Vzorec: Enter – make.

Súčasné deti poznajú klávesu ENTER viac, ako čokoľvek iného. Už každý drobec vie, že stačí ZADAŤ a počítač urobí, čo treba. Opakovaným stláčaním si uspokojuje svoje potreby, ale zároveň si tvorí vzorec správania: zadám – urob.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V reči strojov to znamená: ja prikážem a môj rozkaz bude vykonaný. K mojej spokojnosti. Bez odvrávania. Bez zbytočných diskusií a scén. A hneď.

Ale čo reč ľudská?

Stačí znalosť vzorca zadám – urob k spokojnému žitiu s okolitým svetom?

Stačí do vzťahov?

Stačí k výchove ďalšej generácie?

Je potrebné podotknúť, že na tento vzorec správania sa dá veľmi rýchlo zvyknúť a ešte rýchlejšie ho pokusne praktikovať na ľuďoch. Najmä u detí a najmä vtedy, ak je počet dotykov s klávesou ENTER vyšší ako počet kontaktov a dotykov s blízkymi ľuďmi. Každodenným tréningom sa okamžité plnenie príkazov a želaní pre takéto dieťa stáva akousi samozrejmosťou, prirodzeným následkom, a každý odpor alebo oneskorenie v plnení úlohy ho udivuje a dokáže ho vyviesť z miery. V praxi to vyzerá tak, že dieťa nechápe, že ak niekoho slušne o niečo požiada, môže sa mu dostať i odmietnutia. Že ak niečo chce, nemusí to vždy dostať hneď. Že všetko nemusí vždy bežať podľa jeho zadania. Pozorovať reakcie detí zvyknutých na poslušnosť svojho okolia je veľmi zaujímavé (už menej však zábavné).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z detí, ktoré vzorec enter – make sprevádzal celý ich doterajší život, sa postupne stávajú dospeláci, z niektorých i rodičia.

Je zaujímavé sledovať, ako sa s týmto kódom pasujú pri výchove už svojich detí. Z pohľadu nezaujatého pozorovateľa to vyzerá, ako by sa zo strany rodiča jednalo o cielenú liberálnu výchovu, ktorej zámerom je vychovať slobodného, sebavedomého človiečika, pripraveného na život v tejto dravej spoločnosti. Pravdou je však to, že takýto rodič často ani len netuší, ktorá bije, prečo sa jeho 2 ročné dieťa vzpiera spôsobom, ako keby ho vraždili, keď na neho pekne hovorí, zadáva mu úlohy a smeruje ho určitým smerom. Nevie reagovať na odpor a často vytrvalý srdcervúci plač, ktorý dieťa dokáže vyprodukovať v záujme dosiahnutia svojho cieľa. Rodičia sú nešťastní a často doslova zúfalí zo svojich len niekoľkoročných detí, s ktorými si nevedia poradiť. Nie sú pripravení na odpor a takéto zákerné zbrane detí. Stláčajú síce ENTER a zadávajú príkazy svojmu dlhoročnému guru s požiadavkou pomoci, no tej pravej rady sa im akosi nedostáva. Navyše, ak čítajú odkazy, diskusie a odpovede z poradní, zisťujú, že na všetky problémové deti rodičov zo sociálnych sietí všetko zaberá (čo dokladujú fotografie usmiatych detičiek i mamičiek z facebooku a instagramu), len na jeho dieťa nič nefunguje! Stále nespí! Stále vzdoruje! Stále niečo nechce! Všetci priatelia na sieťach sú olajkovaní, šťastní, spokojní ... len ja nie.

SkryťVypnúť reklamu

A potom ...

Otcovia bezmocne (a niekedy zbabelo) z boja utekajú, mamy sa dostávajú do starostlivosti odborníkov pre ich pocit nezvládnutej role matky.

Prečo to tak je, keď sú obdarené rovnako kompletnou výbavou, akú mali kedysi i ich predchodkyne? Sú schopné dieťa vynosiť a priviesť na svet. Sú schopné materinskej lásky i stavania hniezda. Sú schopné ...

... ale považujú sa za neschopné.

Vzorec enter – make totiž v odovzdávaní človečiny, s ktorou sa dá prežiť v spoločenstve ľudí, nefunguje. Aspoň nie v tom podaní a v rýchlosti, ako si na to naše deti zvykajú pri stláčanie klávesy ENTER.

Věra Tepličková

Věra Tepličková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 065
  •  | 
  • Páči sa:  29 715x

V prvom rade som manželka, mama a babička, ktorá nadovšetko miluje svoju úžasnú rodinu. Profesionálne som sociálna pedagogička a vychovávateľka s viac ako 26 ročnou pedagogickou praxou. Už viac ako 10 rokov sa venujem štúdiu ľudského temperamentu a som zakladateľkou a majiteľkou prvej temperamentovej vzťahovej poradne na Slovensku - VeraTemp. Fascinuje ma pozorovať a študovať správanie ľudí, medziľudské vzťahy v rodinách, pátrať po príčinách problémov a hľadať možnosti ich riešenia. Mojim krédom je citát Marca Vitruvia Pollia: Rodičia majú dať deťom na cestu veľkú výbavu, ktorá by pri stroskotaní lode vyplávala spolu s nimi na hladinu. Zoznam autorových rubrík:  LampáreňS politikmi netancujem.Výchova a vzdelávanie inak.Keď už nič, tak rýmy...Zo života ...Maličkosti z temperamentovej poradne...NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu