Nuda na stránke Fotky SME

Áno nuda. Nie pre „uhorkovú sezónu“, veď predsa z dovoleniek si obvykle privážame tie najúchvatnejšie zábery, ale preto, že takmer úplne vymizla kedysi bohatá a zaujímavá diskusia pod fotkami. Kedysi sa otvorene diskutovalo o technike, kompozícii, námetoch a žánroch a často sa debata pohybovala takmer na hranici diskusie odbornej. A často aj iskrilo, až musel „admin“ zasahovať. Dnes je tu mŕtvo. A to je škoda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Objavila sa však z iniciatívy niekoľkých portálových „starousadlíkov“ diskusia iná. Potrebuje portál Fotky SME zmenu? A keď áno, zmenu „zhora“ či „zdola“? Ja však vidím problém inde.

Takéto debaty o „zmene na portáli Fotky SME“ vedieme z času na čas už niekoľko rokov. Je to čoraz beznádejnejšie, pretože majiteľ portálu potrebuje masovku. Asi vie prečo. Okrem toho sa mi zdá, že všeobecne (nie len tu) kvalita (nie len technická) fotiek ide dolu. Všelijaké "šmátratká" (smartfóny) a low-endové zrkadlovky spôsobili takú infláciu fotografie, ako nikdy. No a tí, čo sa fotkou "živia", fotia komerciu. Proste dobrá fotka v našich zemepisných končinách vyhynula.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Klasickí fotografujúci turista, ktorých bola na stránke Fotky SME veľká skupina, tiež stráca motiváciu. Západy a východy slnka nad končiarmi sa už okukali. Sám sa považujem za dokumentárneho fotografa a fotím najmä ľudí. V poslednom čase však stále menej. Človek na fotenie potrebuje inšpiráciu. No a tú v ostatnej dobe strácam všeobecne. Nečudo...

Obrázok blogu

Rozhovor pod sprchou (C) Tibor Javor

Myslím, že to sa týka viacerých nás "skalných" na tomto portáli. Dosiahli sme určitú úroveň a ďalej ísť je ťažké. Nikto z nás nie je ani Huszár ani Zajac, fotku robíme pre zábavu. No a noví, aj keď často talentovaní, "fotiči" na tomto portáli si fotky SME mýlia s "ksichtoknihou".

SkryťVypnúť reklamu

Zámena s "ksichtoknihou" má však jeden zádrhel. Tým je sama pôvodná podstata týchto rozdielnych portálov. "Ksichtokniha" (rozumej "fejsbúk") je o zdieľaní pocitov a nálad vlastného EGA, preto je tak úspešná. Tam sú fotečky typu "ja v bazéne", "moje dieťa na trojkolke", poprípade "to zlatučké mačiatko". Tam ide o prvoplánovú emóciu a až v druhom rade o fotku samotnú.

Fotoportály - áno aj pôvodné fotky SME - mali zámer prezentovať fotografie, primárne z fotografickej stránky. A tu naráža kosa na kameň.

Zámena prezentácie pocitov a prezentácie fotografií (ako takých), teda nepochopenie zamerania fotoportálu, vedie k tomu, že aj sebalepšie mienená konštruktívna kritika autora komentovanej fotografie skôr rozladí, ako by ho povzbudila k lepšej tvorbe. On predsa nemôže dopustiť - a ani to v princípe nejde - aby niekto kritizoval jeho pocity! Jeho pocity sú jeho "a basta"! Veď práve on vnímal danú situáciu keď stlačil spúšť fotoaparátu tak ako ju vnímal. To, že fotka je z fotografického hľadiska o ničom a obsahovo nikomu inému než autorovi tiež nič nehovorí, nie je podstatné. No podstatné je práve zdieľanie tých pocitov. A preto nikto nič už radšej nekomentuje. Vyhne sa tak spŕške obvinení, "pomste" v podobe "zhodenia" jeho vlastnej fotografie, alebo dokonca - ako aj ja - nepríjemným mailom zo strany "kritizovaného". Alebo jednoducho "nebyuo o čem"...

SkryťVypnúť reklamu

Áno, fotografia je o zdieľaní pocitov. No na rozdiel od "fotiča" fotograf cielene dokáže pocity nielen zachytiť, ale ich aj vytvárať pomocou umeleckých, či iných formálnych techník a postupov. A to je priepastný rozdiel. Dobrý fotograf dokáže aj starým polaroidom, či predpotopnou analógovou zrkadlovkou na jediný "cvak" to, čo sa "fotičovi" podarí na jednej fotke z tisíc, a to aj tak náhodou. Dobrý fotograf je hladný po konštruktívnej kritike, pretože tá ho posúva ďalej. "Fotič" kritiku odmieta. Pretože tá ráňa cez pocity fotkou prezentované jeho vlastné EGO.

Nuž čo. Napriek nude na portáli Fotky SME predsa len ostanem. Ako vravia fajčiari: „Keď už som do toho toľko investoval, tak to predsa nevzdám.“ A navyše: Ostalo tam napriek všetkému ešte zopár fotografov.

SkryťVypnúť reklamu

foto: (C) Tibor Javor http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Tibor Javor

Tibor Javor

Bloger 
  • Počet článkov:  370
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Človek s niekedy iným pohľadom na tradičné hodnoty. Spoznáte ma aj pod nickom "commandcom". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFotografieVšeličoZamysleniaPotulky

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu