V minulom týždni sme sa s deťmi v našom centre zaoberali témou Človek a zdravie, pričom sme v rámci témy narazili i na stále málo diskutovaný zdroj zdravotných problémov – elektromagnetický smog. Z malého prieskumu, ktorého sa zúčastnilo takmer 70 detí (siedmakov), vyplynulo, že mnohé z detí majú vo svojich izbách trvalo až 7 spotrebičov, pričom väčšina z nich je v plnej prevádzke alebo pod maskou šetriča i v čase, keď spia. Mobily, el. budíky, notebooky, počítače, nabíjačky, wifi, televízory, konzoly, veže, akvária atď. Ak je v izbe detí viac, počet niektorých zariadení sa dokonca násobí. Navyše, pri veľkosti našich detských izieb majú deti väčšinou 2 – 3 z nich maximálne1meter od hlavy.
Nie niekedy, nie často, ale stále. Každý deň, každú noc. Dlhodobo. A to už od najútlejšieho veku.
I keď odborníci zdvíhajú varovný prst a výsledky výskumov poukazujú na veľmi závažný problém, dnes v dôsledku veľmi skromnej osvety (a keď sa predsa len nejaká objaví, považujeme to za hlúposti a nedôvodné zastrašovanie), v dôsledku vlastnej pohodlnosti a zachovania komfortu ešte nedokážeme naplno odhadnúť, aké ďalekosiahle dôsledky môže mať tento benevolentný elektroboom v detských izbách.
Jedno je však isté. Ak sa naplnia varovania odborníkov, jednoduché PREPÁČTE, NEVEDELI SME, našim deťom pravdepodobne stačiť nebude.