Prečo sem idú? Nechcem generalizovať, ale z vlastnej skúsenosti len skonštatujem: lebo v Európe sa dá alkohol legálne konzumovať už od 18 rokov, kým v Amerike až od 21. Je to smutné, ale mnohí amíci sem idú práve kvôli tomuto. A keď už sú tu, tak prečo by nešli aj "cestovať po Európe" = ísť na víkend ochutnať marihuanové koláčiky do Amsterdamu, druhý víkend preflámovať v Paríži, tretí víkend pofotiť digitálnym foťáčikom historické pamiatky Ríma, a nakoniec na lacné pivo do nebezpečnej metropoly komunistickej východnej Európy (Praha). Potom doma v Amerike rozprávajú, aká ja Európa super, ale nikdy neprídu na to, že z nej skoro nič nespoznali. Toto je najpremnoženejšia kategória amerických general course študentov, a dajú sa až príliš ľahko idenfitikovať: zásadne chodia iba vo flip-flopkách, babenky nosia obtiahnuté tričočká, z ktorých im vytŕčajú tukové vankúšiky, a vetrovku majú vždy značky North Face.
Prečo ich na LSE zoberú? Lebo general course platia za jeden rok štúdia neuveriteľných GBP 12 765 (a nezáleží či sú z Európy, Británie alebo odinakiaľ), a zjavne LSE by si takúto sumu peňazí len tak nenechala újsť. Doteraz som nepočula o študentovi z Ameriky, ktroý by sa bol hlásil, a neprijali by ho (ale toto zo žiadneho prospeku nevyčítate). V roku 2002-2003 bolo 32% celkových príjmov LSE práve z "overseas fees", ktoré platia zahraniční undegraduate a postgraduate študenti, a tiež všetci general course študenti. Z tejto štatistiky vychádza moje podozrenie, že LSE je vlastne nepriamo financovaná Amerikou, a teda by nemala byť považovaná za britskú, ale skôr americkú inštitúciu. :-)
A prečo som sem prišla ja? Lebo som počula fámy o skvostnosti a dokonalosti LSE, tak som si chcela na vlastnej koži overiť ako to tu chodí. Prijali ma do Deprtment of Mathematics, a kurzy ktoré som počas roka absolvovala sú: Game Theory (prvý semester dosť o ničom na nízkej úrovni, učil ho jeden nemecký profesor, druhý semester super, veľmi ťažký, učil ho Ind, ktorý bol iba visiting profesor, inak učí na New York University), Principles of Finance (prvý semster celkom zaujímavý, druhý semester som prespala takmer všetky prednášky, lebo chlapík sa snažil byť závaný), Real Analysis (jednoduché, ale výborný profesor, ktorý vie čo to znamená učiť), Chaos Theory in Dynamical Systems (učila to jedna Poľka, ktorá ma absolútne fascinovala a inšpirovala svojim štýlom prednášok, ale zjavne ostatní si to nemysleli), International Economics (traja rôzni profesori, jeden horší ako druhí, ale najhorší bol Talian, ktorí sa poriadne nevedel vykoktať po anglicky, a používal meotar v miestnosti kde bolo asi 400 ľudí, takže okrem dvadsiatich sediacich vpredu nevidel nikto nič). Myslím, že tento rok bol pre mňa veľkým prínosom do reality, a opäť ma raz presvedčil, že netreba veriť všetkému čo ľudia hovoria.