Záplava plastov či papiera v domácnostiach ! Prinesie vrecový zber ozaj čistejšiu Bratislavu, alebo funguje len na papieri ?

Od septembra tohto roka funguje vo všetkých rodinných domoch v Bratislave vrecový zber.

Záplava plastov či papiera v domácnostiach ! Prinesie vrecový zber ozaj čistejšiu Bratislavu, alebo funguje len na papieri ?
Takto vykladajú obyvatelia vrecia s odpadom pred dom. (Zdroj: Archív RT)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V dnešnom blogu som spracoval ďalšiu tému, s ktorou sa na mňa nedávno obrátili obyvatelia Horského parku a blízkeho okolia v bratislavskom Starom Meste. Ide o vrecový zber domového odpadu.

Smeti nikto nemá v láske, no každý z nás ich prirodzene vytvára a má aj v domácnosti. S domácim odpadom si musia poradiť ľudia na každom kontinente našej planéty. Na Slovensku je však systém zberu odpadu rôzny.  

Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK sa venovala analýzam fungovania triedeného zberu v slovenských obciach a eviduje až deväť rôznych možností zberu. Dôvodom takého vysokého počtu je najmä možnosťou zbierať plasty, kovy a nápojové kartóny samostatne alebo v kombináciách, ktoré danej obci vzhľadom na možnosti dotriedenia najviac vyhovujú. Podľa údajov organizácie takmer polovica obyvateľov má triedený zber zabezpečený priamo z domácností. Odpad zbierajú prevažne do vriec či malých nádob.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V celom meste do vriec

V Bratislave sa spustil pilotný projekt vrecového zberu vo vybraných lokalitách mesta s rodinnými domami ešte v roku 2020. Aj u nás v Starom Meste už funguje nejaký ten piatok. Avšak od septembra tohto roka platí pre všetky rodinné domy na celom území hlavného mesta.

Odvoz triedeného odpadu prebieha každé dva týždne vždy v rovnaký deň týždňa na území celej mestskej časti. Uzavreté vrecia musia byť vyložené v deň zberu od 7,00 hod. do 18, 00 hod. pred rodinným domom na dostupnom mieste. Ako vieme, žlté vrece je určené na plasty, vrece modrej farby zasa na papier. Zviazané ich je možné vykladať aj vo vlastných modrých a žltých nádobách s objemom do 240 litrov. Smetiari ich majú z nádob vybrať. Bratislavčania by mali používať vrecia iba od spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO).

SkryťVypnúť reklamu

Čo hovoria Staromešťania?

Nedávno sme sa spolu s kandidátom na starostu Starého Mesta Martinom Gajdošom pýtali obyvateľov z okolia lokality Horský Park na kvalitu života v tejto štvrti. Mnohí Staromešťania žijúci v rodinných domoch sa sťažovali na problémy spojené so zmenou po zavedení vrecového zberu odpadu.

„Vrecia sa trhajú a odpadky sa potom váľajú po celej ulici,“ tvrdia obyvatelia Starého Mesta. Sťažujú sa aj na nedostatok priestoru v domácnosti pri skladovaní papiera a plastov celé dva týždne, naviac plasty vo vreci v pivnici či garáži im zapáchajú. „Mnohí susedia vykladajú vrecia už večer pred tým, ako chodia smetiari, no problémom je okolitá zver ako diviaky či mačky, ktoré vrecia s radosťou v noci roztrhajú a odpad roznášajú kade-tade po ulici.“ Viacerí Staromešťania uviedli, že s odpadom to bolo lepšie v čase, keď ešte fungovali tzv. hniezda. „Aj každý deň, sme mohli vyhodiť nepotrebné plasty,“ dodali.

SkryťVypnúť reklamu

Argumenty magistrátu

Podľa magistrátu je cieľom vrecového zberu dosiahnuť zvýšenú mieru triedenia, čistejšie verejné priestranstvá a teda aj životné prostredie. “Vrecový zber triedeného odpadu prináša nielen čistejšiu surovinu, vhodnejšiu na následnú recykláciu, ale aj čistejšie verejné priestory,“ tvrdí magistrát.

Zavedenie vrecového zberu vyriešilo podľa magistrátu aj problémy spojené so znečistenými a preplnenými zbernými hniezdami.

Naozaj je odpad čistejší?

Aj keď práve zber triedeného odpadu s nulovou dochádzkovou vzdialenosťou obyvateľov, teda vrecový zber a zber do malých nádob často samosprávy považujú za najčistejší, podľa dát organizácie ENVI - PAK zverejnených v januári tohto roka, to nie je až také jednoznačné. „Nedá sa povedať, že by mal spôsob zberu (vrecový vs. kontajnerový) prípadne rôzne kombinácie zberu priamy a preukázateľný vplyv na čistotu triedeného odpadu,“ tvrdí organizácia.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho celá záležitosť týkajúca sa vrecového zberu má aj ďalšie už vyššie spomenuté aspekty, ako kvalita vriec, nedostatok priestoru skladovať odpad dva týždne v domácnostiach či zver, ktorá vyložené vrecia devastuje a roznáša po uliciach.

Novinkou od začiatku roka na Slovensku je aj zálohovanie plechoviek a plastových fliaš od nápojov, čo môže v konečnom dôsledku priniesť menej odpadu do našich žltých vriec. Naďalej však vyhadzujeme obaly z jedla a kozmetiky, či ďalšej drogérie vrátane rôznych typov fólií. Rovnako do odpadu patria aj kovy, rôzne konzervy alebo alobal. Zaujímavosťou je, že zozbieraný papier je možné vymeniť za toaletný papier či obrúsky, kde túto aktivitu zabezpečuje súkromná spoločnosť v rôznych intervaloch.

Máte tip z lokality Horský park/Staré Mesto, ktorý by stál za to, aby som o ňom napísal? Napíšte mi, prosím, správu.

Róbert Thomas

Róbert Thomas

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  95x

Volám sa Róbert Thomas, narodil som sa v roku 1983, žijem v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto v lokalite Horský park. Pracujem v medzinárodnej spoločnosti. Občas by som chcel napísať článok na tento blog o živote, o ľuďoch, o Horskom parku a jeho okolí, o Starom Meste... Ide výlučne o moju súkromnú aktivitu, ktorej sa venujem vo voľnom čase. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

314 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

138 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu