
Dôvod vojny bude ropa, životne dôležitá tekutina, ktorej zásoby sú obmedzené. Zásoby ropy sa odhadujú na max. 40 rokov, ale už dávno predtým budú ceny tak strašne vysoké že budú znemožňovať fungovanie vyspelých ekonomík. Nehovorím o dvojnásobných cenách ale 10 až 100 násobných v porovnaní z dneškom.
Ropa neslúži len na výrobu benzínu do aut, ale aj na výrobu potravín (hnojivá, liečivá), plastov, liekov, počítačov aj na zásobovanie pitnou vodou. Ropa poháňa vyspelý svet a preto si žijeme tak pohodlne v porovnaní s rozvojovým svetom, ktorý ropu využíva len veľmi málo. Iste výpadok ropy sa bude dať z časti nahradiť inými zdrojmi ale len za cenu obrovských nákladov, ktoré uvrhnú najrozvinutejšie štáty do najväčšej kríze v histórii.
Toto sú oblasti a štáty ktoré ropu potrebujú a budú o ňu bojovať:
USA – má najvyššiu spotrebu ropy na svete, ¼ celkovej spotreby
Európa – nemá skoro žiadne zásoby ropy
Čína – donedávna ropu vyvážala, teraz ju dováža a jej spotreba stále rastie
Rusko – má relatívne nízku spotrebu a dostatok zásob ropy takže môže aj vyvážať
Japonsko – úplne odkázané na dovoz ropy
Tieto štáty zásoby ropy majú (2/3 svetových zásob ležia na strednom východe):
Saudská Arábia 260
Irán 130
Irak 110
Kuvajt 100
Spojené arabské emiráty 100
(údaje sú v gigabareloch a je to len odhad – nikto v skutočnosti nevie koľko ropy ešte ostáva)
USA má blízke vojenské vzťahy zo Saudskou Arábiou, vybojovala Kuvajt, vybojovala Irak a chystá sa zaútočiť na Irán. Ďalší silný svetový hráči sa zatiaľ len prizerajú. EU nie je jednotná v otázkach svetovej politiky. Rusko má svoje zásoby zatiaľ sa uspokojuje z demonštráciou svojej vojenskej techniky. Čína sa ale chystá na vojnu, pretože ropu potrebuje okamžite. Otázka je či zakročí už pri najbližšom konflikte v Iráne alebo bude čakať, ale moc času jej neostáva po Iráne ostávajú už iba Spojené Arabské Emiráty. Keď začne vojna medzi Čínou a USA zvyšok rozvinutého sveta sa bude musieť pridať na jednu alebo druhú stranu, ropu potrebuje viac ako mier.
Teraz časová otázka. Zásoby máme pri súčasnej ťažbe na 40 rokov, keďže spotreba ropy rastie (hlavne kvôli ekonomickému rastu Číny a Indie) môžeme odhadovať iba 30 rokov. Ďalej musíme počítať s tým že posledných 10 rokov sa ropa nebude ťažiť, štáty ktoré nad ňou budú mať kontrolu si ju budú šetriť pre svoje vojsko a políciu. Takže pre ekonomiku nám ostáva ropa asi na 20 rokov s tým že v druhej polovici tohto obdobia bude ropa tak drahá že spôsobí svetovú hospodársku krízu. Takže lacná ropa skončí tak za 5-15 rokov, ale...
Štáty OPEC (sú tam hlavne štáty vyvážajúce ropu zo stredného východu kde sú 2/3 všetkých zásob) majú pravidlo, že ťažiť môžu len toľko ropy koľko zodpovedá ich pomernej časti na svetových zásobách (to znamená čím väčšie tvrdia že zásoby majú tým viac môžu ťažiť a predávať). Ľahko sa dá predpokladať a aj všetko nasvedčuje tomu že ich odhady sú značne nadhodnotené. Napríklad Saudská Arábia vyhlasuje že má 260 gigabarelov (1/4 všetkých zásob na svete) ale nedovolí spraviť nezávislí prieskum takže je to len jej tvrdenie. A práve ich spojenec USA s neuveriteľnou rýchlosťou obsadzuje všetky ložiská na strednom východe až to vyzerá tak že má dosť presné informácii o skutočných (pravdepodobne veľmi nízkych) zásobách Saudskej Arábie. A len doplním že zásoby Saudskej Arábie mali pokryť svetovú spotrebu na 10 rokov.
Asi si hovoríte že žiadna vláda nerozpúta nukleárnu vojnu kvôli hospodárskej kríze, veď krízy tu už boli a prežili sme tak prežijeme aj túto. Omyl, túto krízu neprežijeme. Naša planéta jednoducho bez ropy nie je schopná uživiť 6miliárd ľudí. Odkedy ťažíme ropu populácia zeme vzrástla z 1,5 mld. na 6mld. a podľa tých najoptimistickejších predpokladov po-ropnom svete klesne na 3mld. Takže táto vojna bude doslova o prežitie.
A ešte krátka vízia ako bude vyzerať svet bez ropy: ceny potravin a elektriny strašne narastú, realitný trh a finančný trh skolabuje, vzrastie nezamestnanosť, ľudia budú opúšťať hromadne mestá (nikto im tam nebude voziť potraviny), mestá spustnú a nastane rabovanie a násilie (polícia nebude mať ako zasiahnuť). Ak sa tieto vízie niekomu zdajú katastrofické odporúčam vygúgliť odborné články na internete (hľadajte „ropný vrchol“ alebo „ropný zlom“). Tento môj neodborný je celkom optimistický.