Pouličné odpadové koše sú súčasťou každého mesta. Sú nevyhnutné na udržiavanie čistého verejného priestoru pre obyvateľov aj návštevníkov. Dôležité je však ich vhodné umiestnenie, veľkosť koša, frekvencia čistenia a v neposlednom rade aj jeho dizajn.
V Starom Meste na Vajanského nábreží, na promenáde od osobného prístavu až po most SNP aj na Hviezdoslavovom námestí pribudli pred pár týždňami pouličné smetné koše s držiakmi na plastové fľaše a plechovky. Sú súčasťou projektu Druhá šanca, ktorý realizuje mestská časť spolu so spoločnosťou ASEKOL SK. Fľaše a plechovky sa dajú takto jednoducho vytiahnuť a vrátiť do obchodu.
Ľudia bez domova si za vyzbierané obaly môžu niečo kúpiť, keďže na Slovensku už máme fungujúci systém ich zálohovania. Turisti, ktorí nemajú možnosť obaly vrátiť, môžu takto pomôcť ľuďom v núdzi. Navyše je to praktické riešenie pre samosprávu, ktoré zároveň znižuje neporiadok v okolí pouličných smetných košov v meste. Vo svetových metropolách som už takýto nápad videl dávnejšie. No je naozaj skvelé, že už funguje aj v Bratislave.

Na rôznych webových stránkach venujúcim sa dizajnu vo verejnom priestore po svete sa dá nájsť veľa zaujímavostí, ktoré uľahčujú život obyvateľom i návštevníkom. Zároveň aj upútajú nápaditou vizuálnou stránkou a najmä nekonvenčnosťou.
Napríklad, natrafil som na ozaj netradičný pouličný popolník. Sám nefajčím, no tento objekt poskytuje vizuálne znázornenie negatívnych účinkov fajčenia cigariet na zdravie človeka a možno ho aj odradí si zapáliť ďalšiu cigaretu. Zároveň sa však tiež znižuje odhadzovanie cigaretových ohorkov na chodníky či trávu.

Rovnako zaujímavým príkladom je Dánsko, všeobecne známe ako krajina cyklistov. V uliciach Kodane majú popri cestách pouličné smetné koše, ktoré sú zdvihnuté a naklonené smerom k cyklistom, čo im ponúka lepší pomer zásahov bez nutnosti zosadnúť z bicykla.

Okrem toho sú v meste rozmiestnené sady na opravu defektu pneumatík či opierky na nohy osadené v rámci križovatiek.

Takéto pomôcky nájdu cyklisti aj v Holandsku, ktoré je známe ako krajina tulipánov. Tulipánové stoličky sa však objavujú aj na viacerých miestach sveta mimo Holandska. Nájdete ich od Švajčiarska cez Tasmániu až po dubajské Palmové ostrovy. Autor návrhu Marco Manders, ktorý vyhral cenu za dizajn tulipánových sedadiel povedal, že aj keď sú vyrobené z plastu, polyetylén je úplne recyklovateľný.


V Írskom Dubline majú pred školou netradičné a originálne parkovacie stĺpiky, ktoré vyzerajú ako ceruzky s gumou a bránia parkovať autám na chodníku.

Je úplne bežné, že sa dá v parku posedieť si na lavičke. Urobiť si z nej za pár sekúnd stôl a následne ju zložiť späť je síce jednoduché, no niekto musel tento fígeľ vymyslieť a následne aj v meste zrealizovať. Vybaviť si poštu, niečo napísať na notebooku, či zjesť obed cez prestávku v práci môže byť na takejto lavičke veľmi pohodlné a praktické.

Návštevník parku pri netradičnom riešení už nemusí striehnuť na voľnú lavičku v tieni. Lavičku si môže podľa potreby posunúť po koľajniciach zo slnka pod strom a naopak.

Samostatnou kapitolou sú určite aj telesne postihnutí a verejný priestor, ktorý by im umožnil rovnakú kvalitu života ako zdravým ľuďom. Nehovoriac o chodníkoch, prechodoch pre chodcov, podchodoch a nadchodoch so strmými schodmi, ktoré výrazne obmedzujú a komplikujú pohyb. Zaujímavým riešením je napríklad toto pieskovisko pre deti rodičov, ktorí sú na vozíku, či možnosť bežného posedenia vozíčkara za stolom s priateľmi.

Možno by sme sa v Starom Meste a aj celej Bratislave mohli inšpirovať týmito praktickými riešeniami a dať priestor väčšej invencii, nápaditosti či vtipu v spojení s funkčnosťou.