Európa káže chrániť dieťa už v tele matky. Pomohlo by zrušiť materskú?

Dokiaľ žena otehotnie a porodí, zažije niekoľko spontánnych potratov, a ani o tom nevie. Takúto selekciu v tele ženy robí príroda v prvých dvoch týždňoch vývoja plodu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu
(zdroj: Internet)

Keď sa plod v maternici uchytí a dosiahne vývojové štádium nazývané ako blastocysta, a neskôr gastrula, začína človek a jeho komunikácia s okolím.

 Nie je žiadna novinka, že dieťa v prenatálnom veku reaguje na vonkajšie podnety, na stav matky, stres alebo pohodu, na všetko, na čo reagujú ľudia a čo vplýva na ich život a zdravie. Práve preto by ochrana práv detí mala začínať už v prenatálnom veku. V období, kedy sa rozhoduje o jeho budúcom zdraví, psychike, dokonca i o schopnostiach a nadaní. Všetky diskusie o tom, či má mať dieťa práva ešte pred narodením, alebo až po príchode na svet, sú z ľudského hľadiska mlátením prázdnej slamy. Môže byť síce problém, ako túto situáciu uchopiť z hľadiska práva, ale nemôže byť problém, aby spoločnosť chránila plod rovnako ako chráni bezbranné a zraniteľné dieťa po príchode na svet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zišli sa európski ministri. Ešte v roku 1993 a povedali – že „škodlivé činnosti (napríklad užívanie drog alebo alkoholu v tehotenstve) spôsobujú vážne dôsledky, ktoré majú priamy dopad na fyzický vývin plodu a/alebo na jeho duševný a citový vývoj.“

Všetky moderné poznatky Rada Európy sformulovala do rezolúcie a do odporúčaní, ktoré členské krajiny mali implementovať do vnútroštátnej legislatívy. Nestalo sa. Aspoň nie tak, aby sa systém v kontakte so životom správal podľa týchto rozumných rád.

Lenže ako chrániť embryo?

Iste, nie je to také jednoduché. Ale je to fatálne dôležité. Pre dieťa, a v nadväznosti na jeho zdravý vývin, aj pre spoločnosť. Ako teda dosiahnuť, aby dieťa v prenatálnom veku malo pokojný a harmonický vývoj, aby prišlo na svet ako zdravý a nadaný jedinec?

SkryťVypnúť reklamu

Nedá sa to dosiahnuť represiou, ale motiváciou. Úplne na začiatku sa musí spoločnosť zbaviť matriarchálneho postoja k tehotenstvu, detstvu a vôbec k starostlivosti o dieťa. Žena a muž nie sú vo vzťahu k svojmu dieťaťu konkurenti, ale tím. A tímovo by sa mala správať aj spoločnosť. Už od tehotenstva. Pretože všetko zlé, všetko, čo vychádza z extrémneho feminizmu, spočíva v predsudku, že plod a jeho vývoj v tele ženy sú len vecou ženy. Ja som si ho vynosila, je som ho porodila a ja mám naň najväčšie právo! Chyba lávky. Dnes je už vedecky známy fakt, že bez mužských génov by sa plod v tele ženy nedokázal rozvíjať... Vravím, že ide o tím! Preto by bolo vhodnejšie, aby sa tehotenstvo nezačínalo tehotenskou knižkou, ale rodičovskou knižkou. Obsahovala by aj záznamy o participácii (zdieľaní) tehotenstva otcom. Napríklad návštevy u psychológa za účelom rodičovského poradenstva a iné. Iste, obsah takejto knižky je na obsiahlejšiu diskusiu, ale určite by prispela k zmene myslenia a cítenia, k rozvoju rodovej rovnosti aj počas tehotenstva. Muža treba zbaviť bázne zo ženinho tehotenstva a ženu treba „odprivatizovať“ od tehotenstva. Rodičovská knižka by bola užitočnou kronikou sociálnej anamnézy rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť musí dieťaťu pomôcť v prenatálnom veku aj tak, že vytvorí predpoklady na harmonické zázemie pre rodičov. Hovorím o peniazoch. V tehotenstve rodičia rozmýšľajú aj o tom, ako a najmä z čoho budú žiť počas materskej. V mnohých prípadoch je to stres.

Čo tak zaviesť rodičovský plat?

Dieťa do troch rokov potrebuje neprestajnú 24 hodinovú starostlivosť. Podobne ako nevládni starí ľudia, handicapovaní ľudia, ako pacienti v nemocniciach a ľudia v iných situáciách, kedy sa nevládzu postarať sami o seba. Profesionálny personál dostáva mzdu a má vytvorené podmienky pre svoju opatrovateľskú službu. Podobne aj vychovávatelia či učitelia. Rodič, ktorí je s dieťaťom doma, robí prácu opatrovateľky i vychovávateľky v jednom. Pritom je rovnako zodpovedný vo vzťahu k spoločnosti za dobrú starostlivosť a výchovu dieťaťa, ako profesionáli. Keď sa zle stará o dieťa a/alebo ho zanedbáva, spoločnosť ho potrestá. Pritom však jeho prácu nezaplatí!

SkryťVypnúť reklamu

Mali by sme zrušiť materskú! Mali by sme zaviesť rodičovský plat. Do 3 rokov veku dieťaťa. Je od základu chybné naháňať rodičov do práce a vytvárať im pracovné príležitosti ešte skôr ako dieťa dozreje tak, aby mohlo byť separované od matky (uložené do jasieľ, odložené u cudzích ľudí a pod.). Ak rodič „zarobí“ za prácu pri starostlivosti a výchove jedinca, ktorý je súčasťou spoločnosti, nemusí sa rozhodovať medzi kariérou a rodičovstvom. Okrem toho sa tento ekonomický nástroj dá nastaviť tak, aby pôsobil integrujúco voči rodine a rodičovstvu.

Kde na to vziať? Peňazí je dosť! Treba zlepšiť alokáciu (prerozdelenie) verejných zdrojov a treba skončiť so šafárením a začať hospodáriť. Zopár ekonómov dokáže rodičovský plat systémovo nastaviť s perom a kalkulačkou za niekoľko dní, najviac týždňov.

A teraz to najdôležitejšie – treba spoločnosť zbaviť kultu matky. Treba zaviesť kult rodičovstva a prestať bojovať s veternými mlynmi. Manželstvo/partnerstvo je, žiaľ, pominuteľné, ale rodičovstvo je večné. Keď totiž muž a žena neustoja svoj vzťah a rozídu sa, stanú sa cudzími ľuďmi. Cudzími v tom zmysle, že prestanú byť pokrvnými príbuznými. No dieťa zostane ich dieťaťom naveky. Dieťa zostane pokrvným príbuzným obidvom rodičom. A žiadne dieťa nechce, aby sa ho rodič vzdal, aj keď je to v živote všelijaké. Preto je zločin, ak niektorý z rodičov nemyslí na to, že v každom dieťati je polovica matky a polovica otca, a ak sa snaží jednu polovicu z dieťaťa vytesniť, pácha na ňom fatálne zlo! Ničí mu dušu a dieťa sa dostáva do stavu, že už sa nevyvíja zdravo, ale iba sa liečia jeho duševné traumy. Na Slovensku je 153 000 psychicky chorých detí. Hotová epidémia, či skôr pandémia... A nikým to nehýbe!

Dnes viac, ako kedykoľvek v minulosti, je dôležité zaviesť princíp rodovej rovnosti do rodičovstva. Muž musí „otehotnieť“, žena sa musí prefázovať na tímové rodičovstvo. Obaja sa musia oslobodiť od vlastníckych postojov k dieťaťu a musia si uvedomiť, že dieťa je svojbytná entita a že dieťa nevníma svet ich očami. Dieťa nevie kto z rodičov je zlý a kto dobrý v zmysle kritérií dospelých ľudí. Dieťa rozoznáva iba pojmy "mama“ a „otec“.

Muži by mali byť voči ženám tolerantnejší a láskavejší, viac empatickí. Ženy by nemali v mužoch vidieť násilníkov kvôli každému zvýšeniu hlasu alebo odlišnému názoru, ženy by mali byť empatickejšie a viac tímové hráčky.

Vyzývam ženy a mužov k tímovej spolupráci! A možno by sa malo začať zmenou tehotenskej knižky na knižku rodičovskú. Deti treba chrániť už od prenatálneho veku. Rodičia sa síce vymeniť nedajú, ale zmeniť sa dokážu. Pod tlakom spoločnosti.

Jozef Tinka

Jozef Tinka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  283x

Tento svet nezničia zlí ľudia, ale tí, ktorí sa na zlo len nečinne pozerajú. (Albert Einstein) Zoznam autorových rubrík:  justícia ako skanzen komunizmuNebojte sa úradnhíkovSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu