Sestry bojujte, peňazí pre vás je dosť!

Moja viac ako štyridsaťročná prax sestry má vedie k bližšiemu sledovaniu troch tém – podmienok, v  akých pracujú sestry, kvality života seniorov  a úroveň slovenského zdravotníctva ako takého.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Pri požiadavkách na zlepšenie situácie vo všetkých troch oblastiach dostáva odborná a laická verejnosť vždy rovnakú odpoveď: NIET VIAC PEŇAZÍ.

Podobné tvrdenia mali logiku, keď v 90-tych rokoch minulého storočia bola slovenská ekonomika v recesii a finančných prostriedkov na zvyšovanie miezd jednoducho v štátnej kase nebolo. No v súčasnosti s pravidelne dosahovaným vysokým hospodárskym rastom určite nie je slovenská ekonomika v situácií, že by kolabovala. 

V dnešnom zdravotníctve vidím dva hlavné problémy. Prvý je chronicky známy, zo slovenského zdravotníctva sa stala dojná krava pre mnohých, hlavne pre finančné skupiny. Druhý sa týka poskytovanej zdravotnej starostlivosti a s prvým problémom je bezprostredne spojený pupočnou šnúrou. Ide o nedostatok sestier v našich nemocniciach ako dôsledok toho, že vedenia nemocníc sa snažia obchádzať personálne normatívy. Ľudovo povedané ich snahou je, aby čo najmenší počet sestier sa staral o čo najväčší počet pacientov na lôžkach. Chcú ušetriť financie – ako inak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto tým najviac trpí? Sú to na najmä sestry. Preťažené, demotivované, vyhorené, s vedomím, že je to zlé a bude ešte horšie. Profesia sestry je na Slovensku vymierajúcim povolaním. Priemerný vek sestier sa z roka rok zvyšuje a v súčasnosti je okolo 47 rokov. Každý rok odchádza do dôchodku stále väčšia skupina sestier, tie ale nie sú nahradzované mladými sestrami zo škôl. V reálnych číslach je to podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej tak, že 1300 sestier odchádza a 320 sestier prichádza do slovenského zdravotníctva. To znamená každoročnepokles o takmer tisíc sestier. Čo k tomuto alarmujúcemu stavu viac povedať? Komora sestier dlhodobo upozorňuje na to, že tento stav je kritický a môže slovenské zdravotníctvo nechať do niekoľkých rokov bez sestier.

SkryťVypnúť reklamu

Stavovské a odborové organizácie chcú tento trend zastaviť, preto navrhujú, aby za odpracované roky sa im zvyšovala zo zákona aspoň minimálne mzda. Mladé sestry a poznám ich osobne skutočne veľa, odchádzajú zo slovenského zdravotníctva najmä kvôli tomu, že nevidia v práci sestry pre seba žiadnu perspektívu, žiaden kariérny rast a žiadnu nádej do budúcnosti.

Je iróniou, že pre politikoch mysliacich vo volených cykloch, je blížiaci sa kolaps zdravotníctva pre nedostatok odborne zdatného zdravotníckeho personálu vzdialená záležitosť, veď hrozí až o tri, či štyri roky. Biznis v zdravotníctve sa robí tu a teraz…

SkryťVypnúť reklamu

Sestry bojujte za svoje práva! Robíte náročnú a obetavú robotu za mzdu, kvôli ktorej by sa zdravotnícki papaláši ani nepostavili z postele. Ukážte „podnikateľom v zdravotníctve“, že vás nezastaví nič, ani nátlak, ani vyhrážky, ani posmech. Sestry, táto vláda rozumie jednej jedinej veci – efektívnemu nátlaku. Preto vydržte, skutočné zlepšenie postavenia sestier je na dosah! 

Terézia Lengyelová

Terézia Lengyelová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Celý svoj profesionálny život - 45 rokov - som zasvätila povolaniu sestry a z toho viac ako 20 rokov vediem agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Mojou prioritou je, aby sestry mali konečne po mnohých rokoch dôstojné podmienky na vykonávanie svojej náročnej a mimoriadne zodpovednej práce. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu