Ako sme zabudli na počasie

Tento príspevok bude trocha iný, ako ostatné zo série „Ako sme zabudli...“ Na počasie sme totiž naozaj zabudli. Teda aspoň na jeho predpoveď.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Pred nedávnom som zachytil v rádiu rozhovor so starostom jednej slovenskej obce, ktorú postihli „záplavy“ z miestneho rozvodneného potoka. Ľudia vraj nestihli reagovať a patrične sa pripraviť a obec by potrebovala automatizovaný systém varovania, ktorý by dokázal rozvodnenie potoka predpovedať najmenej so šesť hodinovým predstihom. V rovnakej relácii ktosi z há-em-ú plakal, že znížením rozpočtu nebudú môcť vlastne ani počasie predpovedať. Nieto vydávať výstrahy pred rozvodnenými potokmi.

Ja viem, klimatické zmeny, prehrádzky, El Ňiňo. A navyše funkciu miestneho hlásnika dávno zrušili. To je hádam problém najzávažnejší. Kedysi ráno gazda pozrel na oblohu a vedel, koľko bije. Červené zore predpovedali dážď, barančeky vraveli, že dnes ešte môže nechať seno rozhodené a tmavá chmára nad horou veštila búrku. Dnes má na to gazda apku v ajfóne. Ani na oblohu pozerať nemusí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
nn
nn (zdroj: na)

Žijeme v informatizovanej spoločnosti a dokonca aj rosničky v televíziách sú na ústupe. Pred pár dňami po niekoľkodenných dažďoch na Záhorí ma prekvapila aj suseda, dôchodkyňa: „Ná, už bude lepší, už sa vyčasí.“ Pýtam sa jej veriac v nejakú starosvetskú múdrosť: „A odkiaľ to viete, veď je stále zamračené?“ Suseda neochvejne trvá na svojom: „Ide čistá mapa, však já sem na tém internete...“

nn
nn (zdroj: na)

Iste, všetko je dnes akési rýchlejšie. Alebo sa to iba zdá? Alebo sme na počasie naozaj zabudli, a čo nie je na webe, to neexistuje? Keď sme kedysi chodili na skautské tábory, alebo výlety, nesmel vo výbave chýbať „RÉBL“. Zrolovaný a pripevnený na batoh. „RÉBL“, teda zrolované vrece zo silného igelitu sa dal použiť nielen ako podklad pod spacák, ale najmä ako improvizovaná pláštenka do dažďa. Od toho bol odvodený aj jeho názov: Rychle Édo Bude Lejt, skrátene „RÉBL“. Keď už som pri tom skaute, ako deti sme sa tam učili okrem iného predpovedať počasie podľa prírodných úkazov a oblačnosti. Bol som vtedy veľký „macher“, pretože som po mame zdedil skautskú príručku z roku 1945. Teda z čias tých gazdov. Na strane 24 bol takýto obrázok:

SkryťVypnúť reklamu
nn
nn (zdroj: na)

No, čo poviete? Starí gazdovia ani takúto peknú tabuľku nepotrebovali. Skúsili by ste podľa nej predpovedať počasie na najznámejšej fotografii na svete?

nn
nn (zdroj: na)

Obrázky: Nova.cz, Sat24.com, WindowsXP, Skautská prakse (Klen Brno, 1945)

Tibor Javor

Tibor Javor

Bloger 
  • Počet článkov:  371
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Človek s niekedy iným pohľadom na tradičné hodnoty. Spoznáte ma aj pod nickom "commandcom". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFotografieVšeličoZamysleniaPotulky

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu