Mesiac fotografie 2013: To, čo neuvidíte

Portfolio Review je úplne iný svet, iné spracovanie a úplne odlišný pohľad na fotografiu. Odlišný od drvivej väčšiny fotiek, ktoré vídame aj na známych fotoportáloch, či webových prezentáciách. Predstavené fotografické portfóliá na medzinárodnej prehliadke Portfolio Review, ktorú zorganizoval po pätnásty raz Stredoeurópsky dom fotografie, sú bizarné, sureálne, pochmurné, a niektoré až desivé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Typický amatérsky fotograf, naháňajúci svojou ultra najšpičkovejšou zrkadlovkou megapixely, by určite ostal stáť s padnutou sánkou. To, čo prezentovalo osemdesiat päť účastníkov zo všetkých končín sveta, je úplne iná fotografia. Ťažiskom sa stáva sureálny príbeh, zostavený zo série niekedy až bizarných fotografií. Jednotlivé fotografie samé o sebe často potláčajú zavedené „klasické" pravidlá kompozície a „kuliševovčinu" by ste tu hľadali darmo.

Obrázok blogu

(Z jednej z najlepších sérií, (C) Boris Farič, Slovinsko)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Portfóliá účastníkov hodnotilo v kongresovej sále hotela Tatra tridsať tri uznávaných reviewerov. Boli to najmä známi kurátori, galeristi, pedagógovia a teoretici umenia. Medzi najvychytenejších patrili Edward Earle, Irene Kromhout, Christophe Laloi, Thomas Licek, Moritz Neumuller, Gabriella Csizek, Walter Bergmoser či Michael Grieve. Prezentácie v anglickom jazyku trvali po dvadsať minút. Ak mal účastník šťastie, stihol za dva dni, ktoré trvala akcia, stretnúť sa s jedenástimi - dvanástimi z nich.

Obrázok blogu

V pozadí celej akcie stojí organizačne už niekoľko rokov húževnatá útla žena Veronika Paštéková. Čosi aj prezradila zo zákulisia.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí: „Portfolio Review je samostatná akcia Stredoeurópskeho domu fotografie, začlenená do celkového rámca Mesiaca fotografie. A robíme prevažne všetko sami s kolegami. Sponzora na PR je viac menej nemožné nájsť. Pre firmy, ktoré hľadajú nových zákazníkov to nie je zaujímavé, lebo účasť zo Slovenska je malá. Zatiaľ len zahraniční prišli na to, že sa to oplatí a docestujú. Jediné podpory získavame z ambasád a zahraničných inštitútov, ktoré podporia konkrétneho účastníka."

Obrázok blogu

Veronika pokračuje: „Oproti vlanajšiemu ročníku sme urobili obrovský pokrok, aj z organizačnej stránky. Bol to ale najtažší ročník. Boli sme v nových priestoroch, myslím, že tam bolo lepšie svetlo, podarilo sa nám úplne vychytať chyby v registrácii a v priraďovaní účastníkov reviewerom. Aj záverečná slideshow najlepších portfólií bola na dobrej úrovni. Novinkou bol Photowalk, teda hromadné predstavenie prác všetkých účastníkov. Teraz ešte budem čakať na reakcie účastníkov a reviewerov. Zatiaľ sa iba niektorí dali počuť, že úroveň prác aj celková organizácia sa výrazne zlepšili. Želala by som si však, aby na budúci rok bolo viac účastníkov zo Slovenska. Tohoročných päť je žalostne málo. Neviem, čím to je. Či to ľudia nepovažujú za dôležité nechať si poradiť od hodnotiteľa, alebo akciu prehliadnu. Škoda."

SkryťVypnúť reklamu

No a tu sú víťazi. Prvý z nich bude mať na budúci rok v rámci Mesiaca fotografie samostatnú výstavu.

1. Magnus Cederlund, Švédsko (Dánsko)

2. Maarten Boswijk, Holandsko

3. Jacek Fota, Poľsko

Patnásť najlepších portfólií môžete nájsť na videoprezentácii. Stačí kliknúť na záverečný link v tomto článku.

Ja, ako jeden z mála slovenských účastníkov, môžem Veronikine slová potvrdiť. Výrazné zlepšenie. Nielen organizačné. Niekedy som pozerajúc na predstavené portfóliá iba oči otváral a pokračovanie mojej vlani dobre hodnotenej série zapadlo v šedi priemeru. Ba možno aj nižšie. No skúsenosť je to obrovská. Vrelo odporúčam.

SkryťVypnúť reklamu

Videoprezentácie z Portfolio Review nájdete TU

Dokumentárne foto: (C) Patrick Keough

Tibor Javor

Tibor Javor

Bloger 
  • Počet článkov:  370
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Človek s niekedy iným pohľadom na tradičné hodnoty. Spoznáte ma aj pod nickom "commandcom". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFotografieVšeličoZamysleniaPotulky

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu