reklama

Vysoká škola – skúška o skúške...

20. januára 2005 som zažil moju prvú serióznu vysokoškolskú skúšku. Doteraz som len počúval rôzne fámy o jej dôležitosti a náročnosti. Realita ma však prekvapila a potvrdila moje dohady o tom, že niektoré superlatívy na margo skúšok a skúšajúcich sú v určitom zmysle prehnane neobjektívne a miestami až zarážajúce. Takže ako na to?

Písmo: A- | A+
... po skúškach :-)
... po skúškach :-) (zdroj: www.unr.edu/ ur/campuspix.htm)

Každý vysokoškolák (až na niektorých jedincov) mi zaiste dá za pravdu, že skúškové obdobie je relatívne náročné na psychiku a miestami aj na fyziku. Niekoľkomesačné štúdium, ktorého sú vysokoškoláci priamymi aktérmi vyvrcholí s takzvanou záverečnou skúškou – ústnou alebo písomnou. Z môjho pohľadu ide o niekoľko náročných týždňov plných štúdia, po ktorých príde satisfakcia (v horšom prípade nepríde nič ... :-) ).

Tajne som sa snažil pozorovať reakcie môjho okolia na obdobie niekoľkých dní pred skúškami. Rôznorodosť sociálnych skupín mojich priateľov mi dala možnosť pozorovať rôzne aspekty správania. Niektorí brali skúšky na ľahkú váhu, iní sa svedomito pripravovali, no a v neposlednej skupine sa našli aj takí, ktorým to bolo v podstate jedno. Ja som patril medzi tých, ktorí sa dokázali prinútiť a naučiť sa potrebné kvantum ku skúške.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Femme Fatale

Jednou z najúčinnejších metód, ktoré som mal možnosť postrehnúť bola metóda tzv. FEMME FATAL. Doslovný preklad tohto termínu je OSUDOVÁ ŽENA. O čo v podstate ide? Pod týmto pojmom sa skrýva akási mágia, ktorou nás nežnejšie pohlavie dokáže očariť – samozrejme ak ide o skúšajúceho, mužského pohlavia. Pred skúškou som tejto problematike nevenoval takmer žiadnu pozornosť, pretože som si myslel, že je to len výplodom ženskej fantázie, ktoré moje kamarátky nepochybne majú. S dátumom približujúcim sa k dňu D, som túto fantáziu začal pociťovať nielen ako fikciu a výplod, ale aj ako skutočnú reálnu vec. Okolie spolužiačok už nerozoberalo bežné problémy, ale čoraz častejšie a hlavne vecnejšie začalo komunikovať medzi sebou o tom ako sa tá či oná osôbka oblečie na skúšku. Drvivá väčšina týchto dievčat sa rozhodla pre blúzku s väčším výstrihom (znamená výstrih presahujúci morálne normy uznávané spoločnosťou). Niektoré indivíduá sa rozhodli dokonca aj pre sukne, ktoré sú v zimnom období prinajmenšom trúfalým a dovolím si povedať aj zúfalým pokusom o zaujatie. Každopádne po skúškam môžem konštatovať, že u niektorých skúšajúcich tieto „argumenty a elementy“ dokázali zaujať, u iných nie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Strach

Dať najavo strach je formou priameho prehlásenia, že o danej problematike nevieme takmer nič. Tréma a psychická zúfalosť sú v konečnom dôsledku, taktiež len prejavom strachu. Tento jav je jasne pozorovateľný aj u zvierat. Postačí nám ako názorná demonštrácia u psov. Akonáhle pes pocíti, že je dominantným subjektom, pokúsi sa zaútočiť. Chcem podotknúť, že každá strana má dve mince, takže medzi nami sa nájdu i takí, ktorí s týmto argumentom nesúhlasia a zastávajú názor vypovedajúci o fakte, že prejavovať strach je istým spôsobom dobré a môže dopomôcť k prekonaniu nejakej bariéry – v našom prípade o zvládnutie skúšky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Komunikatívnosť

Podľa môjho názoru, nestačí pokiaľ je človek len pekný (vizážou) a neprejaví strach. Je potrebné aspoň mierne prejaviť svoj záujem o tému, ktorú sme si vytiahli. Zdravo komunikovať, používať cudzie slová v primeranej miere a samozrejme aj vedieť o čom to je – to je podľa mňa alfa-omega. Naopak príliš odborné slová a ich využitie v širšej miere je prejavom toho, že sa v danej problematike dotyčný(á) orientuje – je to prejavom toho, že to viete a verte mi, že požiadavky na vás budú omnoho náročnejšie.

Na čo sa môže spoľahnúť ženské pohlavie?

- Jednoznačne na svoje oblečenie, ktoré „prekryje“ nesprávne (polopravdivé) odpovede,
- na svoj šarm,
- inteligenciu,
- komunikáciu,
- VEDOMOSTI!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na čo sa môže spoľahnúť mužské pohlavie?

- Aj u nás je potrebné aby sme vystupovali elegantne,
- inteligentne,
- aby sme podávali svoje vedomosti prirodzene.

Som si vedomý, že hore uvedený zoznam je možné rozšíriť, ale to nemalo byť predmetom tohto blogu. Ak sa niekomu bude chcieť o tom napísať viac, budem rád. Týmto blogom som chcel poukázať a aj vyvrátiť názory, ktoré rozprávali o nemožnosti prejsť cez skúšku. Ak ste sa v kritériách našli, gratulujem. Máte na to predpoklady aby ste spravili skúšku. Nie je to až také náročné ... Ešte by som asi dodal, že som študentom prvého ročníka na nevedeckom smere. Kamarát mi hovoril o anatómii, ale to už nie je moja parketa. Takže tento blog prosím neaplikujte na všetky typy VŠ. Ide čisto o môj zážitok z UCM v TT.

Tomáš Tokarčík

Tomáš Tokarčík

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent FMK UCM v Trnave. Z masmédií som prestúpil na marketing a od tej chvíle sa mojou pasiou stala reklama, marketing a biznis. Rád tvorím - hlavne čo to do grafiky a copytextov Písal som pre rôzne internetové portály,spravujem: Marketer.sk, ktory sa zaobera marketingom, reklamou a komunikáciou ... - 123254012 Zoznam autorových rubrík:  Marketing a reklamaSvet mojimi očamiFotografiaMasové médiáInternetAustráliaAch tá vysoká...SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu