Na prvom mieste to ľudské

Nová kniha Bernharda Schlinka je o dialógu s pravicovými radikálmi

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nemeckého spisovateľa Bernharda Schlinka radím medzi mojich najobľúbenejších autorov. Jeho knihy sú zasadené do rôznych etáp novodobých dejín Nemecka, ale zároveň to nie sú historické knihy. V každej z nich vykresľuje dilemy doby na konkrétnych ľudských osudoch a darí sa mu to s citom a presnosťou. Ľudský život, na rozdiel od interpretácie dejinných udalostí, nikdy nie je čierno-biely ani jednoznačný. Lebo každý človek má svoje slabosti a talenty, svoju minulosť a sny o budúcnosti, ktoré ho sprevádzajú životom. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Schlink sa preslávil najmä knihou Predčítač a jej filmovým spracovaním s Kate Winslet v hlavnej úlohe. Predčítač je príbehom ženy, ktorá počas druhej svetovej vojny pracovala ako dozorkyňa v pracovnom tábore. Jeho román Olga, s výnimočne sympatickou hlavnou postavou, je príbehom “jednoduchej” ženy zasadený do priebehu 20teho storočia. Schlinkova kniha Víkend sa pre zmenu venuje téme násilného ľavicového extrémizmu (RAF - Rote Armee Fraktion) v 70tych rokoch v západnom Nemecku a tomu, ako sa jeden z jeho aktér na svoje činy po niekoľkých desaťročiach vo väzení. 

Najnovšia Schlinkova kniha Vnučka bola vydaná minulý rok (2021) a jej český preklad vyjde koncom novembra. Odohráva sa v súčasnom Nemecku a venuje sa téme novodobého pravicového extrémizmu. Aj v tejto knihe Schlink preukazuje svoj talent priniesť na prvú koľaj ľudskos, a vnímať politické postoje v kontexte ľudských citov, túžob a zranení. 

SkryťVypnúť reklamu


Kaspar sa v 60-tych rokoch ako mladý študent vybral do východného Berlína spoznávať svet a ľudí “za múrom”. Tu sa zamiloval do mladej Birgit a pomohol jej utiecť za ním na Západ. Kaspar svoju manželku nikdy neprestal milovať, aj napriek jej večnému nepokoju a jej slabosti pre alkohol. Železná opona padla, Nemecko sa zjednotilo, a Kaspar a Birgit žili svoj spoločný život. Až keď Birgit nečakane zomrie a Kaspar nájde jej zápisky, dozvie sa, aké tajomstvo ju celý život ťažilo a privádzalo do zúfalstva. 

Nečakanou cestou osudu sa Kasparovi do života dostane rodina Svenji, Björna a ich štrnásťročnej dcéry Sigrun. Čerstvý sedemdesiatnik sa teší, keď je mladá a bystrá Sigrun u neho na návšteve. Je slušne vychovaná, veľa číta, dobre varí a poctivo trénuje hru na klavíri. Kaspar si ju rýchlo obľúbi a teší sa, že niekto narušil jeho osamelosť. Lenže ako s ňou hovoriť o jej presvedčení, že holokaust je výmyslený tými, ktorí chcú Nemecku ublížiť; ako jej vyhovoriť jej najväčšie ženské hrdinky, dozorkyne v Ravensbrücku; ako ju odkloniť od naučenej nenávisti k všetkým menšinám? A najmä, ako oponovať jej svetonázoru bez toho, aby urazil ju alebo jej rodičov; bez toho, aby stratil jej krehkú dôveru?

SkryťVypnúť reklamu


“Prečo vždy nadržiavaš tým druhým? Cudzincom a Židom a Anne Frank a holokaustu - vždy sú to u Teba tí druhí a nie my,” obviňuje Kaspara s mladickým zápalom Sigrun. “Rád Ti poviem to, čo viem. Ale predsavzal som si, že Ti nebudem prednášať,” odkloní Kaspar debatu, keď sa zľakne, že zašiel priďaleko v presviedčaní o svojej pravde.


Kniha Vnučka však nie je len o “súboji svetonázorov”. Na viacgeneračnom rodinnom príbehu ukazuje korene radikalizácie. Lebo po viacerých životných sklamaniach a traumatizujúcich skúsenostiach vie príslušnosť k pravicovým radikálom a presvedčenie o boji za lepší svet dať niekomu vzácnu istotu a zmysel do života. “Môžem sa na neho spoľahnúť, môžem mu veriť,” - šanca zažiť s niekým pocit bezpečia, prijatia a zmyslu života, býva pre mnohých dostatočným dôvodom na vstup do radikalizovanej skupiny. 

SkryťVypnúť reklamu

Schlink nerelativizuje demokraciu, ale relativizuje paušálne odsudzovanie tých, ktorí žijú s liberálnou demokraciou nesúhlasia. Lebo poukazuje na to, že radikalizácia často prichádza ako osobná reakcia na sklamania zo súčasného sveta a ľudí naokolo. Kniha je aj o rodinných vzťahoch a o rôznych spôsoboch ich zlyhania. 

Lenže ani mať rád a rešpektovať nemusí stačiť. Byť zdržanlivý sa dá, kým ide len o slová, o výmeny názorov nevinnej teenagerky. Lenže keď sa zo slov stanú činy, aj reakcia musí byť ráznejšia - aj keď láska k blízkej osobe zostáva. Schlink nedáva odpovede, ale ukazuje Kasparove sebaspytovanie: “Mal voči Sigruninom pravicovom svetonázore vystúpiť rozhodnejšie?” pýta sa sám sebe, keď má pocit, že možno už je neskoro. 

Kniha Vnučka otvára otázky o tom, ako sa rozprávať s ľuďmi, ktorí veria dezinformáciám a ako budovať vzťahy s tými, ktorých videnie sveta je v rozpore s princípmi liberálnej demokracie. Tieto otázky sú aktuálne nie len v Nemecku, ale aj u nás. 



Tina Gažovičová

Tina Gažovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  138x

Študovala som sociológiu a verejnú politiku. Sociológia prehĺbila môj záujem o ľudstvo ako spoločenstvo, naše rôznorodé kultúrne zvyky, naše postoje k sebe samým, k sebe navzájom a k svetu okolo nás. Štúdium verejnej politiky ma naučilo hľadať odpovede na otázku: “čo môže urobiť štát, aby sa v tejto krajine žilo lepšie”. Pracovne sa venujem najmä vzdelávacím politikám a zlepšovaniu systému školstva. Tento blog však nebude o mojej práci - jeho písanie si volím ako hobby pre voľný čas. Chcela by som písať o knihách, o spoločnosti ako aj o každodenných postrehoch. Aktuálne žijem s rodinou - manželom, dvoma synmi a psom, v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu