Kvetinový poklad

V ohybe Temže juhozápadne od Londýna v častiach Kew a Richmond sa nachádza jedna z najstarších a najväčších botanický záhrad - Royal Botanic Gardens, Kew (hovorovo Kew Gardens). Veľmi atraktívne miesto pre malých i veľkých, domácich aj turistov, svojou vzdialenou polohou však ušetrená turistickému návalu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Titan arum
Titan arum 

Celá botanická záhrada je velikánska a je domovom pre viac ako 25 000 rôznych rastlín, preto na prehliadku je najlepšie vyhradiť si celý deň. Okrem záhonov magnólií, pagody a japonských záhrad sa tam dá nájsť aj malý skleník s leknami, prírodné jazierka, či pávy. Stovky druhov kvetín, stromov, kríkov ja ako amatér asi nikdy dokonale neocením, jednou z atrakcií Kew Gardens je však najväčší kvet na svete: titan arum. Celá rastlinka je schovaná v pôde, a nad zemou trčí iba list s velikánskym pukom. Tento zázrak kvitne nepravidelne, niekedy až po rokoch či desaťročiach, a vždy priláka davy obdivovateľov. Keďže Kew Gardens vlastní niekoľko exemplárov, takmer vždy je vraj vystavený na obdiv aspoň puk alebo odkvitnutá rastlinka. Ja som kvetinku v rozkvete zmeškala presne o jeden deň!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnavštevovanejšou časťou sú Viktoriánske skleníky, v ktorých sú palmy, kaktusy, mäsožravé rastlinky, vo vzduchu rastúce rastlinky, a kopa iných. Je v nich aj veľmi teplo. Veľmi teplo. V niektorých z nich sa dá po starých točitých schod výjsť na „balkónik“, ktorý je postavený vo vzduchu asi 15 metrov nad zemou, popri vnútornom okraji skleníka. Odtiaľ je nezvyčajný pohľad na palmy zhora, vyzerajú ešte väčšie a impozantnejšie ako zo zeme.

Prečo treba ísť do Kew Gardens práve teraz? Okrem toho že je leto a veľa rastlín kvitne, prebieha tam (do 15. januára 2006) očarujúca výstava amerického umelca menom Dale Chihuly, ktorý tvorí umenie zo skla. Od malých prenosných vecí, čo vyzerajú ako vázy, podnosy, či listy až po velikánske reťaze sklenených gulí, sklenené kvety plávajúce na vode či dvojmetrové sklenené „tyče“. 25 takýchto objektov je rozmiestnených v skleníkoch a jazierkach. Kompozície zo živých rastlín a takmer živého skla vytvorili magický svet rozvíjajúci fantáziu. Pomedzi vysoké stĺpovité kaktusy vidieť modré a červené tyče, na jazierku plávajú sklenené kvety, pomedzi lekná trčia krky sklenených labutí. Napriek všetkému pozitívnemu majú Kew Gardens u mňa jedno veľké mínus: asi každé dve minúty ponad ne preletí veľké dopravné lietadlo. Heathrow je nebezpečne blízko, lietadlá sú už s vysunutými podvozkami pripravené na pristátie. Neustály hluk naozaj nie je ideálnym doplnkom romantického nedeľného rodinného výletu do botanickej záhrady. Škoda. Navrhujem Kew Gardens presťahovať niekde do pokojného, tichého a zastrčeného kúta Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Aj v botanickej záhrade sa dajú nájsť "obyčajné" vlčie maky.

Obrázok blogu


Krky sklenených labutí medzi leknami... (Blue Herons)

Obrázok blogu


Jeden zo známych Chihulyho výtvorov - The Sun

Obrázok blogu


Sklenený luster (Persian Chandelier)

Obrázok blogu


Kto by povedal, že toto nie sú nafúknuté balóniky, ale sklenené gule?

Obrázok blogu


A napokon ešte kaktusy, skoro ako tie moje doma v záhrade...

Lucia Tiererová

Lucia Tiererová

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Násilne relokovaná z Bostonu do Montréalu, kde je síce trochu zima, ale zato tam majú super chrumkavé bagety a čokoládové croissanty. Zoznam autorových rubrík:  MontréalAmeeerikaLondýnCestovinyVeci od veci中国

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

109 článkov
INESS

INESS

109 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu