný akýsi pevný základ a tento si v podstate len postupne ničíme. Ešte si pamätáme chute, vôňu, pocity v tých najprirodzenejších podobách a z tohto v podstate čerpáme. Naše deti a vnuci to však majú inak. Nemajú z čoho čerpať. Rodia sa do sveta náhrad, úprav a alternatív. Rovnováhu tela a duše im často narúšame a systematicky devastujeme ešte pred tým, ako uzrú svetlo sveta. Poctivo dodržiavame pokyny a inštrukcie odborníkov (dnes už na všetko), a to najmä vtedy ak sme druhými upozornení, že naše deti vybočujú, či by prípadne mohli vybočiť z radu a z priemeru. Nerešpektujeme individuálny vývin, inakosť alebo chybu. Fyzické i duševné fungovanie a správanie sa detí sa snažíme dostať do tabuliek a priemerov. Z detí si pestujeme skleníkové kvetinky, pričom postupne odbúravame všetko prirodzené a prírodné a nahradzujeme to umelým svetom.

SkryťVypnúť reklamu

A tu nastáva problém.

Ľudské telo je po dlhé tisícročia nastavené na prírodu, na jej zákony, na jej podmienky. Nepozná výmysly, ktoré sa mu snažíme vnucovať v posledných rokoch. Je zmätené a bráni sa. Zubami-nechtami. Deti sa škrabú, kýchajú, vracajú, sú ubolené, utrápené, niekedy sa správajú doslova deštruktívne.

A my dospeláci?

Postupne zabúdame, nepočúvame našu intuíciu a prirodzený inštinkt. S dôverou sa prispôsobujeme a pod dozorom systému slepo veríme tabuľkám, reklamám a sľubom. Veríme tým druhým. Tým lepším a odbornejším, ktorí nám výmenou za peniaze poskytnú všetko, čo nám vraj prospeje. Odvážlivci, ktorí sa odmietnu prispôsobiť, sú považovaní za čudákov a bláznov, a systém sa s nimi ľahko vysporiada.

SkryťVypnúť reklamu

Osobne si nemyslím, že ľudstvo ako také zanikne. Príroda je múdra, trpezlivá a prekoná dokonca i záujmy finančných skupín, ktoré dnes veselo a takmer bez obmedzenia ryžujú na bezmocnosti, strachu a dôvere ľudí.

Prečo to tvrdím s takou istotou?

Príroda so svojimi zákonmi tu totiž existuje o trochu dlhšie ako farmaceutický, potravinársky či iný priemysel. Vymyslí niečo (a mám taký pocit, že už na tom usilovne pracuje), čo nás vráti do harmónie, čo nám pomôže prežiť. No, aby sme sa toho dožili, mali by sme jej predsa len trochu pomôcť.

Věra Tepličková

Věra Tepličková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 066
  •  | 
  • Páči sa:  29 797x

V prvom rade som manželka, mama a babička, ktorá nadovšetko miluje svoju úžasnú rodinu. Profesionálne som sociálna pedagogička a vychovávateľka s viac ako 26 ročnou pedagogickou praxou. Už viac ako 10 rokov sa venujem štúdiu ľudského temperamentu a som zakladateľkou a majiteľkou prvej temperamentovej vzťahovej poradne na Slovensku - VeraTemp. Fascinuje ma pozorovať a študovať správanie ľudí, medziľudské vzťahy v rodinách, pátrať po príčinách problémov a hľadať možnosti ich riešenia. Mojim krédom je citát Marca Vitruvia Pollia: Rodičia majú dať deťom na cestu veľkú výbavu, ktorá by pri stroskotaní lode vyplávala spolu s nimi na hladinu. Zoznam autorových rubrík:  LampáreňS politikmi netancujem.Výchova a vzdelávanie inak.Keď už nič, tak rýmy...Zo života ...Maličkosti z temperamentovej poradne...NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu