Tučniakov mám rada alebo Linux pre bežného smrteľníka

Písmo: A- | A+

Pred tromi rokmi, ked sa môj manžel definitívne rozhodol vyhodiť okná z okna, som len nechápavo pozerala, čo to večne vypisuje po čiernej obrazovke a ako mu to môže stačiť k šťastiu, keďže jeho programátorský chlebík tvorí značnú časť nášho rodinného rozpočtu. To je konzola, cez tú vieš urobiť všetko, povedal mi vtedy a ja som sa ďalej vytešovala zo svojej farebnej obrazovky a veľkoryso som jej odpúšťala občasné zmodrania.

penguinpenguinlinux.sk
Keď manželovo konzolové nadšenie presiahlo veľkosť jeho odporu k nemenovanému, na svete najpoužívanejšiemu operačnému systému, pevne sa rozhodol: budeme doma používať Linux všetci. Konzoly som sa desila, panebože, veď klávesové skratky boli pre mňa odjakživa strašiakom. Dohodli sme sa teda na kompromise: Linux áno, ale pekný farebný desktop.

Na Linuxe si fičím už dva roky. Časy, kedy som ešte zúfalo siahala po emulátore môjho dovtedy používaného operačného systému, sa postupne minuli. Dnes otváram všetky pod Windowsom vytvorené programy bez problémov Linuxovými nástrojmi, takisto, ak potrebujem poslať nejaký súbor svojim obchodným partnerom tak, aby ho dokázali prečítať, v pohode ho vytvorím vo svojom obľúbenom programe a stačí, ak ho uložím vo vhodnej forme. Prakticky všetky Linuxové nástroje sú totiž tak rozumné, že to dokážu.

Na Linuxe sa mi páči veľa vecí:

Zabudla som na modrú obrazovku. Systém je stabilný, za tie dva roky som ešte nezažila, čo je to zamrznutý počítač.

Počítač a systém na noc, resp. na čas, keď pri ňom práve nehodlám sedieť, nemusím vypínať, uložím ho spať (odborne sa to tuším volá hybernácia a existuje na to nejaký príkaz, môj šikovný manžel je však majster v utilitkách, ktoré po ňom chcem a tak úplne stačí, keď do konzoly napíšem "spi" a počítač zaspí). Keď sa potom vrátim, stačí pohnúť myšou a všetky pootvárané okná sú v okamihu aktívne.

Priznávam, že som kúsok škodoradostná a smejem sa, keď sa niekto sťažuje na vírusy. Mám od nich svätý pokoj :)

Smejem sa aj vtedy, keď sa niekto sťažuje, ako si musí raz za x dní, či týždňov preinštalovať systém. V Linuxe existujú tzv. updatovacie balíčky a keď máte systém správne nastavený, ráno sa zobudíte a čaká vás najnovšia verzia vášho obľúbeného softvéru, samozrejme, už nainštalovaná a so všetkými prenesenými nastaveniami.

Ku každému typu aplikácie mám na výber spústu programov. Napríklad tabuľkový procesor - ja osobne používam dva - jedne maličký, ktorý má základné funkcie pre prácu s tabuľkami, je malý a veľmi rýchly, na zložitejšie operácie používam iný, ktorý dokáže aj zložité operácie a akcie.

Páči sa mi filozofia okolo Linuxu a GNU.

Na základe vlastných skúseností môžem povedať, že komunita ľudí používajúcich tento operačný systém je veľmi príjemná. V pohode sa odvážim napísať niekomu, kto je považovaný za veľkého odborníka a som si takmer istá, že mi odpíše a poradí.


Aby som však len nechválila - myslím, že keby som nemala pri sebe manžela, ktorý do podstaty systému vidí, bolo by pre mňa používanie tohto operačného systému dosť komplikované.

A o tom, ako sa dá skamarátiť s konzolou, napíšem niekedy nabudúce :)

Skryť Zatvoriť reklamu