Prečo ceny bytov v Bratislave neporastú?

V poslednom čase sa množia články o tom ako porastú ceny bytov v hlavnom meste a ako treba rýchlo kupovať lebo zajtra bude neskoro. Vôbec mi nevadí, že sa takéto platené články publikujú. Ale prečo nikto nenapíše aj opačný pohľad na vec?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (77)
Obrázok blogu

Tak teda prečo si myslím, že ceny bytov nebudú v najbližšej dobe výrazne rásť.Cenu realít ovplyvňuje len a len to koľko sa v danej lokalite zarába. Preto stojí ten istý panelákový byt oveľa viac v Bratislave ako v Košiciach. Preto stojí drevotriesková búda v Londýne viac ako krásny rodinný dom so záhradou pod lesom v Pezinku.Nikto nespochybnil to že v BA sú bytu drahé v pomere k platom. Prečo je to tak? Špekulanti skupujú byty lebo očakávajú nárast ich ceny. Ale to robia len dovtedy kým nenájdu lepšie miesto pre svoje investície. A teraz ho našli v Rumunsku a Bulharsku. V Anglicku sú v novinách stovky reklám na investície do Rumunska a Bulharska, už dávno tam nie je Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na západe je bežné platiť nájom len asi o 15-20% nižší ako by bola splátka hypotéky. Na Slovensku je to asi 40%. Je to práve kvôli tomu že ceny nehnuteľností sú vysoké a platy nízke v porovnaní zo západom. Ľudia nemôžu platiť za nájom viac kvôli nízkym platom. Takže až kým nenarastú platy nie je dôvod na nárast cien nehnuteľností ( už teraz sú drahé v pomere k nájmu a platov), keďže špekulatívne investície idú inde.

Druhý veľký dôvod je nedostatočná bytová výstavba. Všetky stavebné kapacity išli v poslednom čase do výstavby kancelárii a obchodných centier. Tieto investície sú podstatne finančne výhodnejšie ako stavba bytov. A byty v Bratislave skutočne nemal kto stavať, myslím konkrétne fyzických robotníkov na stavbe. Teraz keď výstavba kancelárii a obchodných centier skončí, stavebné kapacity sa môžu presunúť na výstavbu veľkých bytových komplexov. Jeden veľký projekt znamená viac bytov ako sa teraz postaví v BA za rok. A cena týchto bytov bude porovnateľná s cenou starých petržalských panelákov. Ako to môžem tvrdiť? Pozrite sa do Prahy za akú cenu sa tam predáva nová výstavba. Neexistuje jediný dôvod prečo by sme v BA nedokázali postaviť byty za takú cenu ako v Prahe. ( jedine DPH momentálne)

SkryťVypnúť reklamu

A posledný dôvod je ten, že ľudia čo prišli do BA pred pár rokmi a vyrastali v rodinných domoch si začínajú stavať rodinné domy v okolí Bratislavy aby sa tam presťahovali s deťmi. Pre mňa chlapca z paneláku nepredstavuje rodinný dom žiadnu ružovú budúcnosť, ale pre človeka čo vyrastal v rodinnom dome je prirodzené že tam chce vychovávať aj svoje deti.No a svoje jedno a dvoj izbáky budú predávať, len potenciálnych kupcov nebude veľa.

Preto je podľa mňa výhodnejšie počkať pár rokov s kúpou bytu a nebáť sa, že o rok už bude stáť o 20 % viac.

Tomáš Benko

Tomáš Benko

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

autor žije od volieb v roku 2006 v politickej emigrácii, lebo sa už na to nemohol pozerať :( Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu