Rýchlosť na slovenských cestách okrem stacionárnych radarov strážia aj samotní príslušníci policajného zboru. Keď šoféri zbadajú uniformu, automaticky spomalia v obavách, že ak porušia predpisy, z ich peňaženky v tejto náročnej dobe zmizne niekoľko bankoviek či im ubudnú finančné prostriedky z bankovej karty.

Podarilo sa mi zabezpečiť to, že jeden ochotný milý policajt bude 24 hodín denne dohliadať na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, najmä na drzých vodičov, ktorí porušujú pravidlá na ulici Prokopa Veľkého v Horskom parku v Bratislave.
S priateľmi sme ho pomenovali Heňo. Meno dostal po bratislavskom mešťanostovi Henrichovi Justovi, ktorý sa v roku 1868 zaslúžil o vznik Horského parku. Verím, že nadstrážmajster Heňo bude mať dostatočný rešpekt obyvateľov a návštevníkov tejto zóny porušujúcich predpisy, jeho práca bude efektívna a naozaj prinúti šoférov spomaliť.
Ako sa to začalo?
Horský park bol dlhé roky značne zanedbávaný, no vlani v lete v priestore ulíc Lesná, Novosvetská a Nekrasovova vzniklo Korzo – Horský park a zmenila sa tak aj dopravná situácia. Na týchto cestách je stanovená maximálna povolená rýchlosť 20 kilometrov za hodinu, sú tu taktiež umiestnené aj umelé nerovnosti, takzvané spomaľovacie prahy – spomaľovače, ktoré vodičom bránia jazdiť rýchlo.
Obyvateľov a návštevníkov Horského parku však šoféri ohrozujú najmä na ulici Prokopa Veľkého. Maximálna povolená rýchlosť je od križovatky s Hroboňovou ulicou stanovená na 30 kilometrov za hodinu. Vodiči tu však platné predpisy väčšinou ignorujú a jazdia prirýchlo, keďže tu spomaľovače stále chýbajú.

Na začiatku júna som prvýkrát verejne začal riešiť dopravno-bezpečnostnú situáciu v našej štvrti. Stretol som sa s dopravným analytikom (videá si môžete pozrieť tu, tu a tu) a najmä som sa na uliciach rozprával so susedmi. Viacerí mi opísali rôzne kritické situácie, ktoré zažili na vlastnej koži a spomenuli, že predpisy porušujú väčšinou tí istí šoféri, pričom identifikovali aj konkrétne automobily. Obyvatelia rovnako uviedli, že na situáciu individuálne upozorňujú magistrát už roky. Doteraz však bez úspechu!
Rozhodol som sa teda konať. Ešte v posledný júnový deň som na magistrát doručil žiadosť na zlepšenie bezpečnosti a cestnej premávky. Podporilo ju až 73 obyvateľov lokality Horský park.
Žiadal som, aby magistrát v spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto požiadali Policajný zbor SR, aby venovali zvýšený výkon služby so zameraním sa na prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti, iniciovali umiestnenie informačných meračov rýchlosti v doplnení s kamerovým systémom. Následne po vyhodnotení štatistických údajov za primerané obdobie (po konzultácii s políciou) z týchto informačných meračov v doplnení s kamerovým systémom zvážili na cestu umiestniť tzv. spomaľovacie prachy - spomaľovače.
Zatiaľ sa mi nikto z magistrátu neozval. A aj z tohto dôvodu som s priateľmi do Horského parku doviedol nadstrážmajstra Heňa, aby aspoň dočasne dával pozor na bezpečnosť ľudí a premávku v tejto zóne.