Vo Francúzsku chcú zakázať deťom v škole mobily. Čomu/komu to najviac prospeje?

Namiesto odpovede si dovolím opísať zážitok jednej z uznávaných českých psychologičiek, na ktorú sa obrátila jej kamarátka, stredoškolská učiteľka so žiadosťou o pomoc.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Pani učiteľka opísala svoju triedu, ako hroznú triedu, kde sa nedá učiť. Trieda je vraj nepokojná, deti sú nesústredené, stále je tam šum. Problém, ktorý s triedou má, nie je len jej problémom. Na ukecanú triedu si sťažujú všetci jej kolegovia. Pani psychologička sľúbila kamarátke, že sa príde do triedy pozrieť a pokúsi sa zistiť, v čom môže byť chyba.

Do uvedenej triedy prišla počas prestávky a neverila vlastným očiam. V triede plnej dospievajúcich teenegerov vládol absolútny pokoj a ticho. Takmer nik neprehovoril.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvod?

Všetci pozerali do svojich mobilných telefónov. Nehovorili, písali. Písali si dokonca sami medzi sebou.

Zazvonilo na hodinu, do triedy vošla učiteľka a žiaci poslušne podľa školského poriadku upratali svoje mobily do školských káps a...

A teraz to začalo.

Medzi mládežou sa postupne rozvíjala komunikácia a o pár minút bol v triede naozaj tak nepríjemný šum, že rušil nielen učiteľku, ale odvádzal pozornosť i samotných žiakov. A táto situácia sa opakovala počas celého doobedia. Prestávka = ticho. Vyučovacia hodina = šum.

Psychologička nemusela dlho rozmýšľať, aby zistila, kde je pes zakopaný.

Človek je tvor spoločenský a ku svojmu životu potrebuje okrem iného i komunikovať s druhými ľuďmi. Nie prostredníctvom SMS, e-mailov, či sociálnych sietí. Zoči-voči. Face to face.

SkryťVypnúť reklamu

V škole je ideálnym časom na takúto komunikáciu prestávka. Ak deti túto dobu z akéhokoľvek dôvodu premrhajú, nastáva deficit, ktorý je potrebné odstrániť. A deti ho odstraňujú celkom prirodzeným spôsobom. Rozprávajú sa medzi sebou počas vyučovacej hodiny, keď telefóny nesmú používať. Musia si predsa niekedy vypovedať všetko, čo zažili a čo majú nové. A prestávka? Tej je na takúto činnosť škoda. Tam predsa môžu konečne zapnúť milovanú, dnes neoddeliteľnú súčasť svojho bytia – mobil.

Zakázať teda v škole deťom mobily, či nezakázať?

Mne sa to javí ako prospešné, pričom najväčším prínosom by pravdepodobne nebolo to, že telefón nebude deti rozptyľovať, ani to, že deti nebudú môcť fotiť svojich učiteľov a vešať fotky na facebook. Najväčším prínosom by bolo znovuobjaviť prestávku ako priestor na komunikáciu a rozvíjanie vzťahov.

Věra Tepličková

Věra Tepličková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 066
  •  | 
  • Páči sa:  29 796x

V prvom rade som manželka, mama a babička, ktorá nadovšetko miluje svoju úžasnú rodinu. Profesionálne som sociálna pedagogička a vychovávateľka s viac ako 26 ročnou pedagogickou praxou. Už viac ako 10 rokov sa venujem štúdiu ľudského temperamentu a som zakladateľkou a majiteľkou prvej temperamentovej vzťahovej poradne na Slovensku - VeraTemp. Fascinuje ma pozorovať a študovať správanie ľudí, medziľudské vzťahy v rodinách, pátrať po príčinách problémov a hľadať možnosti ich riešenia. Mojim krédom je citát Marca Vitruvia Pollia: Rodičia majú dať deťom na cestu veľkú výbavu, ktorá by pri stroskotaní lode vyplávala spolu s nimi na hladinu. Zoznam autorových rubrík:  LampáreňS politikmi netancujem.Výchova a vzdelávanie inak.Keď už nič, tak rýmy...Zo života ...Maličkosti z temperamentovej poradne...NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu